Newsblog’da Ukrayna savaşı | Ukrayna: Savunma Bakanı savaş uçağı bekliyor

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşı hakkında haber blogu

Savunma Bakanı Reznikov: Savaş uçakları yakında teslim edilecek

İtibaren dpa, afp, Reuters, t-çevrimiçi

03/03/2023 – 07:24 tarihinde güncellendiOkuma süresi: 34 dk.

Putin’in Ukrayna’daki askerleri: Bir animasyon, cephe hattının gidişatını hızlı çekimde gösteriyor. (Kaynak: t-çevrimiçi)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest logosu

WhatsApp logosu

Savaşın başlamasının 373. günü: Ukrayna Savunma Bakanı, savaş uçaklarının yakında ülkesine teslim edileceğini varsayıyor. Bir Rus şehrinden bir patlama bildirildi. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Büyükelçi, Ukraynalı savaş mültecilerinin dönüşüne güveniyor

07:24: Ukrayna’nın Almanya Büyükelçisi Oleksiy Makeyev, ülkesindeki savaş mültecilerinin büyük çoğunluğunun anavatanlarına döneceğine güveniyor. Makeyev, Cuma günü Reuters-TV’ye verdiği röportajda, “Savaşı kazandıktan sonra, bu insanların geri gelip Ukrayna’nın yeniden inşasına yardım etmesiyle elbette ilgileniyoruz.” dedi.

O zamana kadar, Almanya’daki insanların koruma ve yardım aldıkları ve bu arada entegre oldukları için minnettar. Resmi rakamlara göre, Almanya bir milyon Ukraynalıyı kabul etti. Anketler, savaş mültecilerinin yüzde 37’sinin Almanya’da kalmak istediğini gösterdi.

Gece: Ukrayna, Bakhmut’taki saldırıları savuşturuyor

5.45: Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Bakhmut’taki Rus saldırılarının püskürtüldüğünü bildirdi. Zaporijya’daki roket saldırılarının ardından Başkan Zelenskyi misilleme yapacağını duyurdu. Kremlin başkanı Vladimir Putin, Ukraynalı milliyetçilerin sınırdan Rusya topraklarına doğru ilerlediği iddiasına öfkeyle tepki gösterdi ve bu Cuma günü Ulusal Güvenlik Konseyi’ni topladı. Gecenin en önemli olaylarının özetini buradan okuyun.

Ukraynalı askerler Bakhmut'ta bir sokakta devriye geziyor.
Ukraynalı askerler Bakhmut'ta bir sokakta devriye geziyor.

Ukraynalı askerler Bakhmut’ta bir sokakta devriye geziyor. (Kaynak: Evgeniy Maloletka)

McDonalds, Odessa ve Dnipro’da yeniden açılmak istiyor

4.55: Ukrayna haber ajansı Interfax’a göre McDonald, Odessa ve Dnipro da dahil olmak üzere ülkenin güney ve doğusundaki birçok şehirde operasyonların yeniden başladığını duyurdu. 2 Mart itibarıyla fast-food zinciri Ukrayna’da 43’ü başkentte olmak üzere 67 restoran işletiyor.

Rapor: Yeni ABD yardım paketi planör bombalarını içeriyor

3.30: Görünüşe göre ABD, Ukrayna’ya 400 milyon dolarlık bir askeri yardım paketi sağlamak istiyor. Amerikan hükümet çevrelerinden konuya aşina olan birkaç kişi bunu öğrendi. İçeriden kaynaklara göre, yardım paketinin ABD Başkanı Joe Biden ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz arasında Cuma günü Beyaz Saray’da yaptıkları görüşmede de kilit bir konu olduğu söyleniyor. Yardımın öncelikle HIMARS rampaları için Güdümlü Çoklu Roketatarlar (GMLRS), Bradley piyade savaş araçları için mühimmat ve zırhlı köprü döşeme araçlarından oluşması bekleniyor. Savaşın bir yıl önce başlamasından bu yana ABD, Ukrayna’ya toplam 27,2 milyar dolar civarında güvenlik yardımı sağladı.

Videonun Beyaz Rusya’da casusluk yapıldığını gösterdiği söyleniyor

2.30: Bir videonun, Belarus’taki bir hava alanında bir Rus keşif uçağının üzerinden uçan bir İHA’yı gösterdiği söyleniyor. Geçen Pazar günü başkent Minsk yakınlarındaki Makhulishchi Havalimanı’na düzenlenen saldırının sorumluluğunu bir muhalif grup üstlendi. Uçağın bu süreçte hasar gördüğü söyleniyor. Video, Rus A-50 uçağındakiler gibi büyük bir radar antenine sahip bir uçağa yaklaşmayı gösteriyor.

Ukrayna Savunma Bakanı yakında savaş uçağı teslimatı bekliyor

12:20: Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Rusya’nın saldırganlık savaşının bu yıl ülkesinin zaferiyle sonuçlanma olasılığını görüyor. Resnikov, “Ben bir iyimserim, savaş alanındaki durumu görüyorum, desteğin gelişimini görüyorum ve bu savaşı bu yılki zaferimizle bitirme şansı olduğunu gerçekten görüyorum.” Gazete. Amacı, “1991’deki uluslararası kabul görmüş sınırlarımıza kadar geçici olarak işgal edilmiş tüm topraklarımızın kurtarılması” idi.

Resnikov, ağır çekişmeli Bakhmut kasabasındaki zor duruma da değindi ve işin Rusların eline geçebileceğini göz ardı etmedi. Ancak Ruslar için bu sadece “küçük bir zafer elde etmeleri” anlamına gelir” dedi.