ABD tartışmalı Azak Tugayı'na ambargoyu kaldırdı

BOTR

Yeni ÜyeÇeçen diktatör Kadirov Ukrayna'da başarı elde edildiğini bildirdi. Ukrayna onunla çelişiyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

sabah 7.07: Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Selenskyj'in Berlin ziyareti vesilesiyle Birlik parlamento grubu başkan yardımcısı Johann Wadephul, Taurus seyir füzelerinin Kiev'e teslim edilmesi talebini yineledi. Wadephul “Rheinische Post”a verdiği demeçte, “Başkan Selenskyj'in Alman Federal Meclisi'nde bir yalvarma konuşması daha yapmayacağını ve sonrasında eli boş dönmek zorunda kalacağını umuyorum.” dedi. CDU'lu siyasetçi, “uygun uzun menzilli silahların” Ukrayna'ya, “özellikle Toroslar'a” ulaştırılmasının “önemli” olduğunu talep ediyor.


Wadephul, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşın “özellikle kritik bir aşamasında alabileceği her türlü desteğe” ihtiyacı olduğu konusunda uyarıyor. CDU/CSU parlamento grubunun parlamento grup başkan yardımcısı, Almanya'nın “bunu henüz tam olarak sağlamadığını” eleştiriyor. Eğer bu devam ederse, “savaşın ilerleyişi ve dolayısıyla Avrupa güvenliğinin geleceği açısından ölümcül” olacaktır.


sabah 6.25: Hükümet kaynaklarına göre, bir Rus SU-34 bombardıman uçağı Kafkasya'da eğitim uçuşu sırasında düştü. Rus haber ajanslarının aktardığına göre Savunma Bakanlığı mürettebatın öldüğünü söyledi. Kazanın muhtemelen teknik bir arızadan kaynaklandığı belirtildi. Kaza Rusya'nın Kuzey Osetya-Alania Cumhuriyeti'nde meydana geldi. Başlangıçta gemide kaç kişinin olduğu bilinmiyordu.


sabah 4.35: Bir gazete haberine göre Washington'daki hükümet, Ukrayna Azak Tugayı'na yönelik on yıldır uygulanan eğitim ve silah yasağını kaldırıyor. Washington Post, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamaya göre, “Kapsamlı bir incelemenin ardından, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 12. Özel Kuvvetleri Azak Tugayı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Leahy incelemesini geçti.” Yeni bir analiz, birimin insan hakları ihlallerine ilişkin hiçbir kanıt bulamadı.


Leahy Yasası, bu tür ihlallerde bulunan yabancı birliklere askeri yardım sağlanmasını yasaklıyor. Dışişleri Bakanlığı, Reuters'in yorum talebine hemen yanıt vermedi. Aşırı sağcı ve aşırı milliyetçi kökenlere sahip olan Azak Alayı, Ukrayna Ulusal Muhafızları'nın bir parçası ve 2014 yılında doğu Ukrayna'da bağımsızlık ilan eden Rusya destekli ayrılıkçılara karşı savaşan bir taburdan ortaya çıktı.


sabah 3.33: benTartışmalı ceza hukuku reformu Moldova Cumhuriyeti'nde yürürlüğe girdi. Rusya yanlısı partiler ve Uluslararası Af Örgütü tarafından eleştirilen değişiklikleri Pazartesi günü Avrupa yanlısı Devlet Başkanı Maia Sandu imzaladı. Reformlar, daha önce savaş durumuyla sınırlı olan barış zamanındaki vatana ihanetle ilgili hükümleri etkiliyor, hapis cezalarını uzatıyor ve suçların doğrudan devlete zarar vermesi şartını ortadan kaldırıyor. Yabancı bir devleti desteklemeye yönelik yeni bir cezai suç da getiriliyor.


Başkan Sandu'nun Eylem ve Dayanışma Partisi'nin (PAS) çoğunluğa sahip olduğu Parlamento, değişiklikleri geçen hafta kabul etti. Amaç, yetkililerin eski Sovyet devletini istikrarsızlaştırmaya çalıştığına inandığı organize suç gruplarıyla mücadele etmektir.


Muhalifler, Ekim ayında yapılacak başkanlık seçimleri ve Avrupa Birliği'ne katılım konusunda yapılacak referandum öncesinde ifade özgürlüğünün ve gazetecilerin çalışmalarının zarar görmesinden korkuyor. Uluslararası Af Örgütü'nün Moldova İcra Direktörü Veaceslav Tofan, “Vatan hainliğinin genişletilmiş tanımı belirsiz ve suiistimale açık ve ifade özgürlüğü hakkına özel bir tehdit oluşturuyor” dedi. Yeni tanımın, kötü niyetli yabancı nüfuzla mücadele bahanesi altında siyasi muhaliflere ve eleştirel seslere zulmetmek için kullanılabileceği konusunda uyardı. Moskova dostu Vlad Battincea, “Bu, farklı görüşe sahip insanlara, partilere ve politikacılara karşı mücadelenin yeni bir biçimidir” yorumunu yaptı.


sabah 2.15: Dayanışmanın bir göstergesi olarak Berlin radyo kulesi Pazartesi akşamı geç saatlerde Ukrayna bayrağının renklerinde aydınlatıldı. Saat 22.00 sıralarından itibaren 147 metre yüksekliğindeki simge yapı mavi ve sarı renkte parladı. Federal Ekonomi Bakanlığı, eylemin Almanya'nın ülkeye ve halkına verdiği desteği ifade etmeyi amaçladığını duyurdu.


Bu etkinlik, Federal Şansölye Olaf Scholz ve Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky'nin daveti üzerine 11 ve 12 Haziran tarihlerinde Berlin'de gerçekleştirilecek olan Ukrayna Kurtarma Konferansı'dır.
 
Üst