Newsblog’da Ukrayna savaşı | Rapor: ABD hükümeti, Abrams ana muharebe tanklarının teslimatını düşünüyor

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşı hakkında haber blogu


Rapor: ABD hükümeti her şeye rağmen Abrams tanklarının teslimatını düşünüyor


itibaren afp, Reuters, dpa, t-çevrimiçi


01/24/2023 – 20:30 tarihinde güncellendiOkuma süresi: 14 dk.

Aranan askeri teçhizat: fotoğraflar Leopard II’nin savaşma gücünü gösteriyor. (Kaynak: t-çevrimiçi)
Facebook logosu
Twitter logosu
Pinterest logosu
WhatsApp logosu


Savaşın başlamasından bu yana 336. gün: Bakhmut’ta şiddetli çatışmalar devam ediyor. Ne de olsa ABD şimdi Abrams tanklarını teslim etmeyi düşünüyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Selenskyj, Rusya’nın tekrar Olimpiyatlardan çıkarılmasını istiyor


20:25: Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmede bir kez daha Rus sporcuların Paris’te yapılacak 2024 Yaz Olimpiyatları’ndan çıkarılması çağrısında bulundu. Zelenskyy, Fransız meslektaşı ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra Telegram’a “Rus sporcuların Olimpiyatlarda yer almaması konusunda özellikle ısrar etti” diye yazdı.


Selenskyj’in talebi yeni değil: Aralık ayında IOC Başkanı Thomas Bach ile yaptığı bir konuşmada Rus sporcuların “tamamen izolasyonu” çağrısında bulundu. Tarafsız bir bayrak altında Paris’te bir start engellenmelidir. Rusya, Pekin’deki 2022 Kış Oyunlarının kapanış töreninden sadece üç gün sonra, 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etti ve Paralimpik Oyunları sonrasına kadar sürecek olan Olimpiyat ateşkesini de ihlal etti. O zamandan beri Rusya ve Beyaz Rusya’da uluslararası spor etkinlikleri düzenlenmedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj: Devlet aygıtında yolsuzluk ve zenginleşmeyi çevreleyen skandalların ardından Zelenskyj, görevi kötüye kullanmaya karşı daha kararlı adımlar atılacağını duyurdu.
Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj: Devlet aygıtında yolsuzluk ve zenginleşmeyi çevreleyen skandalların ardından Zelenskyj, görevi kötüye kullanmaya karşı daha kararlı adımlar atılacağını duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy (Kaynak: Efrem Lukatsky/dpa)

Bach, geçtiğimiz günlerde Yeni Yıl selamında “Olimpiyat Oyunlarında Ukrayna Ulusal Olimpiyat Komitesinden güçlü bir takım” istediğini doğruladı. 69 yaşındaki yetkili, Rusya ve Beyaz Rusya’ya yönelik yaptırımların “yürürlükte kalması gerektiğini ve kalacağını” söyledi. Daha önce Bach, Rus ve Belaruslu atletlerin dünya sporlarına dönüşü hakkında açık bir tartışmayı teşvik etmişti. “


Rapor: Almanya, Leopard tanklarını Ukrayna’ya göndermek istiyor


18:34: Federal hükümetin Ukrayna’ya Leopard tankları göndermeyi planladığı bildiriliyor. Bu “Spiegel” tarafından bildirildi. Buna göre, Leopard 2A6 tanklarının en az bir şirketi hakkındadır. İskandinavya dahil diğer ülkelerin de Alman yapımı muharebe tanklarını Ukrayna’ya göndermesine izin verilmelidir. Rapora göre, federal hükümet buna onay vermek istiyor. Rapora göre Alman tankları Bundeswehr stoklarından geliyor. Orta ve uzun vadede endüstriyel tanklar bunu takip edecek (bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan okuyun).


Zelenskyy: Beyaz Rusya’ya saldırmak istemiyorlar


18:11: Ukrayna, Beyaz Rusya’nın Kiev’in komşu devleti işgal etme niyetinde olduğu yönündeki uydurma iddialarını yalanladı. Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, Finlandiyalı mevkidaşı Sauli Niinistö ile Salı günü Kiev’de düzenlediği basın toplantısında, “Belarus’a saldırmadık ve saldırmayı düşünmüyoruz.” Daha önce Belarus devlet başkanı Alexander Lukashenko, Kiev’in bir yandan Minsk’e saldırmazlık paktı teklif ettiğini, diğer yandan da savaşçıları hazırladığını iddia etmişti. Lukashenko’nun açıklamaları, Ukrayna ve AB komşularının Belarus’a karşı provokasyonlar planladığı anlamına gelebilir.


Zelenskiy, ne bir saldırmazlık paktı teklifini ne de Beyaz Rusya’ya yönelik saldırgan niyetleri doğruladı. Komşu devletin bağımsızlığını korumasının Kiev için önemli olduğunu söyledi.


Rusya, Belarus topraklarını 11 ay önce başlayan Ukrayna işgali için bir hazırlık noktası ve hava saldırıları için kullandı. Son zamanlarda, Rus birliklerinin Ukrayna’daki yaklaşık 1.000 kilometrelik Belarus sınırını geçerek ikinci bir saldırı düzenleyeceğine dair artan korkular vardı. Belarus sınır muhafızlarından alınan raporlara göre, şu anda sınırda 17.000’den fazla Ukraynalı asker toplanmış durumda.


AB Komisyonu, Moldova’yı milyonlar değerinde bir paketle desteklemek istiyor


17:22: Ukrayna’daki savaşın arka planına karşı, AB Komisyonu küçük komşu Moldova cumhuriyetine bir milyon avro daha yardım etmek istiyor. AB Komisyonu Salı günü yaptığı açıklamada, bu teklifle, ülkenin Rusya’nın saldırganlık savaşı ve bir enerji krizinin sonuçlarıyla mücadele ederken ve aynı zamanda Ukrayna’dan çok sayıda mülteciyi kabul ederken 145 milyon avroya kadar desteklendiğini duyurdu. Paranın ödenmesi, diğer şeylerin yanı sıra, örneğin yolsuzlukla mücadelede, Moldova’nın belirli koşulları karşılaması ile bağlantılı olmalıdır.
 
Üst