Yeşiller ve SPD, Strack-Zimmermann'ı eleştirdi

BOTR

Yeni ÜyeTrafik ışıklarında yine sorun: FDP'li siyasetçi Strack-Zimmermann, trafik ışığı önerisine oy vermek istemiyor. Koalisyon ortakları onu gerçekçi politika yerine kampanya yürütmekle suçluyor.


Savunma Komitesi Başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann'ın (FDP) trafik ışığı hükümetinin önerisi yerine Birliğin önerisine destek açıklaması Yeşiller arasında rahatsızlık yarattı. Yeşiller Partisi'nin parlamento grubunun Parlamento Genel Müdürü Irene Mihalic Çarşamba günü Berlin'de yaptığı açıklamada, “Marie-Agnes Strack-Zimmermann'ın bu konudaki davranışını pek anlayamadığını” söyledi.


Başvurular Ukrayna'ya yönelik askeri yardımla ilgilidir. Birliğin başvurusunda federal hükümet açıkça Taurus seyir füzeleri çağrısında bulunuyor, ancak başvuruda trafik ışıklarında yalnızca “silah sistemleri”nden bahsediliyor. Strack-Zimmermann, Şansölye Olaf Scholz'u (SPD) Boğa burcunun açık bir şekilde adlandırılmasına karşı çıkmakla suçlamış ve onu bu nedenle sert bir şekilde eleştirmişti.


Sendika trafik ışıklarından destek istiyor


Mihalic şimdi şöyle diyor: “Eğer gerçekten Ukrayna için önemli destek hizmetlerini bu federal hükümette birlikte başlatmak ve bunu bu önergeyle belgelemek istiyorsa, o zaman muhalefet önergesini değil koalisyon önergesini kabul etmelidir.” Partisinin Haziran ayında yapılacak Avrupa seçimleri için en büyük adayı olan FDP'li siyasetçinin “şimdi bu konuyla özellikle kendisi için bağlantı kurduğu” konusunda yalnızca spekülasyon yapabilirim, dedi ve şunu ekledi: “Onu başka birine tavsiye ederim sanırım. oy verme davranışı.”


Birlik, trafik ışığı milletvekillerini başvurularını desteklemeye çağırıyor. Parlamento Sekreteri Thorsten Frei (CDU) Düsseldorf “Rheinische Post”a şunları söyledi: “Trafik ışığı milletvekillerine teklifimizi kabul etmeleri tavsiye edilir.” Frei, Ukraynalıların “Avrupa'da sınırları acımasız güçle zorlamak isteyen bir saldırgana karşı zorlu bir savunma savaşı” içinde olduğunu ekledi.


“Bugün kimse Putin'in yarın gözünün önünde hangi hedeflerin olacağını söyleyemez. Bu nedenle Kiev'i desteklemek bizim çıkarımızadır.” Frei ayrıca Şansölye Olaf Scholz'un (SPD) Avrupalı ortak ülkelere daha fazla silah göndermeleri ve kendi kararlarını mümkün olduğunca ertelemeleri yönünde çağrıda bulunmasının uygun olmayacağını da vurguladı.


Roth: Bu konuda haklı değiliz


Mihalic, trafik ışığı koalisyonunun kendi başvurusunda Ukrayna'nın uzun menzilli ve ağır silah sistemlerine ihtiyaç duyduğu konusunda mutabakata vardığını vurguladı. Taurus seyir füzeleri uygulamada özel olarak isimlendirilmemiştir. Yine de Mihaliç bir gazetecinin sorusuna şöyle yanıt verdi: “Grubumda Birliğin önergesini kabul eden kişilerin olmasını beklemiyorum.”


Dışişleri Komitesi başkanı Michael Roth (SPD) da Strack-Zimmermann'ı eleştirdi. Almanya'nın editoryal ağına verdiği demeçte, “Koalisyonda bir çatışmayı yeniden sahneleme fikrini ancak seçim kampanyasıyla haklı gösterebilirim, ancak bu konuda değil” dedi.


Strack-Zimmermann bu konumuyla şu ana kadar kendi partisinde yalnız kaldı. FDP parlamento grup lideri Christian Dürr Pazartesi günü yaptığı açıklamada şunları vurguladı: “Uzun menzilli silah sistemleri ve ek mühimmat sağlamaya kararlıyız.” Bu nedenle trafik ışığı önerisi Perşembe günü Federal Meclis'te sunulacak ve tartışılacak.


Strack-Zimmermann daha önce tam olarak bu formülasyonu eleştirmişti. Çünkü bu silah sistemleri “biz Özgür Demokratlar için yalnızca Toros seyir füzeleri anlamına gelebilir” ama başvuruda bunlardan tam anlamıyla bahsedilmiyor. Metin üzerinde haftalarca süren oylamada Yeşiller ve FDP aslında Boğa burcunun anılması talebinde bulunmuş ancak SPD bu talebi reddetmişti. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.
 
Üst