Azovstal kahramanları yılbaşını Erdoğan’ın koruması altında geçiriyor

BOTR

Yeni ÜyeAzovstal birliğinin beş komutanı, Rus esaretinden serbest bırakıldıklarından beri Türkiye’de bulunuyor. Ülkeden ayrılmanıza izin verilmiyor.


Azak vadisindeki fabrikayı ve Mariupol’de barınan sivilleri savunan ve esir mübadelesiyle serbest bırakılan beş Ukraynalı komutan da Noel’de evde olmayacak. Hâlâ, Eylül ayında Ukrayna ile Rusya arasında alışverişe aracılık eden Türkiye’de bulunuyorlar.


Serhii Volynskyi, Svyatoslav Palamar, Denys Prokopenko, Oleg Khomenko ve Denys Shlega, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gözetiminde ancak yurt dışına çıkmalarına izin verilmiyor. Serbest bırakıldıklarında anlaşmanın bir kısmı, savaşın sonuna kadar Ukrayna’ya dönemeyecekleriydi.


“Koşullar iyileştirildi”


Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Vasyl Bodnar, şimdi Radio Svoboda’ya medyada ve birçok Ukraynalı tarafından “Azovstal Kahramanları” olarak adlandırılan “Azak Kahramanları”nın durumu hakkında bilgi verdi. Onlara göre, iyi durumdalar ve tatillerde ailelerinin onları ziyaret etmesini bekliyorlar. Askerler, Türk makamlarından ilaç ve yeterli yiyecek ile spor malzemeleri aldı. Bodnar Cuma günü “Koşullar iyileşti” dedi.


22 Eylül’de önemli bir savaş esiri değişimi oldu: Rusya, 108’i “Azak birimi” savaşçıları olan 215 Ukraynalı askeri esaretten kurtardı. Karşılığında ise esir alınan 55 Rus askeri serbest bırakıldı. Ancak beş komutan için özel bir düzenleme vardı. Serbest bırakıldıktan sonra Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy yaptığı video konuşmasında Erdoğan ile anlaşmaya vardığına dikkat çekti. Buna göre savaşın sonuna kadar Türkiye Cumhurbaşkanı’nın kişisel koruması altında olacaklardı.


Dış dünya ile iletişim kısıtlı


Ancak Ukrayna büyükelçisi, dış dünyayla iletişim gibi hareket özgürlüğünün de hâlâ kısıtlı olduğunu söylüyor. Neden olarak güvenlik kaygıları gösteriliyor – görünüşe göre tehditler vardı, Radio Svoboda’ya göre. Bodnar’a göre bir başka neden de, kimsenin tehlikeye atmak istemeyeceği planlı tahliyeler ve mahkum değişimleri. Ancak, beş eski komutanın yakında halkın karşısına çıkabileceğini umuyor. Bu şekilde, yakalandıklarından bu yana nasıl değiştikleri hakkında bir fikir edinebilirsiniz.


Ekim ayında askerleri aileleri ve Ukraynalı First Lady Olena Selenska ile gösteren fotoğraflar yayınlandı. Ayrıca Ukrayna’nın en yüksek ödüllerinden biri olan Altın Yıldız’a da layık görüldüler.
 
Üst