Türkiye’nin güneyi yanıyor!

Türkiye, son iki gündür Ege ve Akdeniz’de çıkan orman yangınlarıyla boğuşuyor. Antalya, Mersin, Osmaniye, Marmaris ve Bodrum’da birbiri arkasına çıkan yangınları söndürme çalışmaları sürüyor. Vilayetlerdeki kimi köy ve mahalleler tahliye edilirken, Antalya’nın Manavgat ilçesinde süren yangında 3 kişi hayatını yitirdiği bilgisi geldi.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Ege ve Akdeniz’deki yangınların ortaya çıkış sebepleri üzerine kapsamlı soruşturmaların başlatıldığını duyurdu. Altun, “Yangınların ortaya çıkış niçini üzerine kapsamlı soruşturmalar da başlatılmıştır. Sorumlular en kısa vakitte tabiatımıza ve ormanımıza karşı giriştikleri bu taarruzun hesabını verecektir. Dualarımız yangınlarla uğraş eden ormanın kahramanları ile. Hepimize geçmiş olsun” tabirlerini kullandı.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Yeniköy, Kalemler, Sarılar, Bahçelievler ve Sorgun bölgesinde çıkan orman yangını ikinci gününde devam ediyor. Yangın niçiniyle biroldukca konut yanarken, bölgelerde tahliye süreçleri gerçekleştirildi. Yangında hayatını yitirenlerin sayısı 3’e yükseldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yangınlarla uğraşımız devam ediyor. Maalesef Antalya Değirmenli Mahallesi Delioğlanlı mevkisinde ikamet eden Osman Gardaş ve Kenti Gardaş’ı kaybettik. Başımız sağ olsun. Ailelerine ve sevenlerine sabırlar diliyorum” dedi.

Manavgat Belediye Lideri: En azından 7-8 mahallenin büsbütün yok oldu

Manavgat Belediye Lideri Şükrü Sözen, ”Yaralılarımız var, vefat edenler var. En azından 7-8 mahallenin büsbütün yok olduğunu biliyorum. En makûs tarafı da kent merkezine kadar indi. Çaresiz kalmanın ne manaya geldiği gördüm. Anlatılmaz, fazlaca süratli yürüyor. Bir bakıyorsunuz, 5 dakika ortasında 3 kilometre yürümüş, 4 kilometre yürümüş. Fecî bir duman var. Lokasyon belirleyemiyor helikopterler, nokta belirlemekte zorluk çekiyorlar” tabirlerini kUllandı.

TIKLAYIN – Antalya’daki yangın sürüyor | 3 kişi hayatını yitirdi, Manavgat Devlet Hastanesi’ndeki 10 hasta öbür hastaneye nakledildi

Mersin’de Alevler ilçe merkezindeki yerleşim yerlerini tehdit ediyor: 5 köy boşaltıldı

Mersin’in Aydıncık ilçesinde de dün başlayan orman yangını, ikinci gününde devam ediyor. İlçeye bağlı Pembecik Mahallesi’nde öğlen saatlerinde başlayan ve yerleşim yerlerini de tehdit eden yangın, poyrazın tesiriyle süratle büyüdü. Önlem maksatlı 5 köyün boşaltılmasına niye olan yangına vatandaşların da sayesinde müdahaleler sürüyor.

TIKLAYIN – Mersin, Aydıncık’taki orman yangını ikinci gününde: Alevler ilçe merkezindeki yerleşim yerlerini tehdit ediyor

Osmaniye’deki yangın 21 saat daha sonra kuvvetlikle denetim altına alınabildi

Osmaniye’nin Kadirli ilçesindeki Karatepe ve Bozkuyu köyleri içindeki ormanlık alanda dün saat 13.00 sıralarında çıkan yangı ise 21 saatin akabinde bugün lakin denetim altına alınabildi. Yangının boyutu gün ağarınca ortaya çıkarken, yüzlerce ağacın kül olduğu görüldü. Dereobası mevkisindeki orman yangınıyla ilgili 5 kuşkulu gözaltına alındı.

TIKLAYIN – Osmaniye’deki orman yangını 21 saat daha sonra denetim altına alındı: 5 kuşkulu gözaltına alındı

Adana, Kozan’da başlayan orman yangını ikinci gününde

Adana’nın Kozan ilçesinde Kızlarsekisi mevkisinde dün saat 19.45 sıralarında çıkan yangına müdahale sürüyor. Takımlar, havadan ve karadan müdahale ederek yangını denetim altına almaya çalışıyor. Vali Süleyman Elban, 7 mahalleyi saran yangında evvela vatandaşların can güvenliği açısından tahliyelerin sağlandığını söylemiş oldu. Takımların yangınla çabayı sürdürdüğünü söz eden Elban, şöyleki konuştu:

“Allah’a şükür şu an prestijiyle can kaybımız, yaralımız yok. Birinci tespitlerimize nazaran 20’ye yakın meskende, 2 ahırda hasar görünüyor, birkaç tane de hayvan telef olmuş gözüküyor. Kesin tespitler yangın söndürüldükten daha sonra yapılacak, birinci tespitler bu biçimde. Yangınla ilgili ise rüzgar devam etmesine, hayli geniş alanda bulunmasına karşın dört başka noktada yangın devam ediyor lakin dün akşamki kadar makûs durumda değil. İnşallah kısa müddet içerisinde de uyguna gittiğimizi söyleyebileceğiz.”

TIKLAYIN – Adana’daki orman yangınına havadan ve karadan müdahale devam ediyor

Marmaris’te alevler yerleşim yerlerinin 100 metreye kadar yaklaştı, bacı meskenler tahliye edildi

Antalya, Osmaniye ve Mersin’de birbiri gerisine çıkan orman yangınlarının akabinde Marmaris’te de bugün öğlen saatlerinde yerleşim yerlerine fazlaca yakın bir mevkide yangın başladı. Alevler yerleşim konut ve otellere 100 metreye kadar yaklaşırken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şahsi toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Marmaris’teki orman yangınına 30 arazöz, 5 helikopter, 1 uçakla müdahale ediyoruz. Dualarımız ormanın kahramanlarıyla” dedi. Öte yandan Ulusal Savunma Bakanlığı (MSB) tarafınca yapılan açıklamada, “Marmaris’te çıkan orman yangınına yönelik söndürme çalışmalarına, gelen talep üzerine Deniz Kuvvetlerimize ilişkin tanker, arazöz, keşif aracı ve işçinin yanı sıra bir İHA ile takviye sağlanmaktadır” denildi.

TIKLAYIN – Marmaris’te orman yangını: Alevler yerleşim yerine 100 metre kadar yaklaştı

Bodrum’da orman yangını

Öte yandan Muğla’da Bodrum ilçesi sonlarına yakın Meşelik Mahallesi’ndeki ormanlık alanda çabucak hemen belirlenemeyen niçinle yangın çıktı. Gruplar bölgeye sevk edilirken yangını denetim altına alma çalışmaları sürüyor.

Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, yangının başlamasından kısa bir süre daha sonra şahsi toplumsal medya hesabından yangının başladığı bölgeye hareket ettiklerini duyurdu.