Newsblog’da Ukrayna savaşı | Wagner Grubu görünüşe göre büyük kayıplar kaydetti

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasından bu yana 336. gün: Bakhmut’ta şiddetli çatışmalar devam ediyor. Rusya, Ukrayna’ya daha fazla piyade gönderiyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Strack-Zimmermann olası bir Leopar teslimatından emin


7.55: Savunma Komitesi Başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann, Ukrayna’ya Leopard ana muharebe tankları tedarik etme kararıyla ilerlemeye olan güvenini dile getirdi. ZDF’deki FDP siyasetçisi, kendisinin ve yeni Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius’un (SPD) “birlikte sıfırdan bir şeyler yapacakları” konusunda iyimser olduğunu söylüyor.


Piyade savaş araçlarının vaat edilen teslimatına atıfta bulunarak, “Marder’i – her zaman bir muharebe tankıyla birlikte çalışır – gönderdiğimiz işaretinin doğru olduğunu düşünüyorum” diyor. Ancak Strack-Zimmermann, olası bir savaş uçağı teslimatını reddetti. “Uçak tamamen farklı bir şey, hava üstünlüğü yaratmak tamamen farklı bir şey. Bizi orada hiç görmüyorum.”


Wagner Grubu görünüşe göre büyük kayıplar kaydetti


6.56: Rus paralı asker grubu Wagner, görünüşe göre ağır kayıplar kaydetti. Bağımsız Rus insan hakları örgütü “Rus Sidjaschschaja” (Rusya parmaklıklar ardında) başkanı Olga Romanova, Wagner grubunun Ukrayna’daki savaş için askere aldığı yaklaşık 50.000 Rus mahkumdan sadece 10.000’inin yüksek Kaza nedeniyle kaldığını açıkladı. teslim olma ve firar oranları.


Savaş Araştırmaları Enstitüsü’ndeki (ISW) askeri uzmanlara göre, rakamlar bağımsız olarak doğrulanamıyor, ancak “mahkumların çok zorlu saldırı operasyonlarında top yemi olarak kullanıldığı Wagner’in modeli göz önüne alındığında” çok makul. Enstitü tarafından hazırlanan bir rapora göre, savaşta bir “eğitimsiz mahkum kitlesi” ölüyor veya teslim oluyor.


ISW’den uzmanlar ayrıca, “Akrabalarının Ukrayna’da öldüğü söylendikten sonra Wagner grubu savaşçılarının akrabalarının boş tabutlar aldığı” vakaları da bildiriyor. Bu aynı zamanda “Rusya parmaklıklar ardında” insan hakları örgütünün tahminleri için de geçerliydi ve “Wagner’in kendi kayıplarını takip edecek ve sunacak temel idari ve bürokratik altyapıya sahip olmadığını” gösterdi.


gecenin en önemli olayı


saat 6: Moskova, savaş bölgesine üç motorlu piyade tümeni gönderdi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Leopar tedarik etme kararının “nihai” olacağını varsayıyor. Cumhurbaşkanlığı ofisi ihtiyaç duyulan yüzlerce tanktan bahsediyor. Gecenin özetini buradan okuyun.

Bir Rus askeri zırhlı araçtan bakıyor (arşiv fotoğrafı): Moskova, Cherson bölgesine takviye kuvvetler gönderdi.
Bir Rus askeri zırhlı araçtan bakıyor (arşiv fotoğrafı): Moskova, Cherson bölgesine takviye kuvvetler gönderdi.

Bir Rus askeri zırhlı araçtan bakıyor (arşiv fotoğrafı): Moskova, Cherson bölgesine takviye kuvvetler gönderdi. (Kaynak: IMAGO/Andrei Rubtsov)

Ukrayna yüksek binaların bombalandığını bildirdi


5.55: Pazartesi günü Ukrayna’nın Chasiv Yar kentinde en az dokuz yüksek bina Rus bombardımanında hasar gördü. Donetsk bölgesi valisi Pavlo Kyrylenko, Telegram’da yaptığı açıklamada, bir kişinin öldüğünü ve iki kişinin de yaralandığını söyledi. “Ruslar kasıtlı olarak sivil halkı terörize ediyor ve öldürüyor. Ve bunun bedelini çok ağır ödeyecekler.” Reuters, raporu bağımsız olarak doğrulayamadı.


Uzmanlar, Wagner patronu ile Putin arasındaki gerilimi görüyor


4.22: Rus paralı asker grubunun başkanı Wagner bir konuşmasında Ukrayna’nın doğusundaki Soledar şehri için yapılan savaşı İkinci Dünya Savaşı’na benzetti. Kremlin’de Prigozhin’in yıldızı batıyor gibi görünüyor. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

Wagner Group'un kurucusu Rus milyarder Yevgeny Prigozhin.
Wagner Group'un kurucusu Rus milyarder Yevgeny Prigozhin.

Wagner Group’un kurucusu Rus milyarder Yevgeny Prigozhin. (Kaynak: imago-images-pictures)

Rusya, Ukrayna’ya üç piyade tümeni daha gönderdi


3.40: Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’a göre Rusya, Ukrayna’nın Cherson ve Zaporijya bölgelerine üç motorlu piyade tümeni daha konuşlandıracak. Gerasimov, çevrimiçi haber sitesi Argumenti i Fakti’ye, “Bu çalışmanın temel amacı, ülkemizin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasını sağlamaktır.” Moskova, Eylül ayında Ukrayna savaşı sırasında bu bölgeleri yasadışı bir şekilde ilhak etti.
 
Üst