Pistorius, tank eğitiminde Ukraynalı askerleri ziyaret etti

BOTR

Yeni Üye

Ukrayna’ya söz verilen tank teslimatlarının ardından Savunma Bakanı Pistorius, Almanya’da araç teknolojisi öğrenen askerleri ziyaret etti.

Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius (SPD), ziyaret için Munster askeri eğitim alanına geldi. Pazartesi sabahı helikopterle oraya geldi. Pistorius, Münster’de, Almanya’nın Rusya’ya karşı savaşta yakında ülkeye sunacağı Leopard 2 muharebe tankı ve Marder piyade savaş aracında eğitilen Ukraynalı askerleri ziyaret ediyor.

Şansölye Olaf Scholz (SPD), uzun bir tereddütten sonra Ocak ayında Ukrayna’ya savaş tankları ve zırhlı personel taşıyıcıları teslim etme sözü verdi. Mart ayında Bundeswehr, Ukrayna ordusuna 14 modern A6 Leopard 2 ana muharebe tankını teslim edecek. 40 Marder zırhlı personel taşıyıcısının da endüstriyel stoklardan geldiği söyleniyor.

Önce simülatörde, sonra tankta

Ocak ayının sonundan bu yana Ukraynalı askerler, Munster askeri eğitim alanında Marder piyade savaş aracında eğitim görüyor. Başlangıçta bir simülatör üzerinde gerçekleşen Leopard 2 tankının eğitimi de geçen hafta Pazartesi günü başladı. Askerler ayrıca her iki tür tankı birlikte kullanma alıştırmaları da yapıyor. Eğitim, hızlı bir prosedürle Mart ayında tamamlanacaktır.

Pistorius, Şubat ayı başlarında Ukrayna’ya yaptığı ziyarette Ukraynalı askerlerden bazılarıyla çoktan tanışmıştı. Ona göre, çoğu doğrudan cepheden geldi. Bakanın Munster ziyaretine Ukrayna’nın Almanya Büyükelçisi Oleksii Makeiev de katıldı. Eski dünya boks şampiyonu ve Kiev Belediye Başkanı Vitaly Klitschko’nun kardeşi Wladimir Klitschko da hazır bulundu.