Ukrayna Savaşı Haber Blogu | Zelensky ordu tıbbi daire başkanını kovdu

BOTR

Yeni ÜyeGün 634: Ukrayna, Dnipro’nun Rusya kontrolündeki bankasında ilerleme bildirdi. Rusya, Ukrayna’nın 400’den fazla noktasında elektrik kesintilerine neden oluyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Ukrayna: Dnipro’nun sol yakasında pozisyon tutun


22:10: Kendi açıklamalarına göre Ukrayna ordusu, Dnipro Nehri’nin güneydoğusundaki tartışmalı Kherson bölgesine yerleşiyor. Genelkurmay Pazar akşamı Facebook’ta yaptığı açıklamada, “Savunma kuvvetleri Herson bölgesinde Dnipro’nun sol yakasında mevzilerini tutmaya devam ediyor” dedi.


Güney komuta noktası sözcüsü Natalya Humenyuk daha önce Ukrayna ordusunun Rusları, yakın zamana kadar tamamen işgal edilmiş olan sol yakadaki nehrin üç ila sekiz kilometre uzağa ittiğini söylemişti. Uluslararası gözlemciler de yakın zamanda Ukraynalıların bölgede ilerleme kaydettiğini bildirmişti.


Zelensky ordu tıbbi daire başkanını kovdu


21:58: Rus işgalinden yaklaşık 21 ay sonra Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ordusunun önceki tıp departmanı başkanını kovdu. Pazar günü akşam video konuşmasında Zelensky, Tümgeneral Tetyana Ostashchenko’nun pozisyonunun gelecekte Anatoly Kasmirchuk tarafından devralınacağını söyledi. Kasmirchuk daha önce Kiev’deki ulusal askeri hastaneye başkanlık ediyordu. Devlet başkanı, “Ordumuz için temelde yeni bir düzeyde tıbbi desteğe ihtiyaç var” diye ekledi. Başlangıçta kararı daha ayrıntılı olarak açıklamadı.


Ostashchenko, 2021 yılında Ukrayna Ordusu Sağlık Kuvvetleri Komutanlığı komutanlığına atandı. Kendisi bu göreve gelen ilk kadındı. Ancak son zamanlarda askeri doktorların ve sağlık görevlilerinin işleriyle ilgili giderek artan sayıda şikayetleri olduğu görülüyor. Yaklaşık bir hafta önce İnternet portalı “Ukrainskaya Pravda”, Savunma Bakanı Rüstem Umjerov’un tümgeneralin görevden alınmasını talep etmeyi düşündüğünü bildirdi.


Londra: Ruslar eski uçak tipini geri getirebilir


10:34: Britanya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşında eski bir keşif uçağını yeniden kullanabileceğinin mümkün olduğuna inanıyor. Londra’daki bakanlık günlük güncellemesinde, “Rusya muhtemelen Sovyet döneminden kalma M-55 Mystic B yüksek irtifa keşif uçağını yeniden piyasaya sürmeyi düşünüyor” dedi.


Uçak en son jeolojik araştırmalar için kullanıldı. Ancak Rus savaş uçaklarında kullanılmak üzere geliştirilen askeri keşif kapsülünü taşıdığı görüldü.


İngilizler, X platformunda (eski adıyla Twitter) Rusya’nın satın alma stratejisindeki önemli bir hatanın, hedef tespit ve keşif için yeterli kapasiteyi oluşturmamak olduğunu yazdı. Rusya’nın artık M-55’i yeniden kullanması düşünülebilir.


Ukrayna, Rusya’nın kontrolündeki Dnipro Bankası’nda ilerleme kaydettiğini bildirdi


10:41: Ukrayna ordusu, Rus kuvvetlerini güney Ukrayna’daki Dnipro Nehri’nin Rusya kontrolündeki doğu yakasında birkaç kilometre geriye itmeyi başardığını açıkladı. Ordu sözcüsü Natalia Gumenyuk Ukrayna televizyonunda yaptığı açıklamada, ön tahminlerin bankanın niteliğine ve coğrafyasına bağlı olarak “üç ila sekiz kilometre arasında” değiştiğini söyledi.


Ukrayna’nın Herson bölgesindeki toprakların kontrolünü tamamen geri alıp almadığı ve Rusların geri çekilip çekilmediği belirtilmedi. Gumenyuk, “Düşman sağ yakada topçu bombardımanına devam ediyor” diye açıklıyor. Ukrayna, bölgedeki Rus askerlerinin sayısının “onbinlerce” olduğunu tahmin ediyor. Sözcü, “Daha yapacak çok işimiz var” dedi.


Ukrayna’nın ilerleyişiyle ilgili son raporlar doğrulanırsa bu, Ukrayna’nın birkaç ay içinde Rus kuvvetlerine karşı elde ettiği en büyük başarı olacak. Kiev’in haziran ayında başlattığı karşı saldırı şu ana kadar yavaş ilerledi ve başlangıçta yalnızca ülkenin güney ve doğusundaki bir avuç köyün yeniden ele geçirilmesiyle sonuçlandı.
 
Üst