savaş | Rusya 30 savaş esirini idam etti

BOTR

Yeni Üye
Rusya'nın saldırganlık savaşıyla ilgili haber blogu


Rusya'nın 30'dan fazla Ukraynalıyı idam ettiği söyleniyor


28 Mart 2024 – 01:48'de güncellendiOkuma süresi: 12 dakika

Hava fotoğrafı saldırıyı gösteriyor: Tank devasa bir ateş topuna dönüşüyor. (Kaynak: t-online)

Facebook'ta Paylaş

x.com'da paylaş

Pinterest'te Paylaş


WhatsApp'ta paylaş


Rusya'nın Ukraynalı savaş esirlerini infaz ettiği söyleniyor. Rus savaş eleştirmenleri hapis cezasına çarptırıldı. Daha fazla bilgi haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Savaşı eleştiren adama 6 yıl hapis cezası


1.40: Rusya'da bir adam, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırı savaşını eleştirdiği için altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yerel basında çıkan haberlere göre, Rusya'nın kuzeyindeki Komi bölgesindeki bir askeri mahkeme, Çarşamba günü 35 yaşındaki kişiyi “terör eylemlerine alenen kışkırtma” suçundan mahkum etti. Sivil toplum kuruluşu (STK) Memorial'a göre adam, çevrimiçi hizmet olan Telegram'da askeri çatışmaya karşı olduğunu açıkça ifade ettiği bir kanal işletiyordu.


Putin: F16 savaş uçakları hiçbir şeyi değiştirmeyecek


1:30: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e göre F16 savaş uçaklarının Ukrayna'ya teslim edilmesi savaş alanındaki durumu değiştirmiyor. Birçok Rus haber ajansı, cumhurbaşkanının Moskova'nın kuzeyindeki bir toplantıda askeri pilotlara konuşma yaparken bu sözleri söylediğini aktardı. Ancak Putin, savaş uçaklarının nükleer silah taşıyabileceğini ve Moskova'nın askeri planlamasında bunu dikkate alması gerektiğini söyledi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba'nın uçakların önümüzdeki aylarda Ukrayna'ya varacağını açıklamasının ardından konuyu gündeme getirdi.


“Pussy Riot” aktivisti tweet'ten suçlu bulundu


21:24: Bir Rus mahkemesi, sosyal medyada savaşı eleştirdiği için Pussy Riot üyesi Lyusya Shtein'i gıyaben altı yıl hapis cezasına çarptırdı. Cezaevinin basın servisine göre, 27 yaşındaki eski Moskova belediye meclis üyesi, Mart 2022'de X platformundaki bir gönderide iftira yaymaktan suçlu bulundu.


Bağımsız medya “Mediazona”nın bildirdiğine göre, Ukrayna tarafından esir alınan Rus askerleri orada “yabancı şehirleri bombalamak ve insanları öldürmekle” suçlanıyordu.


Bu arada Moskova mahkemesi, Schtein'in Rusya'ya iade edilmesinin ardından tutukluluğuna başlayacağını duyurdu. Ukrayna işgalinin başlamasından birkaç hafta sonra aktivist, Moskova'daki ev hapsinden, yiyecek dağıtım çalışanı kılığına giren arkadaşıyla birlikte Litvanya'ya ve son olarak yerel basında yer alan haberlere göre Mayıs 2023'te kendisine vatandaşlık veren İzlanda'ya kaçtı.


BM: Rusya, Ukraynalı savaş esirlerini infaz ediyor


20:57: Rusya yakın zamanda 30'dan fazla Ukraynalı savaş esirini idam etmiş olabilir. Bu, ABD'deki “Politico” dergisi tarafından bildiriliyor ve “Birleşmiş Milletler”in bir raporuna atıfta bulunuyor.


Politico'ya göre bu vakalardan üçü kesin olarak doğrulandı. Bu vakalarda yedi mahkum idam edildi. Ayrıca Rus askerlerinin Ukraynalıları canlı kalkan olarak kullandığını veya teslim olan savaşçıları öldürdüğünü gösteren video görüntülerinin de olduğu söyleniyor.


Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarında en az üç kişi öldü


19:59: Yetkililere göre, Rusya'nın Çarşamba günü Ukrayna'nın güneyi ve doğusuna yönelik saldırılarında en az üç kişi öldü, yaklaşık 30 kişi de yaralandı. Güdümlü bir füzenin yalnızca doğu Ukrayna'nın Kharkiv kentinde çok sayıda konut binasına çarpması sonucu en az bir kişi öldü ve 18 kişi de yaralandı. Saldırı dalgası karşısında Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj, Batılı müttefikler tarafından ilave hava savunma füzeleri ve savaş uçaklarının teslim edilmesi çağrısında bulundu.


Bölge valisi Oleg Sinegubow'a göre, Rusya'nın Kharkiv'e yönelik saldırılarında yaralananlar arasında dört çocuk da vardı. Sinegubow, savaşın başlangıcından bu yana Rusya'nın ilk kez Kharkiv'e güdümlü füzeyle saldırdığını ve kurban sayısının artmaya devam edebileceğini açıkladı.


Bölge valisi Oleksandr Prokudin'e göre, Güney Herson bölgesinde Mykhailivka kasabasına düzenlenen insansız hava aracı saldırısında 61 yaşında bir kadın öldü. Yetkililere göre, güneydoğu Dnipropetrovsk bölgesindeki Nikopol'da 55 yaşında bir adam topçu ateşi sonucu hayatını kaybetti. Yerel valinin açıklamasına göre, komşu Mykolaiv bölgesinde balistik füze saldırısında sekiz kişi yaralandı.


Odessa ve Kharkiv'de elektrik kesintileri devam ediyor


13:14: Şiddetli Rus füze saldırılarından günler sonra bile Ukrayna'nın doğusundaki Kharkiv şehri elektrik kesintileriyle mücadele etmeye devam ediyor. Şehrin ısı tedarikçisi Telegram'da “Şehirde felaket seviyesinde bir elektrik enerjisi sıkıntısı var” dedi. Vatandaşlar elektrikli kombileri kapatmaları konusunda uyarıldı. Sıcak su yine merkezi şebekeden hemen hemen her yere ulaşabiliyor.


Ukraynalı şebeke operatörü Ukrenerho, Ukrayna'nın güney bölgesi Odessa'da elektrik tedariğinde hâlâ sorunların olduğunu söyledi. Ancak Khmelnytskyi bölgesinde ve Ukrayna'nın güneydoğusundaki Dnipropetrovsk bölgesindeki büyük Kryvyi Rih kentinde kısıtlamalar kaldırıldı. Ukrayna, açığını kapatmak için beş komşu ülkesinden elektrik ithal ediyor: Romanya, Slovakya, Polonya, Macaristan ve Moldova.
 
Üst