Çeçen lider Kadırov, kayıp kuzenini bulmak için Ukrayna’dan yardım istedi

BOTR

Yeni Üye
Duma üyesi Adam Delimhanov’un Ukrayna saldırısında yaralandığı söyleniyor. Güçlü kuzeni şimdi rakibinden yardım istiyor.

Çeçen lider Ramzan Kadrov, Telegram kanalıyla Ukrayna gizli servisinden yardım istedi. Görünüşe göre kuzeni Adam Delimhanov bir Ukrayna saldırısında vurulmuş.

Kadirov, Rusça olarak, “Sevgili kardeşimi hâlâ bulabilmek için Ukrayna gizli servisinden saldırının tam olarak nerede ve nerede gerçekleştiğine dair bilgi istiyorum” diye yazıyor. Delimhanov cevap vermedi. Çeçen lider mesajda “cömert bir ödül” vaat ediyor.

Kadırov'un Telegram kanalındaki gönderiden bir ekran görüntüsü.
Kadırov'un Telegram kanalındaki gönderiden bir ekran görüntüsü.

Kadırov’un Telegram kanalındaki gönderiden bir ekran görüntüsü.

Parlamento sözcüsü basında çıkan haberlere karşı çıkıyor

Ancak Reuters’in bildirdiğine göre, Çarşamba günü Rusya parlamento başkanı Delimhanov’un hayatta ve iyi olduğunu söyledi. Ayrıca, Ukrayna’daki çatışmada yüksek rütbeli bir Çeçen komutanın öldürüldüğü veya yaralandığı yönündeki basında çıkan haberlere de karşı çıktı. Bilgi bağımsız olarak doğrulanamaz.

Delimhanov, parlamento üyesi ve Rus Ulusal Muhafızlarının Çeçen tümeninin başkanı. O, hükümdar Ramzan Kadırov’dan sonra Rusya’nın Kafkasya bölgesindeki en güçlü ikinci figürü olarak kabul ediliyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının ilk günlerinde Mariupol’un ele geçirilmesinde Çeçen birliklerine komuta etti.