savaş | Putin Ukrayna savaş uçaklarına kırmızı çizgi çekti

BOTR

Yeni ÜyeRusya'nın Ukraynalı savaş esirlerini infaz ettiği söyleniyor. Putin, Ukrayna F-16 jetlerinin potansiyel konuşlandırılması konusunda kırmızı çizgi çiziyor. Daha fazla bilgi haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Ukrayna'nın doğusunda yeni Rus saldırıları


20:27: Rus birlikleri doğu Ukrayna'nın savunucuları üzerindeki baskıyı artırdı. Kiev genelkurmayının günlük durum raporunda, Avdiivka ve Bakhmut çevresindeki bölgelerin yoğun çatışmaların odağı olduğu belirtildi. Burada Rus askerlerinin dört şehre karşı toplam on bir ilerleme kaydettiği bildirildi.


Ukrayna'nın güneyinden doğu bölgelerine kadar tüm cephe hatlarında toplam 48 savaş çıktı. Kharkiv yakınlarına Rus hava ve topçu saldırıları düzenlendi. Bilgiler bağımsız olarak doğrulanamadı.


Rus askeri uçağı Kırım açıklarında denize düştü


17:58: Moskova'nın ilhak ettiği Kırım yarımadasının açıklarında bir Rus askeri jeti düştü. Kazanın nedeni hakkında henüz bilgi bilinmiyor. Çevrimiçi hizmetlerdeki video görüntüleri alevler içinde gökten düşen bir uçağı gösteriyordu. Diğer görüntülerde pilotun paraşütle dünyaya süzüldüğü görülüyor. Bununla ilgili daha fazlasını videoda görebilirsiniz.


Video | Rus savaş uçağı Kırım'a düştü

Kaynak: t-online

Büyük Britanya: İşgal altındaki Ukrayna topraklarında Ruslaştırma ilerliyor


12:02: İngilizlerin değerlendirmesine göre Rusya, Ukrayna'da işgal altındaki toprakların uzlaştırılması yönünde ilerlemektedir. Londra Savunma Bakanlığı X platformunda yaptığı açıklamada, Rus yetkililerin ilgili girişimleri başlatmaya devam ettiğini duyurdu.


İngilizler, yeni bir idari yolun oluşturulduğundan ve Rusya Adalet Bakanı'nın işgal altındaki topraklarda 50'den fazla ceza infaz kurumunun kurulduğuna dair daha önceki açıklamalarından bahsetti. İngilizler, Rusya Ekonomi ve Kamu Hizmeti Akademisi'nin devlet ve yerel yönetim alanında yeni bir yüksek lisans derecesi sunmak istediğini yazıyor. Bir üniversite temsilcisine göre bu, mezunların Donetsk ve Luhansk'ın yanı sıra Kherson ve Zaporizhia bölgeleri de dahil olmak üzere yönetimin her kademesinde çalışmasına olanak tanıyacak.


İngiltere bakanlığı, bunun muhtemelen Ukrayna'nın geçici olarak işgal edilen topraklarındaki Rus hükümeti görevlerinde “istekli ve eğitimli personel” eksikliğinin giderilmesine yardımcı olacağını söyledi. Londra, “Bu, Ukrayna'da geçici olarak işgal edilen topraklardaki yasal ve siyasi çerçeveyi Rusya Federasyonu'na uyarlamaya yönelik Ruslaştırma önlemlerinin bir başka kanıtıdır” diye yazıyor.


Benzer önlemler arasında Rus adalet sisteminin genişletilmesi, Rus müfredatının başlatılması, Rus pasaportlarının verilmesi ve Rus telekomünikasyon altyapısının geliştirilmesi yer aldı.


Putin, Ukrayna F-16 jetlerinin kullanımına kırmızı çizgi çizdi


11:51: Başkan Vladimir Putin'e göre Rusya, Ukrayna'nın yakında ilk ABD yapımı F-16 savaş uçaklarını konuşlandırmasına hazırlanıyor. Kremlin şefi, tartışmaya bile açık olmayan bir senaryo konusunda uyarıyor: Eğer jetler üçüncü ülkelerdeki askeri üslerden saldırırsa, bu üsler Rus ordusunun meşru hedefleri haline gelecektir. Rus ajanslarına göre Putin bunu Moskova'ya 260 kilometre uzaklıktaki Torzhok kasabasındaki hava kuvvetleri eğitim merkezini ziyaret ederken söyledi.


Ukrayna, iki yılı aşkın süredir devam eden Rus saldırı savaşına karşı savunma yapacak modern savaş uçaklarından yoksun. Bu nedenle Hollanda, Danimarka gibi ülkeler F-16'ları sağlayacak. Ukraynalı pilotların eğitimi diğer yerlerin yanı sıra Romanya'da da yapılıyor. Ukrayna Hava Kuvvetleri'nin 2024 yılında uçağı kullanabilmesi bekleniyor; ancak kesin zamanı belli değil.


Kremlin şefi, F-16'ların askeri durumu değiştirmeyeceğini tahmin ediyor. “Tıpkı tanklarını, zırhlı araçlarını ve çoklu roketatar gibi diğer teknolojileri yok ettiğimiz gibi, uçaklarını da yok edeceğiz” diyor. Ancak F-16 potansiyel olarak nükleer silah da taşıyabilir. Rusya'nın askeri planlamasında buna uyum sağlayacağını söylüyor.
 
Üst