CHP’li Akın: AK Parti eliyle zeytinin vefat fermanı imzalanıyor

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın “AK Parti eliyle zeytinin mevt fermanı imzalanıyor. Artık milletimizle birlikte bir daha her yerde bir daha direneceğiz ve bu hukuksuzluğu bir daha müsaade vermeyeceğiz” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, AKP milletvekillerinin hazırlayıp Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunduğu, zeytinliklerde madencilik faaliyetine müsaade veren kanun teklifinin komite görüşmeleri öncesinde yazılı açıklama yaptı.

Akın, “Sıvı altın’ olarak bilinen ve asırlarca ekonomik kıymet üreten ağaçlar daha evvel de AK Parti iktidarının gayesiydi. Hukuk tanımaz AKP; artık de giderayak, bu rezalete Meclis’i alet ediyor. Üreticilerimizle, vatandaşlarımızla birlikte direndik ve buna müsaade vermedik. Artık bir daha direneceğiz. AK Parti eliyle zeytinin vefat fermanı imzalanıyor. Artık milletimizle birlikte bir daha her yerde bir daha direneceğiz ve bu hukuksuzluğu bir daha müsaade vermeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

“Anayasa’ya ve memleketler arası mukavelelere de ters bu teklif derhal geri çekilmelidir”

CHP’li Akın, zeytinliklerin talanı ile ilgili daha evvel de AKP iktidarının bir hayli sefer yasal düzenleme teşebbüsünde bulunduğunu lakin üreticiler ve halkla bir arada direndiklerine işaret etti. CHP’li Akın, şunları kaydetti:

“Yetmedi, bitmedi, usanmadılar, doymadılar! Zeytinlikleri maden aramasına açan yönetmeliği Danıştay durdurmuştu. Hukuk tanımaz AKP, artık de giderayak, bu rezalete Meclis’i alet ediyor. Anayasa’ya ve milletlerarası kontratlara de alışılmamış bu teklif derhal geri çekilmelidir.”

“Zeytinliklerin talanına müsaade vermemiz mümkün değil”

TBMM’ye sunulan teklifin kabul edilemez ve zeytinliklerin vefat fermanı olduğunu belirten Akın, şu biçimde devam etti:

“Zeytin bölgesinin bir insanı olarak bu düzenlemeyi ne ben ne üreticilerimiz ne de Türk milletinin bir ferdi kabul eder. Kime sordular? Kimseye! Yaptım oldum anlayışı ile zeytinliklerin talanına müsaade vermemiz mümkün değil. Bu yanlışa bölgemizin AK partili milletvekillerinin de müsaade vermeyeceğini düşünüyorum. Yanlıştan geri dönülmezse ulusal bir varlık ve önemli ekonomik bedeli olan zeytin ağaçlarının büyük ziyan nazarancek. ‘Sıvı altın’ olarak bilinen ve asırlarca ekonomik paha üreten ağaçlar daha evvel de AK Parti iktidarının gayesiydi. Hukuk tanımaz AKP, artık de giderayak, bu rezalete Meclis’i alet ediyor. Üreticilerimizle, vatandaşlarımızla birlikte direndik ve buna müsaade vermedik. Artık bir daha direneceğiz. AK Parti eliyle zeytinin mevt fermanı imzalanıyor. Artık milletimizle birlikte bir daha her yerde bir daha direneceğiz ve bu hukuksuzluğu bir daha müsaade vermeyeceğiz.”