Putin’in en keskin silahı kış: “Korkunç kabus”

BOTR

Yeni Üye
Almanya’da birçok insanın Noel Günü’nde hafife aldığı şey, Ukrayna’nın her yerinde eksik. Kış daha fazla acı ve ölüm getirir.

Parlak bir Noel ağacı, iyi döşenmiş bir masa ve aile ile sıcacık bir film gecesi: Bugünlerde birçok Alman için hayat böyle. Yüksek enflasyona rağmen – çoğu bu ülkede iyi gidiyor.

Bu, yaklaşık 1.800 kilometre ötedeki sahnelerle karşılaştırıldığında daha da doğru: Ukrayna’da bir tatil atmosferi ve rahatlama söz konusu olamaz – tam tersi. Rus birlikleri on ay önce yürüdü ve o zamandan beri ülkeye ölüm ve yıkım getiriyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçtiğimiz günlerde “Rusya uzun bir savaş planlıyor” dedi. Sefaletten bir çıkış yolu mu? Görünürde değil.

Borodyanka'da Kar: Sıfırın altındaki sıcaklıklarda, elektrik kesintileri sırasında birçok insan donuyor ve aç kalıyor.
Borodyanka'da Kar: Sıfırın altındaki sıcaklıklarda, elektrik kesintileri sırasında birçok insan donuyor ve aç kalıyor.

Borodyanka’da Kar: Sıfırın altındaki sıcaklıklarda, elektrik kesintileri sırasında birçok insan donuyor ve aç kalıyor. (Kaynak: IMAGO/Oleksandra Butova)

Enerji kaynaklarına yönelik şiddetli saldırılar

Rusya’nın Ukrayna’nın enerji altyapısına yönelik artan saldırıları endişeye neden oluyor. Haftalardır, ülkenin birçok bölgesinde elektrik, su ve ısı arzı art arda kesintiye uğradı. Kremlin patronu Vladimir Putin kışı bir silah olarak kullanıyor: eksi sıcaklıklar ve kar sivillerin hayatını tehdit ediyor.

Sahadaki ıstırabı ve çaresizliği gören yardım kuruluşlarının temsilcileri durumun ne kadar kötü olduğunu biliyor. t-online ile yaptığınız görüşmelerde itiraz ediyorsunuz: Ukraynalıların hala çok fazla desteğe ihtiyacı var – şimdi, ama aynı zamanda soğuk kışın ötesinde.

Birçok bölgede endişe verici durum

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyj’e göre, elektrik kesintilerinden en çok Kiev, Vinnytsia ve çevresi ile Lviv bölgeleri etkilendi. Ancak Odessa, Poltava ve Dnipropetrovsk’ta da insanlar düzenli olarak, bazen günlerce süren elektrik ve ısıtma kesintileriyle mücadele ediyor. Bu, zaten zor olan günlük savaş zamanını zaman zaman öngörülemez hale getirir.

Ukrayna savaşı_20_Dez_detail
Ukrayna savaşı_20_Dez_detail

Diakonie Katastrophenhilfe’den Mario Göb, t-online ile yaptığı bir röportajda “Her şey çok kaotik,” diyor. Program koordinatörü, yardım paketlerinin bir araya getirildiği başkent Kiev ve batı Uzhgorod da dahil olmak üzere Ukrayna’yı yeni ziyaret etti.

Göb, Ukrayna hükümetinin güç kaynağını istikrara kavuşturmaya çalıştığını, ancak şiddetli saldırılar nedeniyle bunun genellikle plana göre çalışmadığını söylüyor. “Rusya enerji arzını devre dışı bırakmak istiyor ve bunu geçici olarak başarıyor.” Yardımcının bildirdiği gibi, bunun yıkıcı sonuçları var: “Daireler dondurucu soğuk, insanlar özel aletleri veya odun sobaları olmadıkça yemek pişiremiyor.”

“Birçok insan ciddi şekilde travma geçiriyor”

Yardım kuruluşlarının çalışmaları ciddi şekilde aksıyor. Rus saldırıları devam ederken, eksi 20 dereceye kadar düşen sıcaklıklarda elektrik kesintileri yayılmaya devam ediyor ve daha da fazla sivili etkiliyor. Ukrayna’da toplam yaklaşık 11 milyon insan şu anda insani yardıma muhtaç durumda.

Birçoğu günlerce soğuk barınaklardan çıkamıyor, roket çarpması riski çok büyük. Göb, bu nedenle Ukraynalılar için günlük yaşamlarına devam etmenin son derece zor olduğunu söylüyor.

“Pek çok insan ciddi şekilde travma yaşıyor: Beş yaşındaki oğlu için yemek pişiren bir anne var ve aniden evinin yanına bir bomba düşüyor. çayır ya da balık. Sürekli canavar çiziyor” diyor.

(Kaynak: Christoph Püschner / Diakonie Katastrophenhilfe)
Diaconia Afet Yardımı

the Diaconia Afet Yardımı Almanya’daki Evanjelik Kiliselerin insani yardım kuruluşudur. Örgüt, 1954’ten bu yana Ukrayna’da dahil olmak üzere doğal afetler, savaş ve yerinden olma mağduru olan ve bu acil durumla kendi başına başa çıkamayan insanlara destek veriyor. Orada, kuruluş ve ortakları Kiev, Lviv ve Dnipro çevresindeki bölgelerde acil yardım sağlıyor ve yaşlılar, engelliler ve mülteciler için yiyecek, su, barınma, ilaç ve hijyen malzemeleri sağlıyor ve psikososyal yardım sunuyor. mario goeb (fotoğraf) Diakonie Katastrophenhilfe’de Ukrayna için program koordinatörüdür.

“Aşırı donma sıcaklıklarına karşı korumasız”

BM çocuklara yardım kuruluşu Unicef Almanya sözcü yardımcısı Christine Kahmann da kışın Ukrayna’daki nüfus için getirdiği büyük zorlukları yaşadı. t-online ile yaptığı bir röportajda “İnsanlar, herhangi bir koruma olmadan aşırı dondurucu sıcaklıkların insafına kalmış durumda” diyor. Ebeveynler, çocuklarını kışı nasıl atlattıklarını görmek zorunda kalacaklardı. Kahmann, diğerleri arasında Kharkiv, Kiev, Balaklija ve Odessa şehirlerini ziyaret etti.