Bachmut için Ukrayna savaşı I. meşakkatli savaş – bir bakışta gece

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna, Rus saldırı savaşının bir sonucu olarak ölçülemez kayıplara ve yıkıma uğramakla kalmıyor, aynı zamanda savunma mücadelesi de pahalı. Washington’dan gelen ziyaretler daha hoş karşılanır. Geceden bir genel bakış.

Başkan Volodymyr Zelenskyy’ye göre Bakhmut savaşında Ukraynalı savunucuların durumu giderek zorlaşıyor. Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maljar da Pazartesi akşamı Rusya’nın Bakhmut’taki Ukrayna birliklerine karşı “yıpratma ve topyekun imha taktikleri” izlediğini söyledi. Ukraynalılar kendilerini sayısal olarak üstün bir düşmana karşı savunmak zorunda kalacaklardı.

Zelenskyj akşamki video adresinde, “Bakhmut yönünde durum giderek daha da karmaşıklaşıyor” dedi. Bunu, savaş uçakları da dahil olmak üzere daha iyi uçaksavar savunması da dahil olmak üzere daha fazla silah teslimatı talebine bağladı.

Ukrayna bir yılı aşkın süredir Rus işgaline karşı direniyor. Salı, savaşın 370. günü. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in Kiev’e yaptığı ziyarette saldırıya uğrayan ülkeye mali yardım sözü verildi. Beyaz Saray’a göre, Şansölye Olaf Scholz (SPD) bu hafta sonunda Washington’u ziyaret ettiğinde bile ana odak noktası Ukrayna’daki savaş olacak.

Bachmut’ta çaresiz durum

Zelenskyy, Bakhmut’taki çatışma hakkında “Düşman, mevzilerimizi savunmaya, onları güçlendirmeye ve savunmaya hizmet edebilecek her şeyi sürekli olarak yok ediyor” dedi. Altı aydır Donbass’ta şehri savunan Ukraynalı askerleri “gerçek kahramanlar” olarak nitelendirdi.

Ukrayna ordusu, mümkün olduğu kadar çok Rus askerini bağlamak ve zayiat vermek için bir yıpratma savaşında Bakhmut’u savunur. Ancak Ruslar sadece doğudan saldırmıyor. Ayrıca şehrin kuzeyine ve güneyine doğru ilerleyerek Ukraynalılara olası bir geri çekilme için tek bir açık yol bıraktılar. Rusya, düzenli askerlerin yanı sıra Bakhmut’ta öncelikle Wagner paralı asker grubunu kullanıyor ve Ukraynalıları yıpratmayı amaçlıyor. Bakan Yardımcısı Maljar, Telegram’da “Düşman ordusu saldırı faaliyetlerinin yoğunluğunu artırıyor” dedi. Ağır kayıplara rağmen düşmanlar çoğunlukta. Bilgi bağımsız olarak doğrulanamadı.

Genelkurmay, Rus saldırılarının yoğunlaştığını doğruladı

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Donbass’taki cephe hattındaki şehirlere yönelik Rus saldırılarının yoğunlaştığını doğruladı. Genelkurmay Başkanlığı’nın Pazartesi akşamı yayınladığı durum raporunda Bakhmut’un yanı sıra ülkenin doğusundaki Kupyansk, Liman, Avdiivka ve Wuhledar’a yönelik saldırılardan da bahsedildi. Donetsk yakınlarındaki Avdiivka ve Wuhledar yakınlarındaki saldırılar püskürtüldü. Rusya Savunma Bakanlığı daha önce Donetsk bölgesindeki saldırının topçu ve hava saldırılarıyla arttığını bildirmişti.

Yellen yanında 10 milyar dolar getiriyor

ABD Hazine Bakanı Yellen, Zelenskyy’nin habersiz Kiev ziyareti sırasında bir araya geldi ve ona ABD’nin desteğinin devam edeceğine dair güvence verdi. Ekonomik yardımın ilk dilimini 1,2 milyar ABD Doları (1,1 milyar Euro’dan fazla) çıkaracağını duyurdu. ABD bu yıl Ukrayna’ya toplam 10 milyar dolar yardım etmek istiyor. 2022’de Washington 13 milyar dolar verdi. Rakamlara askeri destek dahil değil.

Selenskyj, Rusya’nın saldırganlık savaşının başlangıcından bu yana ABD’ye verdiği destek için teşekkür etti. Dış yardım bu yıl Ukrayna’nın devlet bütçesinin yarısından fazlasını karşılıyor. ABD, dışişleri bakanının Kiev’e yaptığı ziyarette Suudi Arabistan’ın 400 milyon dolarlık yardım taahhüdünü de memnuniyetle karşıladı.

askeri yardım
askeri yardım

Şansölye Scholz ABD gezisinden önce

Beyaz Saray’a göre, Ukrayna’daki savaş Şansölye Scholz ile ABD Başkanı Joe Biden arasında Cuma günü Washington’da yapılacak görüşmenin ana konusu olacak. Ulusal Güvenlik Konseyi iletişim direktörü John Kirby, “Ukrayna’daki savaşın şüphesiz önemli bir tartışma konusu olacağını size iyi niyetle söyleyebilirim” dedi. Almanya, Leopard 2 tanklarına olan son taahhüdünün de gösterdiği gibi, yoğun bir şekilde müdahil oldu ve desteğini anlamlı bir şekilde genişletti.

Ancak, Ukrayna’ya ana muharebe tankları tedarik etme taahhüdünün nasıl ortaya çıktığı konusunda son zamanlarda Beyaz Saray ve Başbakanlık’tan çelişkili açıklamalar geldi. Bir federal hükümet sözcüsü, Scholz’un Alman Leopard tanklarının teslimatını ABD’nin Abrams tanklarının tedarikine bağlı hale getirdiğini yalanladı. Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan böyle söyledi.