Rusya ayda 30.000 yeni asker alıyor

BOTR

Yeni ÜyeBaltık Denizi üzerinde iki Rus uçağının durdurulduğu söyleniyor. Zelenskyj geri çekilmekten söz ediyor. Daha fazla bilgi haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Rusya ayda 30.000 asker alıyor


17:03: İngiliz uzmanlara göre Rus ordusu, Ukrayna'daki saldırı savaşı için ayda yaklaşık 30.000 kişiyi askere alıyor. Bu, Londra'daki Savunma Bakanlığı'nın günlük istihbarat raporundan ortaya çıktı.


X'te (eski adıyla Twitter) dağıtılan mesajda, Moskova'nın askerleri arasındaki kayıpları telafi etmeye ve Ukrayna'ya karşı yıpratma savaşında saldırılara devam edebileceği belirtildi. Sonuç olarak Rusya, mühimmat ve teçhizat açısından Ukraynalılara karşı niceliksel bir avantaja sahip olmaya devam ediyor.


Açıklamada, Rusların bu nedenle yakın zamanda Rus saldırganlar tarafından ele geçirilen Avdiivka kasabasının batısına doğru kademeli olarak ilerlemeye devam edebileceği belirtildi. Mart ayının sonunda Tonenke ve Orlivka köyleri de büyük olasılıkla Rusların eline geçti. Bu nedenle diğerleri tartışmalıdır. Cephe hattının başka yerlerinde devam eden çok sayıda saldırıya rağmen İngilizler, Rusya'nın son haftalarda kaydettiği ilerlemeyi pek az değerlendiriyor.


Lindner: Putin bizim üzerimizde güç istiyor


13:38: Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, Rusya'nın saldırganlık savaşına karşı savunmasında Ukrayna'ya verilen desteğin gevşetilmemesi konusunda uyardı. FDP lideri “Kölner Stadt-Anzeiger” gazetesine verdiği demeçte, “Barışımız ve özgürlüğümüz tehdit altında. Putin sadece Ukrayna'yla ilgilenmiyor, Avrupa'da barış ve özgürlük düzenini değiştirmek istiyor.” “Yaşam tarzımızı ve refahımızı kontrol etmek için üzerimizde güç istiyor. Ukrayna'yı çok yorucu veya çok pahalı olduğu için desteklemekten yorulan herkes, sonuçlarını düşünmelidir. Savaş tehlikesi bize daha da yaklaşacaktır. “


Lindner, SPD parlamento grubu lideri Rolf Mützenich'in önerdiği gibi savaşın dondurulması düşüncelerine karşı çıkıyor. “Rusya savaş suçları işledi. Ukrayna için bu bir devlet olarak varoluşla ilgili. Halk için ise çoğunlukla hayatta kalmakla ilgili. Böyle bir durumu donduramazsınız” diyor. Baltık ülkeleri gibi Putin'in kendisini tehdit altında hissettiği devletlerde bu tür değerlendirmeler hoş karşılanmayacaktır. Lindner: “Fransız Ulusal Meclisi, düşmanın Chemnitz'de olması durumunda çatışmayı dondurmayı düşünseydi bu bizi nasıl etkilerdi?” Putin'in savaş hedeflerine ulaşmasına izin verilmiyor.


Ukrayna gecede füze ve drone saldırıları bildirdi


sabah 7:54: Ukrayna Hava Kuvvetleri'ne göre Rusya, gece boyunca ülkenin doğusuna 4 füze ateşledi. Ayrıca farklı bölgelerde on iki adet Shahed İHA tespit edildi. Dokuz tanesi vuruldu.


Odessa'ya hava saldırıları bildirildi


sabah 4.30: Ukrayna Hava Kuvvetleri Cumartesi sabahı erken saatlerde Rusya'nın Odessa bölgesine yönelik hava saldırıları konusunda uyardı. Çok sayıda füze Karadeniz'den Ukrayna'ya doğru ilerliyor. Başlangıçta olası hasar veya yaralanmalara ilişkin herhangi bir rapor yoktu.


Zelenskyy gelirini açıkladı


1:30: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj, 2022 yılı gelirini kamuoyuna açıklıyor ve 12,42 milyon Grivna yani yaklaşık 300.000 euro gelir bildiriyor. Başkanın internet sitesine göre ailenin geliri esas olarak maaşı, kira geliri ve banka faizlerinden oluşuyor. Zelenskyi, şeffaflığın artırılması ve yolsuzluğun ortadan kaldırılması için Ukrayna'daki tüm kamu görevlilerini gelirlerini açıklamaya çağırıyor.


Rusya ilk kez mega bomba kullanıyor


sabah 0.40: Görünüşe göre Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki küçük Velyka Pysarivka kasabası (Sumy bölgesi) üzerine ilk kez bir ODAB-1500 bombası attı. Bu sözde aerosol bombasıdır. Video görüntüleri, patlamanın ardından muhtemelen bir kilometre yüksekliğe kadar yükselen devasa beyaz-gri bir bulutu gösteriyor.
 
Üst