Newsblog’da Ukrayna savaşı | ABD, Ukrayna’ya yeni askeri yardım sözü verdi – esas olarak mühimmat

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşı hakkında haber blogu

ABD, Ukrayna’ya yeni askeri yardım sözü verdi – esas olarak mühimmat

İtibaren dpa, afp, Reuters, t-çevrimiçi

03/03/2023 – 19:58 tarihinde güncellendiOkuma süresi: 38 dakika

Bachmut: Ukrayna’nın doğusundaki şehirdeki durum kötüye gidiyor. (Kaynak: t-çevrimiçi)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest Logosu

WhatsApp logosu

Savaşın başlamasının 373. günü: ABD, Ukrayna’yı askeri yardımla desteklemeye devam etmek istiyor. Yeni paket 400 milyon dolar değerinde mal içeriyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

ABD, Ukrayna’ya yeni askeri yardım sözü verdi – esas olarak mühimmat

19.35: ABD, Rusya’nın saldırı savaşına karşı savunma yapmak için Ukrayna’ya 400 milyon ABD Doları (yaklaşık 377 milyon Avro) değerinde yeni askeri yardım sağlıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, paketin öncelikle ABD tarafından sağlanan Himars çoklu roketatarları ve obüsleri için mühimmat içerdiğini söyledi. Bradley zırhlı personel taşıyıcıları için mühimmat da dahildir. Pentagon’un son rakamlarına göre, savaşın başlangıcından bu yana ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı askeri yardım, yeni paket hariç toplam 32 milyar doları aştı.

ABD, Rus işgaline karşı savunmada Ukrayna’nın en önemli müttefiki olarak görülüyor. Cuma günü, Şansölye Olaf Scholz (SPD) ABD Başkanı Joe Biden ile Washington’da yaptığı bir çalışma toplantısında Ukrayna’daki savaş hakkında görüş alışverişinde bulunmak istedi. İkilinin ayrıca Ukrayna’daki batılı müttefiklerin gelecekteki stratejisine de bakması muhtemel.

Ocak ayının sonunda, birçok ileri geri ve Almanya’nın Kiev’e Leopard tankları tedarik etme taahhüdüne paralel olarak, ABD hükümeti de Ukrayna’ya 31 M1 Abrams ana muharebe tankı teslim edeceğini duyurdu. Dağıtımlarının biraz zaman alması bekleniyor. Son zamanlarda, Ukrayna’ya ana muharebe tankları taahhüdünün nasıl gerçekleştiğine dair Beyaz Saray ve Başbakanlık’tan çelişkili açıklamalar geldi.

Zelenskyy, Lviv’deki askeri hastane ve mezarlığı ziyaret etti

13:31: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, ülkenin batısındaki Lviv’i ziyaret etti. Cuma günü yapılan açıklamaya göre, 45 yaşındaki Letonyalı meslektaşı Egils Levits ile birlikte Rusya ile savaşta şehit olan Ukraynalı askerleri bir mezarlıkta onurlandırdı. Ayrıca bir askeri hastanede yaralıları ziyaret etti ve bazılarının uzuvları kesilmiş olan erkeklere madalya verdi.

Zelenskyy, hastane personeline şunları söyledi: “Tekrar ayağa kaldırdığınız savaşçıların sayısı için size teşekkür etmek istiyorum.” Zelenskiy, Cuma günü Lviv’de düzenlenen ve Ukrayna’nın savaş suçları ve özel mahkemeyle ilgili soruşturmaları ele alacak uluslararası bir konferansa da katılmak istedi.

Rusya, Ukrayna sızmalarına karşı “önlem” almak istiyor

13:25: Rusya, Ukrayna’dan sınır ötesi sızmalara karşı “önlemler” açıkladı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Cuma günü Moskova’da gelecekte “bu tür olayları” önlemek için “önlemler alınıyor” dedi. Ona göre, Başkan Vladimir Putin bu Cuma günü Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağırdı.

imago görüntüleri 0203268669
imago görüntüleri 0203268669

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov: Rusya, Ukrayna’nın sızmalarına karşı “önlemler” almak istiyor. (Kaynak: IMAGO/Sergei Savostyanov)

Rus makamları Perşembe günü Ukrayna sınırına yakın güneybatı Briansk bölgesine Ukraynalı “sabotajcılar” tarafından bir “sızma” yapıldığını duyurdu. Rus iç gizli servisi FSB’ye göre, “sabotajcılar” bir arabaya ateş etti. İki sivil öldü, bir çocuk yaralandı. Putin bir “terörist” saldırıdan bahsetti. Ancak Perşembe günü Kiev, Moskova’yı Ukrayna’daki saldırısını haklı çıkarmak için “provokasyon” yapmakla suçlayarak Briansk’taki bir saldırının arkasında olduğunu reddetti.

Ordunun itibarını zedelemek olarak etiketlenen Putin’e karşı Noodle protestosu

13:12: Kremlin başkanı Vladimir Putin’in bir konuşması sırasında erişte ile hicivli bir protesto, Rusya’da bölgesel bir politikacı için yasal sonuçlar doğurur. İnternet portalı Fontanka’nın Cuma günü bildirdiğine göre, yetkililer Mihail Abdalkin hakkında “Rus ordusunun itibarını zedelemek” suçundan para cezası davası açtı. Duruşma 7 Mart’ta yapılacak. Samara’nın Volga bölgesindeki bölgesel parlamentonun yardımcısı 25 bin avroya kadar para cezasıyla karşı karşıya.