Savaş | Putin'in adaleti iki sanatçıyı hapse gönderdi

BOTR

Yeni ÜyeAlman hükümeti ayrıca Ukrayna'ya yönelik ağır Rus füze saldırılarını sert bir şekilde kınadı. Dışişleri Bakanlığı'nın Berlin'deki bir sözcüsü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i “bu kadar çok masum insana karşı bu saldırganlık savaşını derhal sonlandırmaya” çağırdığını söyledi. Özellikle Ukrayna'daki sivillerin ve çocukların durumu “büyük ölçüde dramatik.” İki yıldan fazla bir süredir “kurbanları ayrım gözetmeksizin, yani hiçbir şekilde haklı gösterilemeyecek Rus bombaları ve saldırıları yoluyla” talep eden acımasız bir saldırganlık savaşına maruz kaldılar.


11.17: Rusya'nın iç istihbarat servisi FSB, bir Tu-22M3 stratejik bombardıman uçağının kaçırılmasını engellediğini söylüyor. FSB, web sitesinde “Ukrayna gizli servisi, bir Rus askeri pilotu işe alıp, finansal bir ödül ve İtalyan vatandaşlığı karşılığında Ukrayna'ya bir bombardıman uçağı uçurmaya zorlamayı amaçlıyordu” dedi.


Sesten daha hızlı uçan Tu-22M3, stratejik bir bombardıman uçağıdır ve nükleer silahları da taşıyabilir. Ukrayna gizli servisi SBU henüz raporlar hakkında yorum yapmadı.


FSB ayrıca planlanan Ukrayna casusluk operasyonuna karşı koymada, Kiev'in batısındaki Ukrayna havaalanı Oserne'ye yönelik saldırılar için de yararlı olabilecek bilgilerin elde edildiğini belirtti. Bunun, iddiaya göre planlanmış bombacı kaçırma olayıyla nasıl ilişkili olduğu başlangıçta belirsizdi.


10.12: Ukrayna'nın her yerinde hava saldırısı sirenleri çalıyor. Başkent Kiev'de, yerdeki birkaç tanık patlamalar olduğunu bildirdi. Yetkililer saldırılarda beş kişinin öldüğünü söylüyor. Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Rus saldırılarında üç kişinin yaralandığını söylüyor ve sakinleri sığınaklarda kalmaya çağırıyor.


Yerel medya ayrıca Ukrayna'nın merkezindeki Dnipro, Kryvyi Rih ve Kropyvnytskyi'de patlamalar olduğunu bildiriyor. Kryvyi Rih belediye başkanı, şehrindeki saldırılarda on ölü ve 31 yaralı olduğunu bildirdi.


“İnsanların çoğunun sokakta olduğu bir zamanda Ukrayna'ya yapılan saldırı,” diye yazdı Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin genelkurmay başkanı Andriy Yermak, Telegram'a yapılan saldırı sırasında. “Çılgın Rus teröristler.” Zelenskiy'nin kendisi X'te 40'tan fazla farklı merminin kullanıldığını ve bunların arasında bir çocuk hastanesinin de bulunduğunu yazdı. Zelenskiy, “Tüm dünya Rus saldırılarına nihayet son vermek için tüm kararlılığını kullanmalı. Putin'in getirdiği şey öldürmek,” dedi.
 
Üst