Volodymyr Zelenskyj göz alıcı detaylara sahip bir gömlek giyiyor

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, yurttaşlarına duygusal bir mesaj gönderdi. ABD daha fazla askeri yardım sözü veriyor. Bir bakışta gece.

Rusya’nın saldırganlık savaşının ortasında Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, yurttaşlarına Ortodoks Noeli için bir mesaj gönderdi. Cuma gecesi yayınlanan bir videoda “Bu bir uyum ve aile birliği tatili. Ve birlikte hepimiz büyük bir Ukraynalı aileyiz” dedi. Birçok Ortodoks kilisesi geleneksel olarak Noel’i 7 Ocak’ta kutlar.

Videoda şenlikli bir şekilde dekore edilmiş bir salonda yer alan Zelenskyj, Rus işgalinden 300 günden fazla bir süre sonra Ukraynalı ailenin “cesaretleri, sebatları, karşılıklı saygıları ve karşılıklı yardımları konusunda” daha önce hiç olmadığı kadar birleştiğini söyledi. askeri yeşil olan, üzerine küçük zırh işlemeli bir gömlek giyiyor.

Bu arada ABD, saldırıya uğrayan ülkeye daha fazla askeri yardım sözü verdi. Washington’a göre bu, savaşın başlangıcından beri bu türden en büyük tek paket. Almanya da söz verdiği Marder zırhlı personel taşıyıcılarını Bundeswehr stoklarından teslim etmek istiyor.

ABD, Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık yardım sözü verdi

ABD hükümeti, Rusya’nın saldırı savaşını savuşturmak için Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık askeri yardım sağlıyor. Yaklaşık 3 milyar dolar (2,8 milyar avro) değerindeki paketin 50 Bradley piyade savaş aracını içerdiği söyleniyor. Pakette ayrıca 100 zırhlı personel taşıyıcı ve mayına dayanıklı araç ile Humvee olarak bilinen 138 arazi aracı da bulunuyor.

Gömülü içerik simge resmi

Göm

ABD, Ukrayna’nın savaştaki en önemli müttefiki olarak görülüyor. Almanya da dahil olmak üzere diğer müttefik ülkeler de yeni ABD yardım paketinin bir parçası olarak Ukrayna’ya daha fazla silah sevkiyatı yapılacağını duyurdu. Federal hükümet, Marder piyade savaş araçları ve bir Patriot hava savunma sistemi teslim edeceğini doğruladı.

Milli Savunma Bakanlığı, zırhlı personel taşıyıcıların teslimatını inceliyor

Savunma Bakanlığı, Bundeswehr stoklarından zırhlı personel taşıyıcıları teslim etmeye hazırlanıyor. Alman Basın Ajansı’ndan alınan bilgiye göre, Cuma günü askeri departmanda buna karşılık gelen bir test yapılıyordu. Ayrıca 40’ın üzerinde zırhlı personel taşıyıcının süratle teslim edilmesi hedefine nasıl ulaşılabileceği de incelendi.

Bundeswehr’de toplam yaklaşık 370 sansar vardır ve bunların çoğunun da kullanılmadan önce elden geçirilmesi gerekir. Yaklaşık yarısı çalışır durumda kabul edilir.

Zelenskyj: Batı tankları Ukrayna’nın gücünü yeniden kazanmasına yardım ediyor

Zelenskyy, yeni askeri yardım için minnettarlığını yineledi. O akşam yaptığı video adresinde, “Ukrayna’nın ortaklarıyla güç ve savunma işbirliğini yeni bir düzeye taşımayı başardık” dedi. “Ukrayna bundan böyle daha fazla uçaksavar savunmasına, daha fazla zırhlı araca, ilk kez batılı tanklara, daha fazla silaha ve füzeye sahip olacak.”

Gömülü içerik simge resmi

Göm

Ukrayna geçmişte Batı tanklarını aldı, ancak bunlar – bu seferki gibi – zırhlı personel taşıyıcıları değil, uçaksavar, zırhlı nakliye veya kurtarma tanklarıydı.

Rusya: Kırım’a insansız hava aracı saldırısı püskürtüldü

Devlet bilgilerine göre, Rus hava savunma sistemi, 2014’ten beri Moskova tarafından ilhak edilen Kırım Yarımadası’na bir başka insansız hava aracı saldırısını püskürttü. Tass devlet ajansına göre, şehrin valisi Mihail Rasvozhayev Rus Karadeniz Filosu, Telegram kanalında yazdı.

Liman, en son 4 Ocak’ta iki insansız hava aracının düşürüldüğü zaman olmak üzere, birkaç kez Ukrayna insansız hava aracı saldırılarının hedefi oldu. Rusya, güney Ukrayna’daki işgal güçlerini öncelikle Kırım üzerinden tedarik ediyor. Bu nedenle Ukrayna, yarımadadaki lojistik ve askeri hedefleri defalarca hedef alıyor.

Londra, savaş suçlarının soruşturulmasını ilerletmek istiyor

Londra, Ukrayna’daki Rus savaş suçlarına ilişkin soruşturmayı ilerletmek istiyor ve Hollanda ile birlikte uluslararası bir toplantıya davet edildi. İngiliz hükümeti, Mart ayında dünyanın dört bir yanından adalet bakanlarının Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin çalışmalarına mali ve pratik destek sağlamak üzere Londra’da bir araya geleceğini duyurdu.