Polonya, Belarus sınırına yasak bölge kurdu

BOTR

Yeni ÜyeÇeçen diktatör Kadirov Ukrayna'da başarı elde edildiğini bildirdi. Ukrayna onunla çelişiyor. Tüm bilgiler haber blogunda.


16:47: Polonya, Belarus ile sınır bölgesinde tampon bölge kurma kararı aldı. Amaç, göçmenlerin Polonya-Belarus sınırından geçmesini zorlaştırmak ve sınır muhafızları, ordu ve polisin çalışma koşullarını iyileştirmek. Bu, Başbakan Donald Tusk'un kabinesi tarafından kararlaştırıldı. Hariç tutma bölgesi 200 metre derinlikte olacak, ancak birkaç yerde iki kilometre derinliğe kadar varacak. AB ve NATO üyesi Polonya'nın Belarus'la yaklaşık 400 kilometre uzunluğunda sınırı bulunuyor.


Tedbir, yakın zamanda sınır çitinde bir Polonyalı askere düzenlenen ölümcül bıçaklı saldırıya tepki olarak görülüyor. Olay Polonya'da büyük yankı uyandırdı. Ordudan yapılan açıklamaya göre, mayıs ayı sonunda sınır çitinin Belarus tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan asker ölümcül şekilde yaralandı. Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, şüpheli failin yakalanıp cezalandırılması için her türlü çabanın gösterileceğini söyledi. Bu bağlamda Tusk, güvenlik güçlerinin ateşli silah kullanımına ilişkin yasal kuralların gevşetildiğini duyurdu.


14:51: Rus askerlerinin, Moskova'nın Ukrayna'ya karşı saldırı savaşında görev yaptıkları sırada trafik suçları işlemeleri halinde ehliyetleri iptal edilmeyecek. Günlük Kommersant gazetesinin haberine göre, hükümet Rus parlamentosunda buna uygun bir yasama girişimi başlattı. Buna göre, alkollü araç kullanmak, yaralanmalı kaza yapmak veya karşı şeritte araç kullanmak gibi nedenlerle ehliyetleri iptal edilen sürücüler, askerlik süreleri boyunca ehliyetlerini geri alacak.


Buna göre ehliyetin ancak Ukrayna'daki hizmet tamamlandıktan sonra teslim edilmesi gerekmektedir. Sürücü ehliyetinin belirli bir süreliğine iptal edilmesi ve bu sürenin dağıtım sırasında sona ermesi durumunda, trafik suçlusu ehliyeti elinde tutabilir ancak daha sonra tekrar teste ve sağlık muayenesine girmesi gerekir. Görev sırasında madalya alan veya yaralanma sonrasında terhis edilen askerlerin artık sınava girmesine gerek yok.


13:43: Rusya'nın eski cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev, Avrupa seçimlerinin sonuçlarına kötü tepki göstererek Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un istifasını talep etti. Medvedev X sosyal ağında, sonuçların “kendi nüfusunuz ve aptal ekonomi ve göç politikanız pahasına Ukrayna'daki Bandera liderliğini destekleme konusundaki beceriksiz politikanızın bir yansıması” olduğunu yazdı. milliyetçi politikacı ve Nazi işbirlikçisi Stepan Bandera, Kiev'deki siyasi liderliği faşist olarak karalayacak.


Medvedev, Scholz ve Macron için “tarihin çöplüğünde” istifa etme zamanının geldiğini ifade ederek devam etti. Halen Rusya'da Ulusal Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı olarak etkili bir konuma sahip olan 58 yaşındaki lider, 2008-2012 yılları arasındaki başkanlığı sırasında Rusya'da liberal bir değişim için bir umut ışığı olarak görülüyordu. Ukrayna'ya yönelik saldırganlığın ardından, Moskova siyasetinde sert bir tavır takındı ve sosyal ağlarda kışkırtıcı açıklamalarla düzenli olarak Kiev'i ve Batı'yı tehdit etti.


Medvedev'in aksine Kremlin sonuç hakkında daha temkinli yorum yaptı. Avrupa yanlısı ve Ukrayna yanlısı güçler hâlâ iktidarda. Ancak Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, sağ partilerin onları geçme sürecinde olduğunu söyledi. Rusya gelişmeleri yakından takip edecek. Rusya'nın Avrupa siyasetine müdahale ettiği yönündeki suçlamaları reddediyor. Seçimler öncesinde, Rusya'nın sağ görüşlü siyasetçilere para ödediğine dair haberler vardı.


12.01: Üst düzey bir Rus milletvekili, F-16 jetlerinin Rus birliklerine karşı muharebe görevlerinde yer almasının sonuçları konusunda uyarıda bulunuyor. Devlet haber ajansı RIA'ya göre Duma Savunma Komitesi başkanı Andrei Kartapolov, bu durumda uçakların Rusya ordusu için meşru hedefler haline geleceğini söylüyor.
 
Üst