Bakanlık tarafınca hakkında soruşturma başlatılan Maz: Müdahale edilmesi gerektiğini söylemiş olduğim orman tıpkı akşam kül oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı, toplumsal medya hesabından yaptığı yangın paylaşımları daha sonrası toplumsal medya fenomeni Batuhan Onur Maz hakkında hata duyurusunda bulundu. Maz, “söylemiş olduğim orman küle döndü” dedi.

Maz, başlatılan soruşturma daha sonrası Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Her gün sonunda görüntü paylaşmaya itina gösteriyorum. O gün akşamı görüntümde da bahsettim. ‘Sitemler alanda bakılırsav yapan çalışana asla değil.’ Biliyoruz ki hiyerarşik bir düzenle yönlendiriliyorlar. Benim sitemlerimi üzerine alınanlar kendini belirli etti. Müdahale edilmesi gerektiğini söylemiş olduğim orman birebir akşam kül oldu. Ben vicdanlarına bırakıyorum” fikrini lisana getirdi.

Maz hakkında kabahat duyurusunda bulunan Bakanlık, şunları kaydetti:

“Şahsın telaffuzları Bakanlığımızı, orman ve itfaiye teşkilatını zan altında bırakmıştır. Görüntülerde yer alan konuların kabulü mümkün değildir. Kelam konusu kişinin toplumsal medyadaki paylaşımları ile kamuoyunu yanıltabildiği üzere halk içinde da paniğe sebep olmaktadır. Bu sebeple yapılan paylaşım, bakanlığımızın, orman ve itfaiye teşkilatının ve ilgili alanda çalışan kamu vazifelilerinin onur, onur ve saygınlığını rencide etmektedir. İlgili kişi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıyeten, ilgili kişinin, 5651 sayılı Kanun’un 9’uncu hususuna istinaden yayınlara erişimin engellenmesi için Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğine müracaat yapılmıştır. Bütün Türkiye’yi derinden üzen orman yangınlarıyla ilgili halkımızı yanıltmaya çalışan, kamuoyunda infiale niye olabilecek ve kamu kurumlarını zan altında bırakacak paylaşımlarda bulunulmasını şiddetle kınıyoruz. Devletimiz çıkan orman yangınlarını denetim altına almak için var gücüyle gece gündüz demeden çalışmalarını aralıksız sürdürüyor, bundan hiç kimsenin kaygısı olmasın. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”