Savaş | Hindistan Başbakanı Modi Rusya ile ortaklığın altını çizdi

BOTR

Yeni Üye
Video | Hava saldırılarında ölümler – Rusya çocuk hastanesini bombaladı

Kaynak: t-online

21:02: BM İnsan Hakları Komiseri Volker Türk, Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki bir çocuk kliniğine yapılan saldırıları “iğrenç” olarak kınadı. Ochmatdyt Çocuk Hastanesi'nin “yoğun bakım ünitesi, cerrahi ve onkoloji bölümlerine” “ciddi hasar” verdiklerini açıkladı. Kliniğin diyaliz bölümü “yıkıldı”. “Kurbanlar arasında Ukrayna'nın en hasta çocukları da vardı.”


Türk ekledi: “Etkisi olan herkesin bu saldırıları derhal durdurmak için elinden gelen her şeyi yapmasını rica ediyorum.” Ukrayna kaynaklarına göre, Ochmatdyt Çocuk Hastanesi Pazartesi günü bir Rus seyir füzesiyle vuruldu ve en az iki kişi öldü. Toplamda, Ukrayna başkentinde Pazartesi günü gerçekleşen saldırılarda en az 22 kişi öldü.


18:24: Ukrayna'ya yönelik ağır roket saldırılarında en az 31 kişi öldü. İçişleri Bakanı Ihor Klymenko da Telegram'da 125 kişinin yaralandığını yazdı. Güney Ukrayna'daki sanayi şehri Kryvyi Rih ve başkent Kiev özellikle etkilendi. Orada büyük bir çocuk hastanesi vuruldu. Bu konuda daha fazla bilgi için buraya tıklayın.


17:26: Moskova'da Ukrayna'da savaşan kocalarının ve oğullarının dönüşü için küçük bir kadın grubu protesto düzenledi. Bazıları küçük çocuklarla birlikte olan göstericiler, Pazartesi günü Rusya'nın başkentindeki Savunma Bakanlığı önünde kamp ekipmanlarıyla toplandılar. Bu durum Telegram adlı çevrimiçi hizmette yayınlanan fotoğraflarda da görülebiliyor. Gece kalmak istediklerini söylüyorlar.


Yıl başına kadar, asker yakınları “Put Domoy” (Eve Dönüş) adlı Telegram grubunda örgütlenmiş ve neredeyse her hafta orada gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulunmuşlardı. Mayıs ayının sonunda, Rus yetkililer grubu “yabancı ajan” olarak sınıflandırdı. Yönetmelik, örgütün yetkililer tarafından kovuşturulmasına izin veriyor. Pazartesi günü Savunma Bakanlığı önünde protesto gösterisi yapan kadınlar, Put Domoy'un bir parçası olmadıklarını iddia ediyorlar.


16:59: Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Rusya'nın bir çocuk hastanesine düzenlediği saldırının ardından Ukrayna Sağlık Bakanı Viktor Lyaschko'ya destek sözü verdi. Lauterbach, bir tweet'te Almanya'nın Ukrayna'dan hasta çocukları her an almaya hazır olduğunu duyurdu. Bir sonraki kurtarma uçuşu Çarşamba günü için planlandı. Lauterbach ayrıca Rus birliklerinin çocuk hastanesine düzenlediği hedefli saldırıyı kınadı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i savaş suçlusu olarak nitelendirdi.


14:51: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Polonya topraklarında yeni bir Ukrayna kuvvetinin kurulduğunu duyuruyor. Varşova'ya yaptığı ziyarette, yurtdışındaki Ukraynalıları bu birliğe katılmaya çağırıyor. Şubat 2022'de Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının başlamasından bu yana, askerlik çağındaki erkekler de dahil olmak üzere çok sayıda insan, özellikle komşu Polonya'ya kaçtı.


14:27: Washington'daki NATO zirvesinden önce Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ve Polonya Başbakanı Donald Tusk Varşova'da ikili bir güvenlik anlaşması imzaladılar. “Bugün Ukrayna'yı savunan, aynı zamanda kendini savunuyor,” diye açıklıyor Tusk.


Ukrayna cumhurbaşkanı anlaşmayı “iddialı” olarak tanımlıyor. “Halkımızın hayatlarını korumak ve Rus kötülüğüne karşı koymak için uygun,” diyor Zelensky. Anlaşma, “Polonya yönüne ateşlenen Rus füzeleri ve insansız hava araçlarının Ukrayna hava sahasında vurulabileceği” bir mekanizmanın geliştirilmesini öngörüyor.

urn:newsml:dpa.com:20090101:240708-99-669365

Resmi büyüt

Başbakan Donald Tusk (sağda) ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Selenskyj Varşova'daki bir toplantıda. (Kaynak: Radek Pietruszka/dpa)

Zelensky, ülkesine yönelik ağır Rus füze saldırılarının gerçekleştiği ve en az 26 kişinin öldüğü gün Polonya'ya geldi. Kiev'deki büyük bir çocuk hastanesi vuruldu. Tusk, “Saldırganı kınamak için yeterli olabilecek hiçbir söz, hiçbir belge, hiçbir siyasi açıklama yok” dedi.


14:22: İtalya, Rusya'nın Kiev'e yaptığı ve bir çocuk hastanesini de vuran saldırıyı bir savaş suçu olarak görüyor. İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, X adlı çevrimiçi platformda yaptığı açıklamada, bunun tüm dünya tarafından kınanması gerektiğini söyledi. “Kiev'e yapılan ve bir çocuk hastanesini de vuran bombalama görüntülerinden şok oldum.” Bu tür savaş suçları “tüm uluslararası toplum tarafından kınanmalıdır.” İtalyan hükümeti, Ukrayna'nın ve halkının egemenliğini savunmaya devam edecektir.


Alman hükümeti ayrıca Ukrayna'ya yönelik ağır Rus füze saldırılarını sert bir şekilde kınadı. Dışişleri Bakanlığı'nın Berlin'deki bir sözcüsü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i “bu kadar çok masum insana karşı bu saldırganlık savaşını derhal sonlandırmaya” çağırdığını söyledi. Özellikle Ukrayna'daki sivillerin ve çocukların durumu “büyük ölçüde dramatik.” İki yıldan fazla bir süredir “kurbanları ayrım gözetmeksizin, yani hiçbir şekilde haklı gösterilemeyecek Rus bombaları ve saldırıları yoluyla” talep eden “acımasız bir saldırganlık savaşına” maruz kaldılar.


11.17: Rusya'nın iç istihbarat servisi FSB, bir Tu-22M3 stratejik bombardıman uçağının kaçırılmasını engellediğini söylüyor. FSB, web sitesinde “Ukrayna gizli servisi, bir Rus askeri pilotu işe alıp, finansal bir ödül ve İtalyan vatandaşlığı karşılığında Ukrayna'ya bir bombardıman uçağı uçurmaya zorlamayı amaçlıyordu” dedi.


Sesten daha hızlı uçan Tu-22M3, stratejik bir bombardıman uçağıdır ve nükleer silahları da taşıyabilir. Ukrayna gizli servisi SBU henüz raporlar hakkında yorum yapmadı.


FSB ayrıca planlanan Ukrayna casusluk operasyonuna karşı koymada, Kiev'in batısındaki Ukrayna havaalanı Oserne'ye yönelik saldırılar için de yararlı olabilecek bilgilerin elde edildiğini belirtti. Bunun, iddiaya göre planlanmış bombacı kaçırma olayıyla nasıl ilişkili olduğu başlangıçta belirsizdi.

imagoimages168144545

Resmi büyüt

Tupolev Tu-22M3 stratejik bombardıman uçağı, Primorsky Krai bölgesindeki bir havaalanından havalanıyor (arşiv fotoğrafı): Rus kaynaklarına göre Ukrayna, Rusya'dan böyle bir makineyi çalmak istiyordu. (Kaynak: IMAGO/Vadim Savitskii/imago)

10.12: Ukrayna'nın her yerinde hava saldırısı sirenleri çalıyor. Başkent Kiev'de, yerdeki birkaç tanık patlamalar olduğunu bildirdi. Yetkililer saldırılarda beş kişinin öldüğünü söylüyor. Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Rus saldırılarında üç kişinin yaralandığını söylüyor ve sakinleri sığınaklarda kalmaya çağırıyor.


Yerel medya ayrıca Ukrayna'nın merkezindeki Dnipro, Kryvyi Rih ve Kropyvnytskyi'de patlamalar olduğunu bildiriyor. Kryvyi Rih belediye başkanı, şehrindeki saldırılarda on ölü ve 31 yaralı olduğunu bildirdi.

The Kiev-Post X'te çocuk hastanesindeki yaralıların fotoğrafını paylaşıyor.

Resmi büyüt

“Kyiv Post” X'te çocuk hastanesinden yaralıların bir resmini paylaşıyor. (Kaynak: X-Account @KyivPost)

“İnsanların çoğunun sokakta olduğu bir zamanda Ukrayna'ya yapılan saldırı,” diye yazdı Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin genelkurmay başkanı Andriy Yermak, Telegram'a yapılan saldırı sırasında. “Çılgın Rus teröristler.” Zelenskiy'nin kendisi X'te 40'tan fazla farklı merminin kullanıldığını ve bunların arasında bir çocuk hastanesinin de bulunduğunu yazdı. Zelenskiy, “Tüm dünya Rus saldırılarına nihayet son vermek için tüm kararlılığını kullanmalı. Putin'in getirdiği şey öldürmek,” dedi.


07.45: Hollanda'daki hükümet değişikliğinden birkaç gün sonra, yeni Dışişleri Bakanı Caspar Veldkamp Ukrayna'ya yaptığı ziyarette F-16 savaş uçaklarının “hemen” teslim edileceğine söz verdi. Veldkamp Cumartesi günü “İlk F-16 jetlerinin teslimatı için onay aldığımıza göre, bunlar hemen teslim edilecek” dedi.


Hollanda, Ukrayna'ya toplam 24 F-16 savaş uçağı sözü vermişti. Veldkamp, teslimat takvimi hakkında daha fazla bilgi vermedi.


Veldkamp, aylarca süren koalisyon görüşmelerinin ardından kurulan yeni Hollanda hükümetinin bir parçası. İttifaktaki en güçlü parti, Geert Wilders'ın sağcı popülist PVV partisi. Yeni hükümet başkanı Dick Schoof – Wilders'ın kendisi gibi – Hollanda'nın Ukrayna'ya desteğini yeniden teyit etti.

F-16 (arşiv fotoğrafı): Savaş uçağı yakında Ukrayna'ya teslim edilecek.

Resmi büyüt

F-16 (arşiv fotoğrafı): Ukrayna yakında bu tip savaş uçaklarına kavuşacak. (Kaynak: Kıdemli Çavuş Heather Ley/ABD Hava Kuvvetleri/AP/dpa/dpa)

07.42: Yeni İngiliz Savunma Bakanı John Healey, açılış ziyareti sırasında Ukrayna'ya yeni silah teslimatları sözü verdi. Topçu silahları, mayın dedektörleri ve tanksavar güdümlü füzelerin yanı sıra, Odessa liman kentinde sunulan pakette büyük miktarda mühimmat da yer alıyor. Başkan Volodymyr Zelenskyy, Healey'e Büyük Britanya'dan aldığı güçlü destek için teşekkür ediyor.


Ocak ayında Ukrayna ve Büyük Britanya arasında imzalanan güvenlik anlaşması da toplantıda görüşüldü. O zamanki İngiliz Başbakanı Rishi Sunak, Kiev'de “100 yıl veya daha uzun süreli” sözleşmeyi imzaladı. Zelenskyj'in Platform X'te belirttiği gibi, bu anlaşma çerçevesinde daha fazla işbirliği Healey ile görüşüldü.


Ukrayna'daki savaşa dair eski haberleri burada okuyabilirsiniz.


Ukrayna'dan gelen haberler bu ülkedeki birçok insanı güçsüz hissettirdi. Burada bağış yapabileceğiniz yardım kuruluşlarının bir seçkisini bulacaksınız.
 
Üst