Çocuklar internet bağımlılığına karşı nasıl korunmalı

DeliSevda

Co-Admin
Çağımızın şayet olmazsa olmazı internette kimi vakit hem yetişkinler tıpkı vakitte çocuklar geçirdikleri süreyi abartabiliyorlar. Bu da internet bağımlılığının ortaya çıkmasına niye oluyor. Bağımlılığın bireye ziyan vermesine karşın rastgele bir husus yahut davranışa karşı çok istek duyma hali olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Ebru Öztepe Yavaşçı, “Bağımlılığın yapısını anlamak kolay değildir. Ancak çok istek duyma, denetimini kaybetme ve ısrarcı olmak üç temel özelliğidir. Bağımlılık tam bir kısır döngüdür. Alışkanlığın bir adım daha sonrasıdır. Bağımlılığın fizikî ve ruhsal olmak üzere 2 çeşidi vardır. Fizikî bağımlılık, kişinin maddeyi fizyolojik olarak istemesi, vücudun buna ahenk göstermesi ve almadığında belirtilerin ortaya çıkması ile karakterize bir durumdur. Birinci bağımlılık yapan unsur olarak tanımlanan alkol birinci sıradadır. Sigara, ilaç, kafein ve uyuşturucu öbür fizikî bağımlılık yapan maddelerdir” dedi.

Yaşıtlarıyla irtibat kurmakta zorlanırlar

süratle gelişen teknolojinin gelişimiyle birlikte bilgisayar, internet, tablet ve cep telefonlarının ömrün vazgeçilmez bir kesimi olduğunu belirten Yavaşçı, şunları söylemiş oldu: “İnternet irtibat ve haberleşmeyi sağlamasının yanında biroldukca kişi için de bağımlılığa dönüşmüş durumdadır. En sık kullanmasın görüldüğü 12-18 yaş içinde bağımlılık için kıymetli bir risk aralığıdır. Uzun müddet internette vakit geçirmek, bir daha sonraki girişini sabırsızlıkla beklemek, etrafındakilere internette geçirdiği mühlet ile ilgili palavralar söylemek değerli bağımlılık belirtileridir. Ayrıyeten okul muvaffakiyetinde düşüş, yaşıtları ile ilgi kurmakta zorlanma, suçluluk ile zevk alma duygusu içinde kalma, girmediğinde kendini makûs hissetme de bağımlılık belirtileridir. Günümüzde internet kullanması çocuklarımız için de koşuldur. Bu yüzden sorunu ortadan kaldırmak, yasaklamak yanlış bir sistemdir.”

İnternet konusunda bilgili olmak ve onlara hakikat kullanım biçimini göstermek gerektiğini söz eden Yavaşçı, “Yapılması gereken şey internet kullanmasının denetim altına alınmasıdır. Bu yüzden hangi sitelere girdikleri denetim edilmeli, internet kullanım çizelgesi yapılmalı ve sanal ortam haricinde arkadaşlarıyla görüşmeleri desteklenmelidir. Çocuklarımızda bağımlılık gelişmenini engellemek bunun üzere birkaç kolay metotla mümkün olabilir. Ama en değerli olanı ise ebeveynlerin kendi bağımlılıklarını denetim altına alarak düzgün örnek olmalarıdır.” dedi.