Balon balığından çanta yaptılar! Tanesi 1 kiloya yakın…

ikon

Yeni Üye
Balon balığından çanta yaptılar! Tanesi 1 kiloya yakın…
Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan bir teşebbüsçü balon balıklarından ayakkabı, cüzdan, çanta ve anahtarlık yapabilmek için çalışmalara başladı. gorenler hayran kaldı.HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan teşebbüsçü Mehmet Özata, Akdeniz Su Eserleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünce yürütülen Balon ve Aslan Balıklarının Yayılım Alanlarının ve Mümkün Gayret biçimlerinin Araştırılması (BAYOMA) Projesi kapsamında balon balıklarından ayakkabı, cüzdan, çanta ve anahtarlık yapabilmek için çalışmalara başladı.


Metal aksesuarı haricinde tamamı 1’er kilogramlık 7 balon balığının derisinden oluşan çanta, şık ve farklı dizaynıyla dikkat çekerken, sırada cüzdan ve anahtarlık üzere aksesuarlarla elektromanyetik alan engelleyici testleri geçmesi durumunda cep telefon ve bilgisayar kılıfları var.


”PATENTİNE BAŞVURDUK”

Çantayı yaptıran teşebbüsçü Mehmet Özata, 2018 yılında İskenderun’da bir çocuğu balon balığı ısırması niçiniyle parmağının koptuğu haberini okuyunca hayli etkilendiğini ve 3 yıl evvel BAYOMA Projesi’ne dahil olduğunu söylemiş oldu.


Özata, AR-GE çalışmaları sırasında balon balığı derisinin son derece kaliteli bir deri olduğunu fark edince dokumada kullanmak üzere teşebbüslere başladıklarını aktararak,


“Bunlardan ayakkabı, çanta, cüzdan, anahtarlık üzerine çalışmalara başladık. Bu işte başarılı olunca beraberinde patentine başvurduk. Artık bir dokumacılık eseri olarak kullanılmasını sağlayacağız. Çok şık ve hoş bir çanta oldu” dedi.


”1 SENE daha sonra DERİSİ SERTLEŞİYOR”

İmalat işiyle uğraşan deri ustası Adnan Uçmaz ise balığın derisinin işlenmesinin sıkıntı olduğuna, fazlaca fazla el emeği gerektiğine işaret etti.


Uçmaz, “Normal deri durdukça bir şey olmuyor ancak balon balığı gördüğüm kadarıyla 1 sene daha sonra sertleşiyor. Biz bunu işledikten daha sonra sertleşmesi daha uygun. Daha evvelinde de bizim için yumuşak olması daha rahat” dedi.
 
Üst