Birinci buluşmada sorulabilecek kilit sorular

DeliSevda

Co-Admin
İlk buluşma, birinci izlenimler için değerlidir. İlgi uzmanları, birinci buluşmada konuşulanların daha sonraki konuşulanlardan daha kıymetli olduğunu anlatmaktadırler. Bunun için karşınızdaki beşere neyi ne biçimde soracağınızı ve onu hangi sorularla daha düzgün tanıyacağınızı güzel bilmelisiniz.

Bir münasebette ne üzere beklentilerinin olduğunu sorun

Karşınızdaki insanın bağlantıya bakış açısı değerlidir. Sizden ne üzere beklentilerinin olduğunu evvelinde bilirseniz, münasebetiniz ona göre devam eder. Bu niçinle karşınızdakine, bağda ne üzere beklentilerinin olup olmadığını sormanız gerekir. Bu soru, birinci buluşmada sorulabilecek kilit sorulardan bir adedidir. bu biçimdece konuştuğunuz insanın ikili alakaya olan bakış açısını çarçabuk öğrenebilirsiniz. Karşınızda bulunan bireyden bu soruya ayrıntılı olarak yanıt vermesini isteyin. bu biçimdece münasebete olan bakış açınızı ve karşınızdaki insanın münasebete olan bakış açısını rahatlıkla değerlendirebilirsiniz. Bu değerlendirmeyi yapabilmek için yanlışsız soruyu sormak gerekir. Birinci buluşmada bu biçimde bir sorunun sorulması, ilerde yaşanabilecek sıkıntıların da önüne geçecektir.

İlk buluşmanın en kıymetli soruları

Hobilerini sorun

Aynı hobileri yapan beşerler, daha kolay anlaşırlar. Bu niçinle birinci buluşmada karşınızdaki beşere ne üzere hobileri olduğunu kesinlikle sorun. Hobilerinin neler olduğunu öğrenmek, o bireye daha fazla ilgi ve merak duymanıza niye olabilir. Bu niçinle hobilerin sorulması gerekir. Bunun yanı sıra alternatif olarak yaptıkları ve yapmak istedikleri aktiviteleri de sormanız gerekir. bu biçimdece karşınızdaki insanın zevklerini öğrenme bahtını yakalarsınız. Karşınızdaki insanın hobilerini öğrenmeniz, onun hakkında birtakım şeyleri öğrenmenizi sağlar. Birinci konuşmalarda bu üslup soruların yönlendirilmesi, bireyi net bir biçimde tanımak açısından değerlidir. Hobilerinin yanı sıra boş vakit içinderında neler yaptığını da sorabilirsiniz. Hobilerine ne kadar vakit ayırdığını ve bu vakit ayırmadan hiç pişman olup olmadığını da sormanız gerekir.

Seyahat etmeyi ve gezmeyi sevip sevmediği sorun

Eğer gezmeyi ve seyahat etmeyi seven biriyseniz, karşınızdaki beşere bu aktiviteleri yapmayı sevip sevmediğini kesinlikle sorun. Seyahat etmeyi seviyorsa en epey hangi kente ve niye gitmek istediğini sorun. Gezmek için nerelere gitmeyi hayal ettiği sorusunu da iletin. Bu çeşit soruları sorarak karşınızdaki beşerle ortak taraflarınızı bulabilirsiniz. Ayrıyeten bir kente gittiği vakit birinci nereleri ziyaret edeceği sorusunu sormayı da unutmayın. Bu stil soruları yönlendirmeniz, karşınızdakini daha yakından tanıyabilmenize imkan sağlar.

Eğitim durumunu sorun

İlk buluşmada karşınızdaki beşere eğitim durumunu sorabilirsiniz. Eğitim, bireylerin hayata bakış açılarını tesirler. Bu niçinle karşınızdaki insanın sizinle birebir derecede eğitim almış olması değerlidir. Eğitim düzeyini sorgulamanız ve aldığı eğitim hakkında ayrıntılı bilgi almalısınız. Bu niçinle eğitim alanına dair tüm soruları, karşınızdaki beşere iletin. Eğitime değer veren biriyseniz, bu hususa dair soruları mutlaka atlamayın.

İlk buluşmada ne sormalıyım

İlk buluşmada sorulabilecek kilit sorulardan kimileri üstte verilmiştir.

Bu sorular haricinde birinci buluşmada sorulabilecek öteki kilit sorular şunlardır:

• Memleketinin neresi olduğu
  • Hangi müzik usullerini sevdiği
  • Yaşı ve daha evvelki ilişkileri
  • En sevdiği dizi ve filmler
  • Hangi mesleği yaptığı
  • Aile ilgilerinin nasıl olduğu
  • Mutlu olmak için nelere sahip olunması gerektiği
Gibi sorular, birinci buluşmada karşıdaki şahsa sorulabilir. Sorularınızı, bireyi tanımaya yönelik biçimde iletin. Bilhassa de karakterini ortaya çıkaracak olan kilit soruları tercih edin.