TİP milletvekili Kadıgil: Hâlâ Hayvan Hakları Yasası diyemediğimiz bir noktadayız

Türkiye Personel Partisi (TİP) Milletvekili Sera Kadıgil, Hayvanları Müdafaa Kanunu’na ait olarak, “Hâlâ Hayvan Hakları Yasası diyemediğimiz bir noktadayız” değerlendirmesini yaptı. Kadıgil kurulda mutabık kalınan mevzuların maddede da yer alması gereketiğini altını çizerek, “Popülasyon kontrolü’ düzenlemesi dedik yok. ‘Kısırlaştırma seferberliği yapacağız.’ dedik. ‘Dört yıl boyunca ithalat yasağı getirelim’ dedik. ‘Petshoplarda hayvan satışını yasaklayalım’ dedik. ‘Mobil kısırlaştırma cinayettir, hepimiz karşıyız’ dedik. Burada yok yalnızca ‘geçici’ ibaresiyle geçiştirilmiş. İşini yapmayan belediyelere yaptırım düzenledik. Bu kararlara uymayacak belediyelere en küçük bir idari ve cezai yaptırım yok” dedi.

Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda görüşüldü. Kadıgil, AKP’nin yıllar daha sonra hazırladığı Hayvanları Müdafaa Kanunu’nun hayvan hakları savunucularını, STK’ları, hayvanlara makûs muamelenin önlenmesi için Meclis’te kurulan ve tahlil yolları için bir rapor hazırlayan komitenin beklentilerini karşılamadığını belirterek, Meclis iradesinin gasp edilmesinin somut örneği olduğunu lisana getirdi.

“Hayvanların Haklarının Korunması İle Hayvanlara Eziyet Ve Makus Muamelelerin Önlenmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Emeliyle Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu”nun raporunun bütün partilerin mutabakatıyla Meclis’te oy birliği ile kabul edildiğini hatırlatan Kadıgil, “ Biz burada 5 parti bir ortaya da gelsek daima birlikte çalışsak da TBMM Genel Heyetinde o rapor oy birliğiyle onaylansa da bizim milletvekilleri olarak istediğimiz şeyler yapılamayabiliyor. Bu durum, beni nitekim bu sistemle bir defa daha yüzleştirdi. Yani, bu kadar milletvekili olarak bizim, Bakanlığın karşısında duramadığımızı hissediyorum. Bu teklif TBMM’nin atanmış bakanlara irade tesliminin somut bir resmi gibi” tabirlerini kullandı.

Meclis Araştırma Komisyonu’nda mutabık kalınan noktaların kesinlikle maddede yer alması gerektiğini vurgulayan Kadıgil şu tabirleri kullandı:

Yasanın İsminden başlamak gerekirse hâlâ Hayvan Hakları Yasası diyemediğimiz bir noktadayız. En sıradaninden hisli varlık olduklarının kabulü yok. Eşya mı can mı? bilinmeyen. “Kat Mülkiyeti Kanunu’na ekleyelim.” dedik, bu yok. Kuşların göç yollarını müdafaa sorumluluğu üzerine bir sürü değerli STK dinledik, ne yapabileceğimize karar verdik, bunlar yok. Evcil hayvan yok, sahipli-sahipsiz hayvan ayrımının ortadan kaldırılması yok. “Hayvanat bahçeleri ve yunus parkları yasaklanacak.” dedik, bu yok. Hayvanların deneylerde kullanması ile ilgili o kadar çalıştık tek bir husus yok. Hatta sokak hayvanları üzerinde deney yapılmasına müsaade eden husus bile duruyor. Kürk sıkıntısı yok. Av yasağı yok. “Popülasyon kontrolü” düzenlemesi dedik yok. “Kısırlaştırma seferberliği yapacağız.” dedik. “Dört yıl boyunca ithalat yasağı getirelim.” dedik. “Petshoplarda hayvan satışını yasaklayalım.” dedik. “Mobil kısırlaştırma cinayettir, hepimiz karşıyız.” dedik. Burada yok yalnızca “geçici” ibaresiyle geçiştirilmiş. İşini yapmayan belediyelere yaptırım düzenledik. Bu kararlara uymayacak belediyelere en küçük bir idari ve cezai yaptırım yok

“Hayvanla cinsel ilişki” diye bir şey olmaz, “Kanunda esasen bu biçimdeydi.” demek, “Orada bir ayıp vardı ve biz şu an bunu düzeltme imkânımız varken düzeltmiyoruz’ demektir”

“Cezai düzenleme yapalım” dedik. hepimiz ya AKP’si, MHP’si, CHP’si, hepimiz mutabık kaldık. “En az iki ay, bir yıl olması lazım bu cezaların” diye görüş birliğine vardık. Lakin şu anda bakıyorum; jenerasyonu yok etmekte bile üst hududu on yıl olarak düzenlemiş. Doğal bu ortada değişen İnfaz Kanunu hesaba katılmamış. Yatarı olmayan biçimde bir düzenleme yapılmış. Çok açık ve net soruyorum; Ben, artık buradan çıksam, Meclis bahçemizdeki kedilerden birine tecavüz etsem, eziyet etsem ne gelir benim başıma, cezam ne olacak? Yani bunun yanıtını vermek bizim boynumuzun borcu. Birinci soru: Yargılanacak mıyım? Aşikâr değil. Tarım vilayet, ilçe müdürlerinin insafına kalmış şayet sahipsizse eziyet edilen hayvan. Oldu da müsaade verildi. Yargılanmaya başladım. Belgeyi dernekler takip edecek mi, o kimsesiz hayvanları savunabilecek mi? Hayır, bu da yasak. Yargılama sonunda, oldu da hatalı bulundum; bir gün mahpus yatmayacağım”

TIKLAYIN | Meclis’te görüşülen Hayvanları Müdafaa Kanunu’nda ‘Hayvanlarla cinsel ilişki’ sözü yerine ‘hayvana tecavüz’ değişikliği