Ukrayna’da yolsuzluk: Zelenskyy’nin savunma bakan yardımcısı istifa etti

BOTR

Yeni ÜyeUkrayna Savunma Bakanlığı, askerler için üç katı fiyata yiyecek satın aldı. Şimdi yolsuzluk skandalı nedeniyle istifa etti.


Ukrayna’da bir yolsuzluk skandalı olduğu iddiasıyla Salı günü beş vali ve dört bakan yardımcısı görevden alındı. Bu, Rus saldırganlık savaşının ortasında Kiev’deki hükümet tarafından açıklandı.


Bunlar arasında, askerler için pahalı yiyeceklerin satın alınmasıyla ilgili skandalla bağlantılı olarak istifasını açıklayan Savunma Bakan Yardımcısı Vyacheslav Shapovalov da var. Savunma Bakanlığı Kiev’de yaptığı açıklamada, “Ukrayna silahlı kuvvetlerinin gerisinde ikmal yapmaktan sorumlu olan Vyacheslav Shapovalov görevden alınmasını istedi.” Aksi takdirde ona karşı yürütülen kampanyanın silahlı kuvvetlerin istikrarlı ikmalini tehlikeye atacağı belirtildi.


Savunma Bakanlığı’nın çok pahalıya satın aldığı söyleniyor.


Parlamentodaki hükümet temsilcisi Taras Melnychuk’a göre, sosyal politikadan sorumlu bakan yardımcısı ve bölgesel kalkınmadan sorumlu iki bakan yardımcısı da görevden alındı. Merkez Dnipropetrovsk bölgesi, Zaporijya ve Herson’un güney bölgeleri, kuzey Ukrayna’nın Sumy bölgesi ve başkent Kiev’in valileri de görevden alındı.


Hafta sonu Ukrayna’da basında çıkan haberlerde, Savunma Bakanlığı’nın askerlerini beslemek için mağazalardaki perakende satış fiyatlarının üç katına kadar daha yüksek fiyatlarla yiyecek satın aldığına dair haberler ortalığı karıştırdı. 13 milyar Grivnası (300 milyon avro iyi) için yapılan sözleşmenin, cephedeki ama arkadaki askerleri beslemekle ilgili olduğu söyleniyor.


Yolsuzluk ve zenginleştirme skandalları


Devlet başkanı Volodymyr Zelenskyj, devlet aygıtındaki yolsuzluk ve zenginleşmeyi çevreleyen skandalların ardından son birkaç gün içinde suiistimale karşı daha kararlı adımlar atılacağını duyurmuştu. Bir bakan yardımcısı, elektrik jeneratörü satın almak için rüşvet aldığı iddiasıyla kovuldu. Ukrayna’daki pek çok vatandaş, liderliğin bazı bölümlerinin Batı’dan gelen büyük mali yardım sırasında kendilerini zenginleştirdiğinden şüpheleniyor.


Savunma Bakanı Oleksiy Resnikov Pazartesi günü iddiaları yalanladı. Görünüşe göre amaç, “çok önemli bir zamanda Savunma Bakanlığı’na olan güveni baltalamak” dedi. Aynı zamanda, 56 yaşındaki olayların şeffaf bir şekilde soruşturulduğuna dair güvence verdi.


Zelenskyy, cumhurbaşkanlığı ofisinin başkan yardımcısını görevden aldı


Ayrıca Ukrayna cumhurbaşkanlığı ofisi başkan yardımcısı Kyrylo Timoşenko, çalışmalarına yönelik eleştirilerin ardından Zelenskyy’nin görevden alınmasını istedi. Cumhurbaşkanı’nın internet sitesinde yayınlanan bir kararnameye göre Zelenskiy, talebi yerine getirdi ve üst düzey yetkiliyi görevinden aldı. Timoşenko, Telegram haber kanalında Zelenskyy’ye güven ve savaş zamanlarında ülke için çalışma fırsatı verdiği için teşekkür etti.


Timoşenko daha önce, vatandaşların savaş bölgesindeki muharebe bölgelerinden kurtarılması ve insani yardım misyonları için otomobil şirketi General Motors’un sağladığı bir ABD SUV’sinde seyahat ettiği için ortalığı karıştırmıştı. Yetkili, gezilerini resmi olarak savunmuştu.


Ukrayna basınına göre Timoşenko, bölgelerde cumhurbaşkanlığı idaresinde görevli olarak görevlerini aşmakla ve siyasi olarak aktif olmakla da eleştirildi. Ukrayna’da cumhurbaşkanlığı seçimleri gelecek yıl. Selenskyj kendi saflarından gelen rekabetten korkmak zorundadır.
 
Üst