Putin sınırı “bir hafta içinde” kapatmak istiyor.

BOTR

Yeni Üye

Ukrayna’ya karşı savaş kışın bile ara vermeden devam ediyor. Ukrayna hükümeti uyarıyor: Rusya Devlet Başkanı tırmanışın bir sonraki aşamasına hazırlanıyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Rus halkına gönderdiği bir video mesajında, Kremlin’in Ocak ayında sınırı erkeklere kapatacağı konusunda uyardı: “Eminim ki sadece bir haftanız kaldı,” dedi Reznikov Rusça. Bakan, Rus makamlarının sıkıyönetim uygulayacağını ve bu sefer çoğunlukla şehirleri etkileyecek başka bir seferberlik ilan edeceğini söyledi.

“Bana inanmanı istemiyorum. Sadece kendine bir soru sormanı ve dürüstçe cevaplamanı istiyorum: Ölebileceğin ya da sakat kalabileceğin bir savaşa gidiyorsan, tam olarak ne için savaşıyorsun?” Video adresinde Savunma Bakanı dedi.

Ukrayna tahminlerine göre Moskova, Ukrayna’ya yapılan saldırıdan bu yana yaklaşık 100.000 asker kaybetti. Can kaybını telafi etmek için Rus ordusu, kötü şöhretli Wagner milislerinden paralı askerlere de başvurmak zorunda.

Ukrayna gizli servisi başkanı Kyrylo Budanov geçtiğimiz günlerde bir “BBC” röportajında Kremlin’in insan gücü eksikliği nedeniyle 5 Ocak’tan itibaren yeni bir seferberlik planladığını söyledi.