Ayak Tenisi Dünya Şampiyonası Alanya’da Başladı | Ayak Tenisi Nasıl Oynanır?

EdwardAbaxy

Yeni Üye
4 gün devam edecek olan şampiyonada; Türkiye, Danimarka, Fransa, Macaristan, Moldovya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Pakistan, Romanya, Slovakya, Amerika, Irak ve Arnavutluk ülkelerinin atletleri uğraş ediyor.


Şampiyonanın açılış seremonisine, Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, FİFTA Lideri Şevket Songur, Türkiye Ayak Federasyonu Lideri Mustafa Sunkur, Alanya Belediyesi Lider Yardımcısı Özgür Karamut, Alanya Gençlik Spor Müdürü Emre Kıldırgıcı, FİFTA Teknik Komite Lideri Frederico Tavarez ve sporseverler katıldı.


3 Aralık Cumartesi günü saat 14.00 – 15.30 ortası şampiyonanın final maçı gerçekleştirilecek. Akabinde dereceye giren sportmenler için ödül merasimi yapılacak.


Ayak Tenisi nedir?

Futnet olarak da bilinen Footballtennis, futbolla oynanan bir spordur. İçeride yahut dışarıda bir mahkemede alçak bir ağa bölünebilen ve rakipler haricinde topun bedeninin rastgele bir kısmı ile topa vuran bir puan kazanmaya çalışan iki rakip grupla oynanabilen bir top oyunudur.


Ayak Tenisinin Genel Kuralları

Futbol tenisi futbol odaklı tenis ve voleybolun birtakım ögelerini içine alan bir spordur. Rastgele bir raket yahut tenis topu kullanmazsınız ancak tenis kortunda oynarsınız. Futbol yeteneklerini geliştirmek isteyen beşerler tenis futbolunu alıştıkları rutin idmanlarının haricinde olduğundan düzgün bir değişim olarak görmektedirler. sıradan oyun kuralları anlaşıldıktan daha sonra oyuncular değişik taktik ve stratejiler geliştirmeye başlarlar, bu da maçları hakikaten rekabetçi bir yapıya sokar.


Kort ve Ekipman

Futbol tenisi, kortu ikiye katlayacak biçimde 23 m uzunlukta 11 metre genişlikte oynanır. Kort bir tenis kortu filesi ile 11 metre yüksekte olacak biçimde ortadan ikiye ayrılır. 12 ve üzeri yaşlarda 5 numara boyutunda top kullanılır. Tabanı zedeleyebilecek krampon ya da halı saha ayakkabıları yasaktır.


Maç Formatı

Maç üç oyundan ikisini içerir. 15 puana ulaşan birinci grup maçı kazanır. Her ekipte üç oyuncu bulunur. Her maç için her kadronun ikişer yedek oyuncu hakkı vardır. Bir centilmenlik maçında en az bir bayan oyuncu, süresiden bağımsız alanda bulunmalıdır. Her oyundan daha sonra kadrolar üç dakika dinlenip taraf değiştirmelidir.


Oyun Başlangıcı

Oyun bir yazı tipe ile başlar. Yazı turanın galibi başlama servisini yapar ya da oynayacakları tarafı seçer. Birinci servis, başlama vuruşu olarak kabul edilir. Birinci servisi atacak oyuncu ana çizgilerin haricinde durmalıdır ve iki defa deneme hakkı vardır. Topun eliyle yahut yerde bir sefer sekmesine müsaade verdikten daha sonra ayağı ile vurarak oyuna dahil edebilir. Top karşı tarafın kortunun rastgele bir yerine düşebilir. Şayet top fileye çarpıp da geçerse atış yinelanır. yeniden atışta bir daha takılırsa puan karşı tarafa geçer ve servisi onlar kullanır.


Oyun Kuralları

Oyuncular topa kolları ve elleri ile dokunamazlar fakat omuzlar dahil bedenin tüm kısımları ile dokunabilirler. Ekipler üç dokunuş ve yerde iki zıplama ile sınırlandırılmışlardır. Topu karşı tarafa göndermedilk evvel tüm vuruşların yapılmasına gerek yoktur. Top tek vuruşta da karşı tarafa gönderilebilir. Şayet tüm dokunuşlar kullanılmışsa oyuncuların yenidendan topa dokunmasına gerek yoktur. Örneğin; A oyuncusu topu B oyuncusuna atıyor o da yenidendan A oyuncusuna atıyor, A oyuncusu da topu alıp karşı kadroya geri yolluyor.


Top Sektirme Kuralları

Topun bir oyuncu dokunmadan evvel, yerde yalnızca bir kere sekme hakkı vardır. Oyunda üç oyuncu olduğuna nazaran bu top iki kere sekebilir demektir. Topun sekmesine gerek kalmadan tek dokunuşta bir oyuncu topu karşıya gönderebilir. Üç dokunuş ve yerde iki sekmeye örnek olarak şunu söyleyebiliriz; A oyuncusu topa dokunur top yerde seker ve B oyuncusu topa dokunur akabinde top ikinci sefer yerde seker ve C oyuncusu topu karşı gruba yollar.


Puanlama

Takımın puan kazanmak için birinci vuruşu yapması ya da servis kullanımı gerekmemektedir. Yapılan bir rallinin kazananı puanı alır.Karşı grubun oyuncuları bir faul yaptığında ekip puan kazanır. Faul örneklerinden ise; topa kort çizgileri haricinde dokunulması, topa el ve kol ile müdehale edilmesi, topun fileye çarpması, servis atıcısının atış bitmeden alan içine girmesi ve ekibin sekme haklarını bitirmesine karşın topu karşı tarafa yollamamış olması.
 
Üst