Müttefikler Bakhmut’tan çekilmeyi tavsiye ediyor

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna’nın Batılı destekçileri görünüşe göre Bakhmut şehrini savunmanın bir anlamı olmadığını düşünüyor. Güneyde bir saldırı tavsiyesinde bulunmalılar.


Ukrayna’nın müttefikleri Kiev’e Bakhmut için savaşmayı bırakmasını ve bunun yerine güneyde bir taarruza hazırlanmasını tavsiye ediyor. Bu, ABD haber kanalı CNN tarafından bildirildi ve Amerikan ve Avrupa güvenlik ve askeri çevrelerine atıfta bulunuyor. Buna göre ordu, taktiklerini Batılı ülkelerin son haftalarda kullanıma sunduğu yeni silah sistemlerine göre uyarlamalı.


Bakhmut savaşı her iki tarafta da ağır kayıplara neden oldu ve şehir, büyük roket saldırılarından sonra büyük ölçüde yıkıldı. Batılı bir istihbarat yetkilisinin binlerce merminin ateşlendiği “Bu acımasız bir savaş” dediği aktarılıyor. Ona göre, yıkılan şehrin artık herhangi bir askeri kullanımı yoktu.


Batılı yetkililerin bunun yerine “taktiksel bir fırsat” doğduğunu söylediği aktarılıyor. CNN’in bildirdiğine göre, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy ile Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Jon Finer, Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ve Savunma Politikası Müsteşarı Colin Kahl, ABD’nin Ukrayna’ya taktik değiştirmesine yardım etmek istediğini söyledi.Ukrayna birliklerinin tedarik edilen yeni ağır silahlarla hızlı ve öngörülemeyen saldırılar gerçekleştirmesi gerekiyordu. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, ABD ve Avrupa ülkeleri şimdiden zırhlı personel taşıyıcıları ve diğer ağır teçhizatları teslim etti. Salı günü Alman Leopard ve Amerikan Abrams tanklarının da Ukrayna’ya geleceği netleşti.


Bachmut sembolik karaktere sahiptir


Ancak Zelenskyj’in ikna edilip edilemeyeceği belli değil. Bakhmut şehri bir savaş sembolü haline geldi. Şehri alması gereken korkulan Rus Wagner birlikleri planlarında başarısız oldu. Kremlin için fetih, başlangıçta stratejik nedenlerle de önemliydi: önemli bağlantılar Bakhmut’tan geçiyor. Oradan kuzeybatıya gitmek sizi Sloviansk ve Kramatorsk’a getiriyor – ülkenin Ukrayna’nın kontrolü altındaki kısmı. Putin’in güney Donbass’a hakim olmak için tanklarını göndermesi gereken yer burası. Ama şimdi bu avantaj azaldı. Ve tuz madenleri gibi parasal nedenlerle ilgili söylentiler bile yüksek fiyatı haklı çıkarmıyor gibi görünüyor. Görünüşe göre Bakhmut’u almak Kremlin için bir prestij meselesi. Ukrayna için ayrıca: Başkan Selenskyj, ABD’ye gitmesinden kısa bir süre önce savaş alanını ziyaret etti. Ve Washington’da şöyle dedi: “Bakhmut mücadelesi, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin trajik tarihini değiştirecek.”


Gömülü içerik simge resmi


Göm


Şehri elinde tutmanın kesinlikle avantajları olabilir. Birkaç metrelik günlük mücadele, Rus kuvvetlerine büyük kayıplar verdirdi. Üst düzey bir ABD askeri yetkilisi Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, Rusya’nın son birkaç ay içinde Bakhmut da dahil olmak üzere cephe hatlarına on binlerce “donanımsız, kötü eğitimli” yedek birlik gönderdiğini söyledi. Yetkili, büyük sayılara rağmen yeni birliklerin savaşın dinamiklerini değiştirmediğini söyledi. Salı günü, bağımsız Rus insan hakları örgütü Rus Sidyashchaia’nın (Rusya parmaklıklar ardında) başkanı Olga Romanova, “Wagner” grubu tarafından Ukrayna’daki savaş için işe alınan yaklaşık 50.000 Rus mahkumdan sadece 10.000’inin kaldığını bildirdi – çünkü yüksek zayiat, teslim olma ve firar oranları.


Rus taarruzu ilkbaharda mümkün


Ancak Ukrayna tarafındaki yüksek topçu mühimmatı tüketimi müttefikleri endişelendiriyor gibi görünüyor. Raporda, ABD’li yetkililerin yakın zamanda yapılan zırhlı teçhizat sevkiyatının ve Ukrayna’nın Almanya’daki silahlı kuvvetleri için yeni genişletilmiş eğitimin Ukrayna’yı taktik değiştirmeye teşvik edeceğini umduğu belirtiliyor. Genelkurmay Başkanı Mike Milley geçen Cuma günü, yeni teçhizat ve eğitimle Ukrayna’nın bir taarruzla mümkün olduğu kadar çok bölgeyi geri alabileceği konusunda iyimserdi.


Zaman çok önemlidir: Rusya şimdiden baharda bir saldırı için hazırlanıyor olmalı. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Aralık ayında, Şubat ayından itibaren yeni Rus saldırıları beklediğini açıklamıştı. Ukrayna savaşında Rus birliklerinin yeni atanan komutanı Valery Gerasimov yakında bir miktar başarı göstermek zorunda kalacak. Salı günü Rusya, Herson’a üç piyade tümeni göndereceğini duyurdu. Bakhmut’ta kullanılan Ukraynalı birlikler ve malzeme o zaman başka yerde eksik olacaktı.
 
Üst