KKTC Cumhurbaşkanı Tatar CNN TÜRK’te… Ayşenur Arslan’ın TMT kelamlarına fazlaca sert reaksiyon

EdisonAbi

Yeni Üye
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar CNN TÜRK’te… Ayşenur Arslan’ın TMT kelamlarına fazlaca sert reaksiyon
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Ayşenur Arslan’ın reaksiyon çeken Türk Direnç Teşkilatı (TMT) kelamları daha sonrası, ‘Mukavemet Teşkilatı, Türk halkına yapılan taarruzlara direnmiştir.’ sözlerini kullandı.

Tatar’ın CNN TÜRK’teki konuşmasından öne çıkanlar şu biçimde:

Türk Direnç Teşkilatı (TMT) ile ilgili bir polemik başladı. Buna nasıl yaklaşıyorsunuz. Bu anlamsız ve epeyce yanlış buluyorum. Kıbrıs’ın efsanevi direnişindeki rolünü hayli âlâ biliyoruz. Eoka’nın Kıbrıs Türk halkına yaptığı taarruzlara karşı oluşturulan ve senelerca sürdürülen bir gayrettir.

Rauf Denktaş bana erken yaşlarımda söylemişti. Bu teşkilatın oluşturulmasında bütün ada safında çeşitli sancaktarlıkları oluşturulmasıyla bir ordu üzere çalışıldı. Türk kumandanlar bizim mücahit kumandanlarına takviye vererek halkımız taarruzlara uğrarken o sıkıntı günlerde TMT adada oluşturduğu askeri teşkilatla halkımıza moral vermiş ve onurlu bir direniş göstermişti. Tarihimizde yeri büyüktü. İçimizdeki Rum destekçileri buna karşı çıksa da biz onları hiç konuşturmadık. Gazilerimiz ve kentlerimizin onurunu koruruz ve onların adanın kirletilmesine müsaade etmeyiz.

Birinci remi kuruluştan evvel volkan harekatımız vardı, tüm bu direniş birleşerek TMT kuruldu 1960’ta, bu tarihtilk evvel de hizmetleri vardır.

Kıbrıs cumhuriyeti anayasası oluşturulurken Denktaş ve Menderes’in de dayanağıyla Kıbrıs Türk cumhuriyeti kurulmuştur.

Bunu bilmeden cahillikle konuşmak olmaz. Denktaş ve Tabip Fazıl küçük isimleri lekelemez. 1974’ten daha sonra TMT Kıbrıs’ın savunma gücüne dönüşmüştür.

Kıbrıs’ta iki halk vardır tarihten beri 307 sene atalarımızın yönettiği Kıbrıs’ı İngiltere Kıbrıs’ı zorla İngiltere’ye kiralamak zorunda kalıyor ve adada Rum nüfusu artıyor.

Kıbrıslı Türkler adanın Yunanistan’a bağlanmasını reddetti, Türkiye de bu hususta bize takviye verdi. Bu direnci ve direnişi sürdürüyoruz ve Yunanistan’a bağlanmasına asla müsaade vermeyiz.

TMT MÜCAHİTLERİ DERNEĞİNİ ZİYARETİNDE NELER YAŞANDI?

TMT şu anda lideri yılmaz bora ve arkadaşları bizim en yakınlarımız. Biz çocukken onlar kumandandı. Bizimle anılarını paylaşıyorlar zira bize tarihimizi unutturmaya çalışıyorlar, bizse onlarla hatırlıyoruz.

Kıbrıs asla yunana bağlanamaz. Federal temelde bir muahede olamaz. Federal temelde muahede bir oyundur. Kuzeydeki Türklerin bağları Anadolu ile koparılacak ve Kıbrıs Türkleri asimile edilecektir.

TMT Kıbrıs Türk halkının varlığını sürdürebilmesi ve egemenliğine sahip çıkması için gereklidir. Bu ulusal bir siyasettir.

OLAY NASIL OLDU?

TMT ve polis teşkilatımızla toplantı yaptım. Biz tüm teşkilatların işbirliğiyle ve TSK ve Türkiye ile yapılacak istişarelerle KKTC bu faili meçhul cinayetin aydınlatılması için çalışacağız

Spekülasyonlar yapılıyor lakin KKTC bir devlettir ve her türlü gereken yapılacaktır. Bu devlet gerekli teşebbüsleri yapacaktır

Üzücü bir olay, bunun olmasını kimse istemez, yadırganmalıdır. Kıbrıs küçük bir yer, herkes etkilendi. hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum

Çok büyük bedeller ödedik fedakarlıklar yaptık. Kanunlara uygun, milletlerarası teamüllerle yönetilmesi ve yasal çerçevede oluşturulacak bir gelecek için çalışıyoruz.

Olayları öbür yere çekmek ve halkın huzurunu bozmak, bir zafiyet varmış üzere göstermek olmaz.

SAVLAR İÇİN NE DİYOR?

İlgili güvenlik kuvvetleriyle işbirliği ortasında araştırıyoruz. Bağlantı halindeyiz. Teknolojiyle kamera olsun cep telefonu olsun ağır biçimde devam ediyor. Kapalı tutuluyor, ben bilgilerinı bilemem: talimatını verdik, şunu vurgulamak istiyorum Türk kamuoyunu burası kimilerinin anlatmaya çalıştığı üzere bir yer değil

Burada yılların uğraşı var, biz bir devletiz, turizm, üniversiteler ve hizmet dalının geliştirilmesi için büyük gayret içerisindeyiz. Türkiye de bize takviye vermeye devam ediyor.

Bize yapılan haksızlıklara karşın, 1974 yılından bu yana her şeyiyle çağdaş bir devlet olma noktasındayız aksilikler ve yanlışlar olabilir, bizler bunu düzeltmeye uğraşıyoruz.

Türkiye’den yapılan farklı yayınlar var. Lakin menfaatlerimizi korumak için bunların önüne geçmemiz gerekir. Mesajım umarım anlaşılmıştır.

DOĞU AKDENİZDE TANSİYON

Biz KKTC’nin güçlenmesi için çalışıyoruz. Yaptığım görüşmelerde de bunu anlatıyorum Dünya Rum cumhuriyetini tanıyor lakin Kıbrıslı Türkler memleketler arası hukukla aksi düşmeden kendi devletini kurdu.

Egemenlik hakkımız için Türlkiye ile her türlü muahedeyi yapmakta özgürüz. Bu muahedeler mavi vatanı oluşturan haklarımızın uygulamasında işbirliğimiz vardır. Türkiye ile işbirliği ortasında olan KKTC mavi vatanda hayli büyük kazanım elde eder.

Doğu Akdeniz’deki balıkçılıktan tutun da mineraller, doğal gaz üzere kıymetler kıymetlidir, 13. Ada olarak baktıkları Kıbrıs’ı Yunanistan’a katmak ve büyük Yunanistan maksadını gerçekleştirmek istiyor

O denizin altı da toprak, bu toprak çabasıdır. Hakimiyetimiz, İHA’larımız SİHA’larımız Türkiye ile KKTC’nin bir ortada geleceğe umutla bakmamız için ön4emlidir.

Libya ile işbirliğimiz bu uğraşın kıymetli bir boyutudur. Türkiye ile büsbütün ahenk ortasında çalışmamız ve dünyaya bu imgeyi vermemiz bu çaba için epey değerlidir.

Gerimizde 84 milyon var, ben sabah kalktığımda Torosları nazaranbiliyorum. bu biçimde bir yakınlığımız var. Bu hiç de küçümsemek bir konum değildir. Bizi yalnız sanmayın bizim Türkiye ile bir arada yürütümüz bir Kıbrıs siyasetimiz var herkes bunu bilsin

RTÜK’TEN SORUŞTURMA

Halk TV sunucusu Arslan, “Kıbrıs Türk Direnç Teşkilatı adada ve yakın hinterlandında suikastlarla bilinen bir yasa dışı diyelim, yarı resmi bir oluşumdu” demişti. RTÜK, Arslan’ın bu tabirleri hakkında soruşturma başlatmıştı.