Yunanistan’ın geri ittiği göçmenler… Çavuşoğlu: Yunanistan kadar AB’nin de hatası var

EdisonAbi

Yeni Üye
Yunanistan’ın geri ittiği göçmenler… Çavuşoğlu: Yunanistan kadar AB’nin de hatası var
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiyalı mevkidaşı Pekka Haavisto ile ortak basın toplantısında değerli açıklamalarda bulundu.

HELSİNKİ-İSTANBUL ORTASI UÇUŞLAR 10’A ÇIKACAK

Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyleki;

“İstanbul Arabuluculuk Konferansı’na geçtiğimiz senelerda Finlandiya’dan üst seviye iştirak olmuştu. Bu defa Antalya’da bu toplantıyı gerçekleştirmek için teklifte bulunduk, dostum Pekka da bunu kabul etti. Kendisini Antalya’da ağırlayacağız.

Bugünkü görüşmelerde ikili ilgilerimizi baştan sona ele aldık. Turizm değerli bir bölüm. THY’nin Helsinki-İstanbul içindeki uçuş sayısını daha evvel 7’den 9’a çekmiştik. Önümüzdeki haftadan itibaren uçuş sayısı 10’a çıkacak.

Bugün Türkiye-AB münasebetlerini de değerlendirdik. Biz Helsinki ruhunu AB ile ilgilerimizde tekrar canlandırmak istiyoruz. Biz bu noktada üstümüze düşeni yapmaya hazırız.

Bölgesel mevzuları samimi bir biçimde ele aldık. PKK, YPG konusu, Libya konusu ve natürel ki Ukrayna konusunu konuştuk. Pahalı dostuma son gelişmeleri aktardım.

Somali, Sudan dahil Afrika bölgesini değerlendirdik, görüş alışverişinde bulunduk. Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konusu da bir daha masadaydı.

“YUNANİSTAN KADAR AB’NİN DE KABAHATİ VAR”

Maalesef Yunanistan Milletlerarası hukuka alışılmamış bir biçimde geri itme siyasetini devam ettiriyor. Ege Denizi’nin ortasında birfazlaca göçmen bu niçinle ömrünü kaybetti. Bu durum büsbütün insani bir sorun. Bu bir devlet siyaseti haline geldi. Burada Yunanistan kadar AB’nin de cürmü var.

Türkiye bunun onda birini yapsa nasıl eleştirileceğimizi biz biliyoruz. Yunanistan tam karşıtı bu hususta dayanak görüyor. Yunanistan Avrupa’nın sonlarını koruyormuş. halbuki Avrupa’nın sonları Türkiye’den başlar. Burada Avrupa’nın hudutlarını koruyorsak bizler koruyoruz. Hududu koruyor diye insanlık dışı muameleleri savunmak Avrupa kıymetleri ile kökten çelişiyor.

Geri ittikleri insanların ellerinden kıyafet ve pasaportlarını alıp gönderiyor. Bu soğukta insanların kıyafetlerinin alınmasından bahsediyoruz. İnsan hakları savunucuları nerede? İnsan Hakları savunucularının başında Finlandiya geliyor. Umarım bu mevzuda bir ikaz yaparsınız. Biz Türkiye olarak İran’dan gelenlere bu biçimde bir muamele yapmıyoruz. Dönmek isteyenlere yardım ediyoruz.

19 temiz insanın soğukta donarak ölmesinin sorumlusu Yunanistan ve bu hususta sessiz kalan Avrupa Birliği’dir.

Göçmen sorunu memleketler arası bir sorun ve burada sağlam bir iş birliğimizin olması gerekiyor. Bu göçmenler nerede yaşamak isterse istesin yardımcı olmamız lazım. Fakat burada insanlık dışı bir muamele olursa buna da dur dememiz gerekir. Biz yalnızca Türkiye’deki göçmenler için değil, her yerdeki sorun için anında reaksiyon verdik.

Ülkelerin önlem alması değerli. Macaristan’ı savunmuyorum lakin Macaristan’a göçmenlere karşı tel örgü çekiyor diye onu eleştiren Avrupa artık Yunanistan’ı destekliyor.”