Emine Erdoğan: Marmara Denizi uzun müddettir yardım çığlıkları atıyordu, herkes sorumluluğunun farkında olmalı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan, Marmara Denizi’ndeki müsilaj (deniz salyası) sorununa ait olarak, Marmara Denizi’nin uzun vakittir yardım çığlıkları attığını ve her insanın sorumluluğunun farkında olması gerektiğini söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Etraf Günü ötürüsıyla Sabah gazetesinden Pınar Yıldız Yüksel’e açıklamalarda bulundu.

Marmara Denizi’ndeki müsilaj sıkıntısının hayli değerli olduğunun altını çizen Erdoğan, diye konuştu.

TIKLAYIN – Marmara Denizi’nde ‘deniz salyası’: ‘Müsilajın suyun altındaki neticelerindan korkuyoruz’

TIKLAYIN – CHP’nin “Marmara Denizi’nde yaşanan deniz salyası sorunu araştırılsın” önergesi AKP ve MHP’li vekiller tarafınca reddedildi

Erdoğan’ın açıklamaları şu biçimde:

“Tabiata yapılan berbat muamele ağırıma gidiyor”

Yemyeşil bahçemizde toprağın nimetlerine, tabiatın döngüsüne yakından şahit olarak büyüdüm. Tabiatta her şey birbirine muhtaç. Solucanların toprağa yararını yalnızca kitaplardan değil, şahsen deneyimleyerek öğrendim. Babam, tabiatın öğrencisi olmak noktasında o bahçeyi bir okula çevirdi bizim için. Merhum epeyce yakından ilgilenirdi bahçemizin bakımıyla.

Bu okulda bitkiyi, toprağı, hayvanı incitmemeyi öğrendim. Bu niçinle tabiata yapılan berbat muamele ağırıma gidiyor. Yani, benim için etraf hususları, projelerle sınırlandırılamayacak bir sorun. Şayet, rastgele bir biçimde, ülkemin havasına, bitki örtüsüne, suyuna ve bilumum canlılarına bir yararım olacaksa, bunu canla başla yapmak isterim. Uzun yıllardır, bu sıkıntıya eğiliyorum ve çabalayınca bir şeyler yapılabildiğini gördüm. Daha fazlasını yapmak için de güçle doluyorum. Hulasa, Üsküdar’daki o bahçede deneyim ettiklerim, bugün kendime sıkıntı edindiğim etraf hususlarının kalbime atılan tohumuydu diyebilirim.”

“Van Gölü’nün, kısa vakitte, şifa bulacağına ve korunacağına inancım tam”

Çok kısa bir vakit evvel, Van Gölü Müdafaa Hareket Planı çalışmalarını yerinde görmek için Van’a bir ziyaret yaptık. Hareket planına bakılırsa, evvel gölün taban paklığı yapılacak. Atık su ve entegre katı atık idaresi oluşturulacak. Yapılacak güzelleştirme çalışmaları ile Van Gölü’nün, kısa vakitte, şifa bulacağına ve korunacağına inancım tam.

Salda Gölü de, biliyorsunuz Bakanlığımız tarafınca müdafaa altına alındı. Daha evvel otomobiller gölün epeyce yakınına kadar yaklaşıyordu. etrafında derme çatma yapılar vardı. Bunların hepsi kaldırıldı ve artık bir düzenleme yapılıyor. Önümüzdeki günlerde çalışmalar tamamlanacak. Bu mevzuda biroldukça temelsiz haber çıkıyor. Görüyor ve fazlaca üzülüyorum. Salda Gölü şu anda bilim insanlarından oluşan bir komiteyle, onların tavsiyeleriyle korunuyor. Burada içtenlikle yapılan âlâ niyetli teşebbüsler, çarpıtma haberlerle baltalanıyor. Etraf kelam konusu olduğunda çekişmeleri, görüş ayrılıklarını bir tarafa bırakmalıyız. Daima söylemiş olduğim üzere dünya hepimizin ortak konutu.