Hollanda ve Ukrayna güvenlik anlaşması imzaladı

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşıyla ilgili haber blogu

Ukrayna bir sonraki güvenlik anlaşmasını imzaladı

İtibaren dpa, afp, Reuters, LMK, BM, olay yeri inceleme uzmanı, aynen, cc, lex, ders, the

Güncelleme: 1 Mart 2024 – 21:34Okuma süresi: 34 dakika

Volodymyr Zelenskyj ve Mark Rutte: Ukrayna Cumhurbaşkanı, Başbakan Rutte ile daha önce haber verilmeyen görüşmeler için Hollanda'ya geldi.

Resmi büyüt
Volodymyr Zelenskyj ve Mark Rutte: Hollanda Başbakanı Ukrayna'ya kısa bir ziyarette bulundu. (Kaynak: Piroschka Van De Wouw/Pool Reuters/AP/dpa)

Facebook'ta Paylaş

x.com'da paylaş

Pinterest'te Paylaş

WhatsApp'ta paylaş

Macron, Ukrayna'daki kara birliklerine ilişkin açıklamasının arkasında duruyor. Hollanda ve Ukrayna ikili savunma anlaşması imzaladı. Daha fazla bilgi haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Zelensky yeni silah teslimatları için Hollanda'ya teşekkür etti

21:29: Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin ziyaretinin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj, kendisine daha fazla silah yardımı sağladığı için teşekkür etti. Zelensky günlük video mesajında, “Bugün Hollanda'dan askerlerimize yeni bir askeri yardım paketi geliyor.” dedi. Bu yıl silah teslimatlarının iki milyar avro değerinde olacağını tahmin etti. Ukrayna Devlet Başkanı, video kaydını Rusya'nın saldırganlık savaşıyla ağır bir şekilde yerle bir edilen Kharkiv şehrinde yaptı.

Zelensky, uçaksavar savunmasının ülkenin korunması açısından önemini bir kez daha vurguladı. Hollanda'nın, Kiev'e F-16 savaş uçakları sağlayan devletler koalisyonuna katılımıyla Ukrayna semalarının güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olduğunu söyledi. Silah paketi, Rutte ve Zelensky'nin Kharkiv'de imzaladığı güvenlik anlaşmasının bir parçasıydı. Ukrayna için bu, Batılı bir devletle yapılan türünün altıncı anlaşmasıdır.

Zelensky yurttaşlarına Mart ayı için daha fazla silah paketi ve diğer ülkelerle yeni güvenlik anlaşmaları sözü veriyor. Bu konuda hiçbir ayrıntı vermiyor. Ukrayna, Rus işgaline karşı iki yıl süren savunma savaşında büyük ölçüde Batı'nın desteğine bağımlı durumda.

Hollanda Başbakanı Rutte, Kharkiv'e hızlı bir ziyarette bulundu

17:56: Hollanda, Ukrayna ile on yıllık güvenlik anlaşması imzalayan yedinci ülke oldu. Başbakan Mark Rutte ve Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyj'in bugün Ukrayna'nın Kharkiv şehrinde imzaladığı anlaşma, Zelenskyj'in açıkladığı gibi yalnızca bu yıl için iki milyar avroluk askeri yardım sağlıyor.

Bu amaçla Rutte, kısa sürede Rusya sınırına yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan ve düzenli olarak Rus hava saldırılarının hedefi olan Ukrayna'nın ikinci büyük şehrine gitti. Zelensky'ye göre Rus ordusu son iki yılda kentte 20.000'den fazla binayı yıktı.

Macron: Ukrayna'daki kara birliklerine ilişkin açıklama iyi düşünülmüştü

14:47: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, açık eleştirilere rağmen Ukrayna'daki kara birliklerine ilişkin düşüncelerinde ısrar ediyor. Paris'teki Olimpiyat Köyü'nün açılışında yayıncı BFMTV'ye verdiği demeçte, “Bu konuyla ilgili söylediğim her kelime dikkate alınıyor, düşünceli ve ihtiyatlı” dedi. Daha fazla yorum yapmak istemedi çünkü burası “jeopolitik yorumların” yeri değildi.

Yakın zamanda gerçekleşen Ukrayna yardım konferansının ardından Macron, Rusya'nın saldırısına uğrayan Ukrayna'da ülkesinin kara birlikleri kullanmasını da dışlamadı. Macron Pazartesi akşamı Paris'te yaptığı açıklamada, Şansölye Olaf Scholz (SPD) dahil olmak üzere 20'den fazla devlet ve hükümet başkanıyla yapılan toplantıda bu konuda bir anlaşmaya varılmadığını ancak savaşın gelecekteki gidişatına dair hiçbir şeyin göz ardı edilemeyeceğini söyledi. Scholz, Macron'un NATO ülkelerinden Ukrayna'ya olası kara birlikleri konuşlandırılması önerisini reddetti.

Londra: Rusya 2023'te silah üretimini önemli ölçüde artırdı

13:03: İngiliz tahminlerine göre Rusya, Ukrayna'ya yönelik saldırı savaşı için silah üretimini büyük ölçüde artırdı. İngiltere Savunma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, “Savunma endüstrisi, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik operasyonlarının gereksinimlerini tam olarak karşılayamasa da, 2024 yılı boyunca Ukrayna'ya karşı maddi avantajını koruyabileceği neredeyse kesin.” dedi.

Londra'da üretim üretiminin 2023'te keskin bir şekilde arttığı belirtildi. Bu, çalışan sayısının 3,5 milyona çıkarılması, vardiyaların genişletilmesi, mevcut üretim hatlarının genişletilmesi ve kullanılmayan üretim kapasitesinin yeniden devreye alınmasıyla sağlandı. Çoğunluğu yeni değil, daha ziyade yenilenmiş veya modernize edilmiş silahlar ve muharebe tankları gibi araçlardır.