Newsblog’da Ukrayna savaşı | Rapor: Polonya, Leopard tanklarının Ukrayna’ya teslim edilmesini değerlendiriyor

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşı hakkında haber blogu

Rapor: Polonya, Leopard tanklarının teslimatını değerlendiriyor

itibaren reuters, dpa, afp, t-çevrimiçi

01/06/2023 – 22:19 tarihinde güncellendiOkuma süresi: 32 dakika

Özel top: Marder zırhlı personel taşıyıcı bunu yapabilir. (Kaynak: t-çevrimiçi)
Facebook logosu
Twitter logosu
Pinterest logosu
WhatsApp logosu

Savaşın başlamasının 317. günü: Ukrayna, Moskova’nın ateşkes teklifini reddediyor. Almanya, tüm “Marder” i Mart ayına kadar teslim etmek istiyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Rapor: Polonya, Leopard tanklarını Ukrayna’ya devretmeyi düşünüyor

22:18: Polonya hükümetinin Ukrayna’ya Leopard ana muharebe tankları tedarik etmeyi düşündüğü söyleniyor. Bu, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nden iki diplomattan alıntı yapan “Wall Street Journal” tarafından bildirildi. Konuya aşina olan bir Çek diplomat, “Ukrayna’ya yardım etmek için her şeyi yapmayı ciddi ve ciddi bir şekilde düşünüyorlar” dedi.

Polonya Ordusu toplam 240 Leopard tankına sahiptir. Polonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden Slawomir Debski’ye göre, hükümetin modelin tüm ana muharebe tanklarını Ukrayna’ya devretmesi olası. Belirleyici faktör, ordunun ne zaman yeni tanklarla donatılabileceğidir. Polonya kısa süre önce ABD ve Güney Kore’deki silah şirketleriyle çok sayıda yeni muharebe tankı satın almayı kabul etmişti. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

Ancak federal hükümet, Almanya’da üretilen tankların devrini de kabul etmek zorunda kalacaktı. Almanya geçtiğimiz günlerde Fransa ve ABD ile birlikte Ukrayna’ya piyade savaş araçları tedarik edeceğini açıklamıştı. Öte yandan Şansölye Olaf Scholz, muharebe tanklarını teslim etme konusunda isteksiz olmaya devam etti. Hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit Cuma günü Berlin’de yaptığı açıklamada, şu anda herhangi bir söz veremeyeceğini söyledi.

Lukashenko, Beyaz Rusya’daki Rus birliklerini ziyaret etti

19:46: Resmi bilgilere göre Belarus hükümdarı Aleksandr Lukashenko, ülkedeki Rus-Belarus ortak birliklerini denetledi. Minsk’teki Savunma Bakanlığı Cuma günü Telegram kanalıyla yaptığı açıklamada, “Obus-Lesnovsky askeri eğitim alanına yaptığı ziyarette Alexander Lukashenko, askeri birliklerle birliklerin birleştirilmesi yoluyla kazanılan deneyimin Belarus için büyük önem taşıdığını söyledi.” Son zamanlarda Rus birliklerinin Belarus üzerinden Ukrayna’ya tekrar saldırabileceğine dair spekülasyonlar arttı. Askeri eğitim bölgesi, ülkenin batısındaki Baranavichy kasabası yakınlarında bulunuyor.

2022 sonbaharında kurulan ortak görev gücü, Rusya-Belarus Birliği’nin özellikle batıdaki, yani Belarus topraklarındaki dış sınırlarını korumak için resmi olarak kullanılıyor. Dernek ayrıca Belarus topraklarında kalıcı olarak konuşlanmış 9.000 Rus askerini de içeriyor. Dernek, Ukrayna’ya yönelik yeni bir saldırı için olası bir öncü olarak görülüyor.

Belarus Savunma Bakanlığı, son birkaç gün içinde daha büyük zırhlı birimlerin gelişini resimlerle belgeledi. Beyaz Rusya, Rusya ile yakın müttefiktir. Batı’da artık cumhurbaşkanı olarak tanınmayan hükümdar Aleksandr Lukashenko, askeri, siyasi ve ekonomik olarak Kremlin’e bağımlı. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşının başlangıcında, Beyaz Rusya, topraklarını Rus birliklerinin kullanımına açtı. Ancak Belarus askerleri henüz savaşa katılmadı.

ABD, Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık yardım sözü verdi

19:44: ABD hükümeti, Rusya’nın saldırı savaşını savuşturmak için Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık askeri yardım sağlıyor. Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre Cuma günü Washington’da yaptığı açıklamada, Kiev için yeni paketin yaklaşık 3 milyar dolar (2,8 milyar avro) değerinde olduğunu ve bugüne kadar türünün en büyük tek paketinin Bradley piyade savaş araçları olduğunu söyledi. Beyaz Saray, Perşembe günü ABD Başkanı Joe Biden ve Federal Şansölye Olaf Scholz’un (SPD) yaptığı bir telefon görüşmesinin ardından duyuru yapmıştı. Jean-Pierre, Pentagon’un pakette yer alan silah sistemleri hakkında daha fazla ayrıntıyı Cuma günü sonra vereceğini söyledi.

Biden, Ocak 2021’de göreve başladığından beri ABD, Ukrayna’ya şimdiden yaklaşık 22 milyar dolarlık askeri yardım sağladı veya taahhüt etti. Şimdi açıklanan üç milyar ABD doları şimdi ekleniyor. ABD, Rus silahlı kuvvetlerine bazen ağır kayıplar veren Himar tipi çoklu roketatarlar da dahil olmak üzere çeşitli ağır silah sistemlerini Kiev’in kullanımına sundu.

Rus büyükelçiliği planlanan Alman tank teslimatını sert bir şekilde eleştiriyor

18:41: Rusya, federal hükümeti Ukrayna’daki çatışmayı tehlikeli bir şekilde tırmandırmakla suçladı: Zırhlı personel taşıyıcıların ve bir Patriot hava savunma sisteminin Ukrayna’ya planlı olarak teslim edilmesiyle, federal hükümetin aşmaması gereken “ahlaki bir sınır” aşıldı. Cuma günü Berlin’deki Rusya Büyükelçiliği tarafından yayınlanan bir açıklamada,” dedi. Rusya, silah sevkiyatını “Ukrayna’daki çatışmanın tırmanmasına yönelik bir sonraki adım” olarak görüyor.