Selenskyj BM’yi başarısızlıkla suçluyor: “Orada değiller”

BOTR

Yeni Üye
Herson’daki barajın patlamasının ardından bölgede yaşanan acılar anlatılmaz boyutta. Başkan Zelenskyj daha fazla yardım istiyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Birleşmiş Milletler ve Kızıl Haç’ı Ukrayna’daki barajın çökmesinden sonra başarısız olmakla suçladı. Selenskyj “Welt”, “Bild” ve “Politico” ile yaptığı röportajda “Orada değiller” dedi. Hayat kurtarmak için önce BM ve Kızıl Haç orada olmalı. Ukrayna’dan gelen sorulara cevap yoktu. Başkan, “Şok oldum” dedi.

Bir tepki varsa, bu çok diplomatikti. Selenskyj, Rus askerlerinin Cherson bölgesinde işgal ettikleri bölgelerdeki baraj patlaması sonrası davranışlarına yönelik de ciddi iddialarda bulundu. “Güçlerimiz insanları çıkarmaya çalışırsa, işgalciler onlara uzaktan ateş edecek.”

Baraj Salı sabahı yıkıldı ve salınan su kütleleri ülkenin güneyinde geniş alanları sular altında bıraktı. Kiev ve Batı, Rus işgal güçlerini kontrol ettikleri barajı havaya uçurmakla suçladı. Amaç, beklenen Ukrayna karşı saldırısını durdurmaktır. Moskova ise felaketten Kiev’i sorumlu tuttu.

“İşgal altındaki bir bölgede yaşandı”

Selenskyj şimdi baraj ihlaliyle ilgili uluslararası bir soruşturma hedefliyor. Ukrayna barajın kontrolünü geri aldığında, olayı araştırmak için uluslararası uzmanları davet edecek. Ona göre Rusya’nın felaketteki sorumluluğu kanıtlanmıştı. “İşgal altındaki bir bölgede oldu.”

Bir yıl önce barajın mayınlandığını ve patlama riskinin yüksek olduğunu belirtti. Zelenskyj, kırılmanın bombardımanla sağlanamayacağını söyledi. Rusya’nın eylemini hafife aldığını varsayıyor. İşgal ettikleri bölgeleri de sular altında bırakacaklarını düşünmediler” dedi.

Cherson: Barajın çökmesinden binlerce insan etkilendi.
Cherson: Barajın çökmesinden binlerce insan etkilendi.

Cherson: Barajın çökmesinden binlerce insan etkilendi. (Kaynak: Roman Hrytsyna)

“Yaşanan bir trajedidir”

Zelenskiy görüşmede, Kuzey Akım boru hattına yapılan saldırıya ülkesinin karıştığını yalanladı. “Ben Başkanım ve buna göre emir veririm. Ukrayna böyle bir şey yapmadı. Ben asla böyle davranmam.” Zelenskyj, kanıtların sunulmasını talep etti: “Bunu ordumuzun yaptığı söyleniyorsa, bize kanıt gösterin” dedi.