“Küçük bir çocuktu, ben vurdum”

BOTR

Yeni Üye
Bir Rus araştırma projesi çarpıcı görüntüler yayınlıyor: İki eski Wagner paralı askeri görünüşe göre çocukları vurduğunu itiraf ediyor.

“Beş altı yaşlarında küçük bir çocuktu. Ateş ettim. Anlıyor musun?” Rus insan hakları projesi Gulagu.net bu sert açıklamaları yayınladı ve böylece Rusya’nın Ukrayna’da işlediği iddia edilen savaş suçlarını belgeledi. Projeye göre açıklamalar, Bakhmut da dahil olmak üzere doğu Ukrayna’daki saldırgan savaşta konuşlandırılmış Wagner birliklerindeki eski bir paralı askerden geliyor.

Asmat Uldarov adlı adamın açıklamasını içeren ilgili video YouTube’da izlenebilir. Uldarow, içinde şöyle diyor: “Görüyorsun, bu sigarayı elimde tutuyorum. Bu, emirlere uymak için kullandığım eldi – çocukları öldürdüm.” Sözlerine şöyle devam ediyor: “Bodruma girdiğimde orada çocuklar da vardı. Kimseyi dışarı çıkarmama emri almıştım. O emre uydum ve kimseyi dışarı çıkarmadım. Grubum ve ben herkesi katlettik. 40 kadar çocuk vardı. ve toplamda 300 ila 400 kişi. Başka seçeneğim yoktu.”

İkinci eski paralı asker bildirildi

Videoda, Alexei Sawichev adlı ikinci bir eski savaşçı söz sahibi. O da vahşeti kabul ediyor. Savichev, Ocak 2023’te Ukrayna’nın doğusundaki Bakhmut’ta ölü ve yaralı Ruslar ve Ukraynalılarla dolu olduğu söylenen bir çukura 30 el bombası attığını ve ardından cesetleri yaktığını söylüyor. Raporda ayrıca, eski hükümlünün on genci ve 20’den fazla silahsız Ukraynalıyı emir üzerine öldürdüğü söyleniyor.

Bachmut'taki Wagner paralı askerleri (arşiv fotoğrafı): Rus bilgilerine göre grup, Bachmut'un diğer bölgelerini ele geçiriyor.
Bachmut'taki Wagner paralı askerleri (arşiv fotoğrafı): Rus bilgilerine göre grup, Bachmut'un diğer bölgelerini ele geçiriyor.

Bachmut’taki Wagner paralı askerleri (arşiv fotoğrafı): Grup özellikle acımasız kabul ediliyor ve bir kısmı Sawichev ve Uldarov gibi eski mahkumlardan oluşuyor. (Kaynak: Valentin Sprinchak/imago görselleri)

Savichev ve Uldarov lider pozisyonlarda bulundu

Savichev ve Uldarov’un, Rus hükümdarı Vladimir Putin’in Wagner birimi için savaşa girme kararıyla affedildiği söyleniyor. Rus sürgün gazetesi Novaya Gazeta’ya göre, paralı asker grubu içinde lider konumlarda bulundular. Rus girişimci Yevgeny Prigozhin’in Wagner birimi özellikle acımasız kabul ediliyor.

Araştırma projesinin kurucusu Vladimir Osechkin, her iki Wagner savaşçısının da Rusya’da olduğunu belirtiyor. Osechkin, her birinin savaşta altı ay geçirdikten sonra “cesaretlerinden dolayı” para ve madalyalarla Rusya’ya döndüklerini yazıyor.

“İnsanları öldürebilecek herkesi aldılar”

Sawichov, Gulagu.net’e “Wagner”de savaşma nedenlerini, “ortam değişikliği” istediğini ve yaklaşık 30 yıldır parmaklıklar arkasında olduğunu söyledi. “İnsanları öldürebilecek herkesi aldılar. Ben de yapabilirim.”

“El ele” dedi, savaşmayı reddeden 70 tutsağın gözleri önünde idam mangası tarafından vurulduğunu gördü. İki adamın neden Osechkin ile konuştuğu belirsizliğini koruyor. Proje yaratıcısına göre, vicdan azabıyla hareket etmiş olabilirler.

Ukrayna Başsavcılığı, Telegram kanalında Ukraynalı sivillere karşı işlenen suçlar için yayınları kontrol edeceğini duyurdu. Wagner’in patronu Prigozchin ve birimine karşı cezai işlem başlattınız.