Blog yazarına göre Rusya muhtemelen üzeri örtülü haritalar kullanıyor

BOTR

Yeni ÜyeRusya Genelkurmay Başkanlığı’nın haritalarının Rusya cephesindeki gerçek haritalardan önemli ölçüde daha iyi olduğu iddia ediliyor. Rus askeri blogcularının iddia ettiği şey bu.


Rus kuvvetlerinin, sahadaki durumdan farklı haritalara dayanarak operasyonel ve taktiksel kararlar alması bekleniyor. Savaş Araştırmaları Enstitüsü’nün (ISW) bir Rus askeri blog yazarına atıfta bulunarak yazdığı şey budur.


Askeri blog yazarının Ukrayna’da görevli bir askerden aldığı bilgiye göre, askeri blog yazarına göre iki kart olması gerekiyor; biri cephedeki askerler için, diğeri genelkurmay için. Birincisi “gerçek” ama Genelkurmay haritasının üzeri örtülüyor.


Geçmişten beri bilinen prosedür


Rus komutanların, “gerçek” haritadaki ön cepheyi Genelkurmay’ın üstü örtülü cephe hattına yaklaştırmak için askerlere saldırı emri vermesi gerekiyor. Ancak hem mevcut durum hem de Genelkurmay’ın giderek daha fazla olumlu rapor talep etmesi nedeniyle bu gerçekçi değil. Askeri blog yazarı Telegram’daki gönderisinde bu, “Genelkurmay’ın haritasının bizim yetiştiğimizden çok daha hızlı bir şekilde iyileştiği” anlamına geliyor dedi.


ISW’ye göre bir başka askeri blog yazarı da böyle bir yaklaşımın geçmişte zaten yaşandığını iddia etti. Ancak bu durumların çoğu tabur veya alay düzeyiyle sınırlıydı. Bu, mevzilerin terk edildiği anlamına geliyor ancak bu durum cephedeki karargaha bildirilmedi. Genelkurmay’ın haritalarının artık örtbas edilmesi yeni bir durum.


Her iki askeri blog yazarı da bu yaklaşımı açıkça eleştirdi. Biri şunu ekliyor: “Atıflar ve örtmeceler ön saflardaki en büyük düşmanlar, en büyük katiller ve zafere giden yolda en zorlu engellerdir.” Diğeri ise güvenilmez verilere dayanarak faydalı kararlar almanın imkansız olduğunu vurguladı.
 
Üst