Ukrayna savaşı 1 gecesi: Selenskyj Washington sonuçlarını kutluyor

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna cumhurbaşkanı Washington’dan daha fazla silah sözüyle döndü. Vladimir Putin bunu küçümsüyor. Bir bakışta gecenin haberleri.

Volodymyr Zelenskyy, Washington ziyareti ve ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmelerin sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Orada, Ukrayna cumhurbaşkanına, Rusya’nın saldırı savaşında ülkesinin savunması için, uzun zamandır beklenen Patriot uçaksavar füzeleri de dahil olmak üzere yeni bir askeri yardım paketi sözü verilmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bunu çatışmanın sadece bir uzantısı olarak görüyor. Kremlin şefi ayrıca, Kiev’in ön koşul olarak talep ettiği Ukrayna’dan çekilmeye gitmeden konuşmaya istekli olduğunu da belirtti. Cuma, savaşın 303. günü.

Zelenskyj “iyi sonuçlardan” memnun

Ukrayna cumhurbaşkanı Perşembe günü yaptığı günlük video adresinde “Washington’dan iyi sonuçlarla dönüyorum” dedi. ABD, 1.85 milyar dolarlık yeni askeri yardım paketinin bir parçası olarak Ukrayna’ya bir Patriot hava savunma sistemi göndermeyi planlıyor ve yeni mühimmat sözü de verildi. Zelenskyy, Patriot uçaksavar silahlarının artık hem devleti hem de halkı koruyabileceğini vurguladı.

Putin: Vatansever teslimatlar Ukrayna’daki çatışmayı uzatıyor

Kremlin başkanı Putin, ABD’nin Ukrayna’ya planlanan Patriot uçaksavar füzeleri teslimatını eleştirdi. 70 yaşındaki Perşembe günü Yekaterinburg’da “Bu sadece çatışmanın uzaması anlamına geliyor” dedi. Aynı zamanda silahları eski olarak nitelendirdi ve Rusya’nın uçaksavar savunmasını aşabileceği konusunda iyimserdi. Putin, Patriot uçaksavar savunmalarının Rusya’nın S-300’leri kadar iyi çalışmadığını söyledi. Rusya Vatanseverleri “kıracak” (burada daha fazlasını okuyun).

imago görüntüleri 197107021
imago görüntüleri 197107021

Vladimir Putin: Kremlin şefi Patriot silah sistemini eleştirdi. (Kaynak: IMAGO/Vladimir Gerdo)

ABD Senatosu Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık yardım bütçesini onayladı

Cuma günkü son teslim tarihinden kısa bir süre önce ABD Senatosu, diğer şeylerin yanı sıra Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık yardım sağlayan bir bütçe taslağını onayladı. Planlanan bütçenin toplam hacminin 1,7 trilyon ABD doları (1,6 trilyon avro) olduğu söyleniyor. Ukrayna’ya 44,9 milyar dolarlık yardım planlanıyor. Parlamentonun ikinci meclisi olan Temsilciler Meclisi’nin onay vermesi olası görüldü.

Estonya, Ukrayna için daha fazla askeri yardıma karar verdi

Estonya, Rusya ile mücadelede Ukrayna’ya askeri yardım sağlamaya da devam edecek. Baltık AB ve NATO devleti hükümeti Perşembe günü saldırıya uğrayan ülkeye insansız hava araçları, kişisel koruyucu ekipman ve kışlık üniforma teslim etmeye karar verdi. Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, “Ukrayna, Rus saldırganlığına karşı koymak için bizim yardımımıza ve desteğimize ihtiyaç duymaya devam ediyor” dedi.

Melnyk: Berlin, Ukrayna için bir “Avrupa tank ittifakı” kurmalı

Bu arada Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Andriy Melnyk, federal hükümetten Rusya’ya karşı savunma için muharebe tankları ve zırhlı personel taşıyıcıları teslim etmesini bir kez daha talep etti. Ukrayna’nın Almanya’daki eski büyükelçisi Germany (RND) yazı işleri ağında Şansölye Olaf Scholz’un (SPD) “örneğin Leopar muharebe tankı ve Marder piyade savaş aracıyla ilgili kısıtlamaları nihayet yeniden gözden geçirmesini” dilediğini söyledi. “Federal hükümet teslimatı tek başına yapmak istemiyorsa, o zaman Almanya kıtada lider bir rol üstlenebilir ve bir Avrupa tank ittifakı kurabilir.”

Putin: Moskova, Ukrayna ihtilafında müzakerelerden çekinmiyor

Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşının başlamasından yaklaşık on ay sonra, Kremlin başkanı Putin müzakereye istekli olduğunu belirtti. Perşembe günü Yekaterinburg’da yaptığı konuşmada, “Bütün silahlı çatışmalar müzakerelerle sonuçlanır ve Rusya, Ukrayna’nın aksine asla geri adım atmaz.” Ayrıca, Ukrayna liderliği kendisini müzakerelerin dışında tuttu. Kiev müzakerelerin gerekli olduğunu ne kadar erken anlarsa o kadar iyi.”

Kiev’in aksine Moskova, mevcut durumu cephelerde müzakere etmek istiyor ve uluslararası hukuku ihlal ederek zaten ilhak ettiği fethedilen bölgeleri Rus toprağı olarak görüyor. Ancak Kiev, Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım da dahil olmak üzere tüm Rus askerleri Ukrayna’dan çekilene kadar müzakerelere başlamak istemiyor.

Rusya Genelkurmay Başkanı: Cephede durum istikrara kavuştu

Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşındaki birçok yenilgiye rağmen, Moskova’daki askeri liderlik, son seferberlikten sonra işgal altındaki topraklardaki kendi mevzilerinin sağlam olduğunu düşünüyor. Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, “Birliklerin muharebe etkinliğini artırmak için alınan önlemler dikkate alındığında, cephe hattındaki durum istikrara kavuştu” dedi. Buna göre, Moskova’nın ana çabaları ülkenin doğusundaki Donetsk bölgesini “özgürleştirmeye” yöneliktir.