Ukrayna, Rusya’nın çoklu roketatarlarına karşı başarılı bir şekilde savaşıyor gibi görünüyor

BOTR

Yeni Üye
Mucize bir silah olarak selamlandı


Ukrayna, Rusya’nın “Ateşli Güneşi”ni havaya uçurdu.


18 Kasım 2023 – 14:14’te güncellendiOkuma süresi: 2 dakika

Görüntülerde Ukrayna kuvvetlerinin Rus TOS-1A çoklu roketatarını imha ettiği görülüyor. (Kaynak: t-online)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest logosu

WhatsApp logosu


Ukrayna birliklerinin Rus çoklu roketatarlarını imha ettiği söyleniyor. Bununla ilgili videolar Twitter’da görülebilir.


Şu anda sosyal medyada, Herson’un güneyindeki Ukrayna kuvvetlerinin termobarik savaş başlıklı çok sayıda roketatar olan Rusya’nın TOS-1A “Solntsepek” (Almanca: Flaming Sun) adlı roketatarını bombaladığını gösteren bir video dolaşıyor. Saldırıda Rus obüsleri de vuruldu.


“Özel Kherson Kedisi” kullanıcısı, bir drone tarafından kaydedildiği anlaşılan neredeyse iki dakikalık videoyu X’te (eski adıyla Twitter) yayınladı. Havadan çekilen görüntülerde Rus tanklarına, füzelerine ve askeri teçhizatına yönelik kısa dizili saldırılar görülüyor. Bazı durumlarda TOS-1A mühimmatının patlamasından kaynaklanabilecek devasa patlamalar görülebiliyor.


Ukrayna birlikleri Dnipro’da başarılı oldu


Ukrayna, Dnipro’nun doğu yakasında Rus askerleri tarafından kontrol edilen çok sayıda köprübaşının ele geçirildiğini açıkladı. Facebook’ta yapılan açıklamada, Rus ordusunun çatışmalarda “ağır personel ve ekipman kaybı” yaşadığı belirtildi.


Ekim ayının ortasında, Kiev birlikleri Dnipro’nun Rus askerleri tarafından işgal edilen tarafına ulaştı ve ardından Kherson şehrini ve nehrin batı yakasını başarılı bir şekilde Rus kuvvetlerinden kurtarmayı başardı. Bugüne kadar Kherson’daki cephe Karadeniz’e akan nehir boyunca uzanıyordu.

Video metnini okuyun
Katlama ve açma sembol görseli


Ukrayna silahlı kuvvetleri defalarca Rusya birliklerine ağır kayıplar vermeyi başarıyor. Bu aynı zamanda milyonlarca değerindeki çok sayıda roketatarın imhasını da içermelidir.
Son haftalarda Ukrayna’nın Rus TOS-1 çoklu roketatar sistemlerine yönelik saldırılarını gösterdiği iddia edilen çok sayıda video sosyal medyada dolaşıyor.
Bu görüntülerin de gösterdiği gibi, Ukrayna silahlı kuvvetleri görünüşe göre esas olarak insansız hava araçlarına güveniyor.
TOS-1 roketatar, Kremlin cephaneliğinin gösterişli parçası olarak kabul ediliyor. Eylem şekli özellikle haindir.
TOS-1 roketleri termobarik bir savaş başlığıyla donatılmıştır ve aerosol veya vakum bombası gibi işlev görür. Hedef bölgeye çarptıktan sonra patlayıcılar, çevredeki havayı ateşleyen ve yıkıcı bir ısı ve basınç dalgası kombinasyonu yaratan oldukça yanıcı bir kimyasal salgılar.
Raporlara göre Rusya’da yaklaşık 50 TOS-1 roketatar kullanılıyor ve bunlardan en az 13’ü halihazırda imha edildi.


Ukrayna ordusunun geri alma başarıları, Ukrayna donanmasının Cuma günkü raporuyla da destekleniyor. Kendi bilgilerine göre Karadeniz’de konuşlu toplam 15 gemiyi imha etti, 12 gemiye de zarar verdi. Ukrayna tarafına göre, bir Rus çıkarma gemisi ve bir Rus denizaltısının da Ukrayna Donanması tarafından imha edildiği belirtildi. Ancak bu saldırılar ve yıkımlar Rusya tarafından doğrulanmadı.
 
Üst