savaş | Navalny’nin sırdaşı Yashin temyizde başarısız oldu

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasından bu yana 419. gün: Kremlin eleştirmeni Yashin, atanmasında başarısız olur. Almanya, Ukrayna’ya ikinci bir Iris-T sistemi teslim etti. Tüm bilgiler blogda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Navalny’nin sırdaşı Yashin itiraz ederek başarısız olur: “Komik bir durum, sence de öyle değil mi?”

16:05: Bir ceza kampında sekiz buçuk yıl hapis cezasına çarptırılan Kremlin eleştirmeni İlya Yashin, bir Rus mahkemesine yaptığı itirazda başarısız oldu. Aynı zamanda, 39 yaşındaki tanınmış kişi Çarşamba günkü görünümünü Başkan Vladimir Putin’i ve Ukrayna’ya karşı saldırgan savaşını bir kez daha sert bir şekilde eleştirmek için kullandı. Bağımsız Rus medyası, Yashin’in hakimlere hitaben söylediği sözleri, “Putin bir savaş suçlusu ama ben parmaklıkların arkasında kalıyorum.” “Komik bir durum, sence de öyle değil mi?”

Kendisi de hapiste olan muhalefet lideri Alexei Navalny’nin yakın sırdaşı olarak kabul edilen Yashin, Rus silahlı kuvvetlerini aşağıladığı iddiasıyla geçen Aralık ayında hüküm giymişti. Bir internet akışında, Rus askerleri tarafından Kiev’in Bucha banliyösünde gerçekleştirilen katliamı alenen kınadı. Uluslararası olarak, Yashin siyasi bir mahkum olarak kabul edilir.

“Hatam ne?” Yashin, video aracılığıyla bağlandığı temyiz duruşmasında sordu. “Bir Rus siyasetçi ve yurtsever olarak görevimi yapmak ve bu savaşla ilgili doğruları dürüstçe söylemek.”

imago görüntüleri 196309041
imago görüntüleri 196309041

Ilya Yashin (arşiv fotoğrafı): Kremlin eleştirmeni, temyiz sürecini Putin’i sert bir şekilde eleştirmek için kullandı. (Kaynak: IMAGO/Ilya Pitalev)

Von der Leyen, tahıl anlaşmazlığını milyonlarca yardımla çözmek istiyor

16:00: AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna ile olan tahıl anlaşmazlığını Doğu Avrupalı çiftçilere yapılacak milyonlarca yardımla çözmek istiyor. Brüksel’deki AFP haber ajansının Polonya, Macaristan, Slovakya, Bulgaristan ve Romanya’ya gönderdiği bir mektuba göre, Zeynep Çarşamba günü etkilenen çiftçileri tazmin etmek için 100 milyon avroluk ek bir yardım paketi teklif etti.

Bu nedenle para, halihazırda verilmiş olan 56 milyon avroluk acil yardıma ek olarak akmalıdır. Doğu Avrupa ülkeleri daha önce Ukrayna’dan tahıl ithalatını yasaklamış veya yasaklamakla tehdit etmişti. Ancak von der Leyen mektubunda, bu tür “tek taraflı önlemlerin” “Ukrayna düşmanlarının işine yaradığı” uyarısında bulundu.

Bunun arka planında, Doğu Avrupalı çiftçilerin fiyatlardaki düşüşle ilgili şikayetleri var. Rusya’nın saldırganlık savaşının bir sonucu olarak, örneğin Ukrayna deniz yoluyla Afrika’ya daha az tarım ürünü ihraç edebilir, ancak AB üzerinden kara yolunu kullanır. Polonya gibi komşu ülkelerde bu, siloların dolu olmasını ve üretici fiyatlarının önemli ölçüde düşmesini sağlıyor.

Ursula von der Leyen: CDU'lu siyasetçi, 2019'dan beri Avrupa Komisyonu Başkanı.
Ursula von der Leyen: CDU'lu siyasetçi, 2019'dan beri Avrupa Komisyonu Başkanı.

Ursula von der Leyen (arşiv fotoğrafı): AB Komisyonu Başkanı, etkilenen çiftçileri tazmin etmek için Çarşamba günü 100 milyon avroluk ek bir yardım paketi önerdi. (Kaynak: Olivier Matthys/Pool/Reuters)

Rusya, Güney Kore’yi Ukrayna’ya silah satışına karşı uyardı

15:56: Rusya, Güney Kore’yi Ukrayna’ya askeri destek vermemesi konusunda uyardı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile yaptığı ve Kiev’e silah tedarik etmeye temel düzeyde istekli olduğunu belirttiği bir röportaja atıfta bulunarak, “Maalesef Seul, tüm bu konuda oldukça düşmanca bir tavır aldı.” Peskow’a göre, “silah sevkiyatının başlaması”, Güney Kore için “dolaylı olarak bu çatışmaya belirli bir derecede dahil olmak anlamına gelecek”.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, sıkıyönetim haber ajansı Reuters ile daha önce yayınlanan bir röportajda, “Sivillere yönelik geniş çaplı bir saldırı, bir katliam veya ciddi bir yaralanma gibi uluslararası toplumun tolere edemeyeceği bir durum olsaydı” dedi. , sadece insani yardım veya mali yardım sağlamakta ısrar etmek zor olabilir.”

ABD’nin müttefiki olan Güney Kore, şimdiye kadar Ukrayna’ya herhangi bir silah sevkiyatını reddetmişti.

Ukrayna ayrıca ABD ve Hollanda’dan Patriot sistemleri alıyor

15:55: Ukrayna ordusu ayrıca ABD ve Hollanda’dan Rusya’nın füze saldırılarını püskürtmek için tasarlanmış ilk Patriot hava savunma sistemlerini teslim aldı. Savunma Bakanı Oleksiy Resnikov Çarşamba günü Almanya, ABD ve Hollanda’ya “sözlerini tuttukları” için teşekkür etti. Reznikov Twitter’da “Bugün güzel Ukrayna semalarımız daha güvenli olacak çünkü Patriot hava savunma sistemleri Ukrayna’ya ulaştı” dedi.