Melnyk trafik ışıklarını eleştiriyor: “Leoparlar teslim edildi, işaretlendi, finito”

BOTR

Yeni Üye

Eski Ukrayna büyükelçisi Melnyk, trafik ışığı hükümetinin silah yardımını eleştiriyor. Halefi Makeiev için de net sözler buluyor.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı ve ülkenin eski Almanya büyükelçisi Andriy Melnyk, federal hükümeti silah yardımı yaptığı için eleştirdi. Melynk, “Zeit” ile yaptığı bir röportajda, Ukrayna’nın karşı saldırısı yaklaşıyordu ve Almanlar şöyle düşünürdü: “18 Leopar teslim oldu, işaretlendi, bitti. Sanki savaş bu tanklarla zaten kazanılmış gibi,” dedi.

Mart ayı sonunda Almanya, Ukrayna’ya 18 Leopard 2 tankı gönderdi. Teslimatlar, çok sayıda Avrupa ülkesi ve ABD’nin Kiev’e düzinelerce ana muharebe tankı tedarik ettiği uluslararası bir tank koalisyonunun parçası. Melnyk’in bakış açısından, Alman zırhlı yardımı hala yeterli değil.

Dışişleri bakan yardımcısı, trafik ışığı koalisyonunun “PR açısından Alman halkını askeri yardımla her şeyin yolunda olduğuna ikna ettiğini” söyledi. Ancak bu gerçekle uyuşmuyor. Federal hükümet yalnızca doğru olduğunu düşündüğü kadarını sunar.

halefinin eleştirisi

Melynk, halefi Ukrayna büyükelçisi Oleksii Makeiev için de kritik sözler buldu: “Halefim silah teslimatları hakkında söylenmek yerine, mantra benzeri bir şekilde tekrarlıyor: Teşekkürler, Almanya”.

Melnyk’e göre, bir yıl önce Ukraynalılar Berlin’e silah sevkiyatı konusundaki tartışmada “güçlü söz sahibi olabilir ve hatta yönlendirebilirdi”. “Halefim farklı yapıyor. Şimdi akışına bırakalım, kendimizi sürükleyelim. Geriye atıldık, gülümsedik ve el salladık.” “Tamamen farklı bakış açıları” nedeniyle Makeiev ile neredeyse hiç teması yok.

“İsteğim dışında Berlin’den ayrılmak zorunda kaldım”

Melnyk, “Zeit” te büyükelçi olarak görevden alınmasıyla ilgili olarak da yorum yaptı: “Berlin’den isteğim dışında ayrılmak zorunda kaldığım bir sır değil. Devam etmeyi isterdim çünkü Ukrayna için çok daha fazlasının başarılabileceği hissine kapıldım. ” “Politikacıların beni öcüye çevirdiği Almanya’daki güçlü rüzgara rağmen” onu harekete geçiren tek motivasyon buydu.

Kiev’de direniş daha da kötüydü çünkü çoğu kişi “trafik ışığını uyuşukluğundan kurtarmak için neden bu alışılmadık, genellikle diplomatik olmayan şekilde hareket etmem gerektiğini” anlamadı.

“Ben gerçekten üzgünüm”

Melnyk, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak yeni görevinde bazen kendini güçsüz hissettiğini, çünkü Ukrayna için birçok şeyin ters gittiğine inandığını söyledi. Almanya’da geçirdiği son birkaç yılı gururla hatırlıyor: “Yüksek sesle yardım istedik ve trafik ışıkları rahatsız edici sesimizi görmezden gelemedi.” Daha önce hep böyleydi.

“Almanya’nın büyük ulusu sadece kendi çıkarlarını gözetmek için kararlar vermedi.” Melnyk, artık Berlin’de olmadığı için, “artık herhangi bir baskı uygulamadığımız ve her şeyden memnun olduğumuz için maalesef bu ahlaki kozdan gönüllü olarak vazgeçti. Bu yüzden gerçekten üzgünüm” dedi.