Newsblog’da Ukrayna savaşı | Zelenskyj: Doğu’da “Her metre için savaşın”

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşı hakkında haber blogu

Selenskyj: Doğuda her metre için bir mücadele

İtibaren t-çevrimiçi, afp, dpa, Reuters

15.02.2023 – 11:38 tarihinde güncellendiOkuma süresi: 24 dakika

Sohbette: Bu video röportajında, Wagner patronu Prigozhin askeri liderliği eleştiriyor. (Kaynak: t-çevrimiçi)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest logosu

WhatsApp logosu

Savaşın başlamasından bu yana 357. gün: ABD, Ukrayna için yüz milyonlarca dolarlık mühimmat yatırımı yapıyor. Bachmut’tan ağır topçu ateşi bildirildi. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

BM, Ukrayna’ya bu yıl 5,6 milyar dolar yardım çağrısında bulundu

10.06: Birleşmiş Milletler, Ukrayna halkını ve komşu ülkelerdeki savaş mültecilerini desteklemek için uluslararası toplumdan beş milyar avronun üzerinde talepte bulundu. BM Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu yıl ihtiyacı olan 15 milyondan fazla kişiye insani yardım ulaştırmak için 5,6 milyar dolara ihtiyaç duyulacağını söyledi. Ukrayna’da insani yardım için 3,9 milyar dolar ayrıldı.

Kendi açıklamalarına göre BM, Rusya’nın saldırı savaşı nedeniyle komşu Doğu Avrupa ülkelerine kaçan dört milyondan fazla Ukraynalı’nın bakımını desteklemek için 1,7 milyar dolar daha sağlamak istiyor. Bu nedenle, bu meblağın çoğunluğu Polonya ve Moldova’daki mültecilere yöneliktir.

Ukraynalı Kızılhaç Gönüllüleri: Rus kurşunlanmasından etkilenen Ukraynalılara yiyecek dağıtıyorlar.
Ukraynalı Kızılhaç Gönüllüleri: Rus kurşunlanmasından etkilenen Ukraynalılara yiyecek dağıtıyorlar.

Ukraynalı Kızılhaç Gönüllüleri: Rus kurşunlanmasından etkilenen Ukraynalılara yiyecek dağıtıyorlar. (Kaynak: Vyacheslav Madiyevskyy/imago görselleri)

Londra: Muhtemelen önümüzdeki birkaç ay içinde Ukrayna için savaş uçağı olmayacak

9.58: İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna’nın İngiltere’den hızlı savaş uçağı teslimatı umutlarını açıkça söndürdü. Wallace Perşembe günü BBC’ye verdiği röportajda, “Önümüzdeki aylarda hatta yıllarda savaş uçağı teslim edeceğimizi düşünmüyorum, çünkü bunlar, örneğin tanksavar füzelerinden çok farklı silah sistemleri,” dedi. Bu tür jetleri uçurmayı öğrenmek uzun zaman alıyor ve tıpkı bir Formula 1 takımı gibi bütün bir ekip gerekiyor. Wallace, “Ve savaş zamanında 200 Kraliyet Hava Kuvvetleri mensubunu Ukrayna’ya göndermeyeceğiz” dedi.

Rusya adam kaçırma iddialarını yalanladı

9.56: Rusya, ABD’nin Ukraynalı çocukların kaçırıldığına dair iddialarını “saçma ifadeler” olarak nitelendirdi. ABD’deki Rusya büyükelçiliği Çarşamba günü yaptığı açıklamada, çocukların ve akrabalarının Ukrayna güçleri tarafından ateş edilmeden önce güvenli bir yere götürüldüğünü söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı daha önce Moskova’yı geniş bir ağ kullanarak binlerce çocuğu yasadışı bir şekilde Rus hükümetinin kontrolündeki bölgelere nakletmekle suçlamıştı. Bu “tehcir” bir savaş suçudur. Ukrayna defalarca Rusya’yı çocukları kaçırmakla suçladı.

Jasnohorodka'daki molozların arasında sevimli bir oyuncak yatıyor (arşiv fotoğrafı): Binalar Rus ordusu tarafından bombalanarak yok edildi.
Jasnohorodka'daki molozların arasında sevimli bir oyuncak yatıyor (arşiv fotoğrafı): Binalar Rus ordusu tarafından bombalanarak yok edildi.

Jasnohorodka’daki molozların arasında sevimli bir oyuncak yatıyor (arşiv fotoğrafı): Binalar Rus ordusu tarafından bombalanarak yok edildi. (Kaynak: Vadim Ghirda/AP/dpa)

İngiltere: Ukraynalıları daha az mühimmatla savaşmaları için eğitin

09:42: Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere’nin Ukraynalı askerleri daha az cephaneyle savaşmaları için eğittiğini söyledi. Times Radio’ya konuşan Wallace, “Ukrayna kendini savunmak için büyük miktarda cephane kullanıyor” dedi. “Onlara batılı tarzda savaşmayı öğretmemizin nedenlerinden biri de bu.” Rus veya Sovyet savaş tarzı, büyük topçu bombardımanları ile çok “cephane ağırlıklı”. “NATO’da savaşmak için kendimizi böyle organize etmedik.”

Londra: Rus liderliği askeri zayıflığın gayet iyi farkında

09:23: İngiliz gizli servislerine göre, Rus liderliği muhtemelen artan silahlanma sorunlarının farkındadır. İngiliz Savunma Bakanlığı’nın Çarşamba günkü günlük kısa raporuna göre, bu, Rus silah endüstrisinin üretiminin belirleyici bir zayıflığa doğru geliştiğinin farkında. Ek olarak, bu Aşil topuğu, Ukrayna’nın işgali sırasında stratejik yanlış kararların yükünü taşıyor. Rus üretiminin, liderliğin Ukrayna savaş malzemeleri ve uzun vadeli hedefleri konusundaki beklentilerinin altında kalması muhtemeldir.

İngilizler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in defalarca silah endüstrisini Rusya’nın işgalinin bilindiği “özel askeri operasyon” için daha iyi destek sağlamaya çağırdığını vurguluyor. Son zamanlarda, televizyonda yayınlanan bir toplantıda, silah endüstrisinden sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Denis Manturov’u sert bir şekilde eleştirdi. Ayrıca, Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, tank üretiminin artırılması çağrısında bulundu.