“Eski bir Alman şansölyesi nasıl bu kadar alçalabilir?”

BOTR

Yeni Üye
Gerhard Schröder, AfD ve sol ile birlikte Berlin’deki Rusya büyükelçiliğinde “Zafer Bayramı”nı kutladı. Katılımla ilgili kızgınlık büyük.

Wladimir Klitschko, eski Şansölye Gerhard Schröder’in (SPD) Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zaferin yıldönümünde Berlin’deki Rusya Büyükelçiliği’nde düzenlenen bir resepsiyona katılmasını sert bir dille eleştirdi. Bild’e konuşan eski Ukraynalı eski dünya boks şampiyonu, “Rus büyükelçiliğindeki törene yaptığı ziyaretle Gerhard Schröder, Ukrayna’ya karşı yürütülen canice savaşı bizzat desteklediğini gösteriyor.” Bunu yaparken Schröder, Almanya ve Batı’nın savunduğu tüm değerleri ihlal ediyor.

“Eski bir Alman şansölyesi nasıl bu kadar alçalabilir ve biz Ukraynalıları öldüren, altyapımızı yok eden, bizi yok etmek isteyen Ruslarla birlikte kutlayabilir?” diye sordu Klitschko. “Sadece iğrenç buluyorum.”

Wladimir Klitschko: Ukraynalı eski boksör, eski Şansölye Schröder tarafından dehşete düşürüldü.
Wladimir Klitschko: Ukraynalı eski boksör, eski Şansölye Schröder tarafından dehşete düşürüldü.

Wladimir Klitschko: Ukraynalı eski boksör, eski Şansölye Schröder tarafından dehşete düşürüldü. (Kaynak: Chris Emil Janssen/imago görselleri)

Schröder’in etkinliğe eşi So-yeon Schröder-Kim ile katıldığı bildirildi. Ancak, soruşturmalara yanıt vermedi.

“Kriz zamanlarında bu diyaloğun bozulmasına izin verilmemeli”

“Berliner Zeitung” daha önce, diğer birçok Alman siyasetçinin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını protesto etmek için katılmadığı Salı günkü resepsiyonda haber yapmıştı. Ancak diğer katılımcılar arasında AfD patronu Tino Chrupalla ve solcu siyasetçi Klaus Ernst de vardı.

Chrupalla Çarşamba günü Berlin’de Alman Basın Ajansı’na şunları söyledi: “Evet, tüm parlamento grup liderleri gibi Alexander Gauland ile birlikte Rus büyükelçiliğindeki resepsiyona davet edildim.” AfD’li siyasetçi, yakın zamana kadar 9 Mayıs’ın “Bundestag’da temsil edilen tüm partilerden Alman siyasetçilerin doğal olarak yer aldığı bir anma günü” olduğunu açıkladı. “Kriz zamanlarında bu diyaloğun kopmasına izin vermemelisiniz.” Uzlaşma, tarihsel olarak böyle önemli günlerde özellikle önemlidir. Partiye ve AfD meclis grubuna Alice Weidel ile birlikte başkanlık eden Chrupalla, “Almanların tarihe ve bugüne bakışını kendinden emin bir şekilde sunmak benim için önemliydi,” dedi.

Mart ayında Chrupalla, bir Bundestag tartışmasında şunları söyledi: “Ukrayna, tıpkı Rusya gibi bu savaştan kaybeden olarak çıkacak. Yine sadece bir kazanan olacak ve bu kazanan ABD.”

“Beni anlaşılmazlıkla dolu bırakıyor”

Federal hükümet, Alman siyasetçilerin resepsiyona katılımı hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, kimsenin bu konuda yorum yapmak için bir neden görmediğini söyledi. Gruplarına göre SPD, FDP ve Yeşiller’in liderleri davet edilmedi.

Klitschko’nun yanı sıra birçok politikacı da resepsiyona katıldıkları için Schröder, Chrupalla ve Ernst’i eleştirdi. SPD meclis grubunun meclis başkanı Katja Mast, “Beni anlamamış halde bırakıyor” dedi.

FDP meclis grubu lideri Christian Dürr dpa’ya şunları söyledi: “Rusya bir yılı aşkın bir süredir Ukrayna’da ciddi savaş suçları işliyor. Orada her gün insanlar roket saldırılarından ölüyor. Rus büyükelçiliğinde bir partiye katılmak tamamen uygunsuz. ve batılı ülkelerin büyükelçilerinin burada net bir sinyal göndermesinin iyi olduğunu düşünüyorum.” AfD temsilcilerinin ilgilenmemesine şaşırmadı. Dürr, “Ama Sol Parti’den daha fazlasını beklerdim” diye ekledi.

Gömülü içerik simge resmi

Göm

“Savaş nedeniyle karmaşık duruma rağmen”.

Eski Sol Parti lideri Ernst, katılımını savundu. “Berliner Zeitung”a “savaş nedeniyle karmaşık duruma rağmen” geldiğini, çünkü “Rusya’nın faşizmin yenilmesinde belirleyici bir rol oynadığını” söyledi. Birkaç hafta önce, Federal Meclis İklim Koruma ve Enerji Komitesi başkanı Ernst, “nihayetinde ülkenin kendi halkına ve kendi endüstrisine yönelik olduğu için” Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlara son verilmesi çağrısında bulundu.

Büyükelçilikten yapılan açıklamaya göre resepsiyona BDT üye ülkeleri ile Asya ve Afrika’daki “dost ülkeler”in temsilcilerinin yanı sıra gaziler, Rus Ortodoks Kilisesi temsilcileri ve Alman halkı katıldı. Rusya Büyükelçisi Sergey Nechayev yaptığı konuşmada, Alman “ölüm makinesi”nin 27 milyon Sovyet vatandaşının hayatına mal olduğuna dikkat çekti.

Büyükelçiliğin internet sitesinde yer alan konuşma metnine göre, “mevcut siyasi durum lehine tarihi çarpıtma, kurbanlar ve cellatlar ile galipler ve mağlupları bir tutmaya yönelik girişimlerin arttığından” şikayet etti. Nechayev, “Nazizme, Rus düşmanlığı olarak bile olsa, yeniden canlanması için tek bir şans verilmemeli” dedi.