blogda Ukrayna savaşı | Ukrayna: Uzun menzilli füzelerle ilgili müzakereleri sürdürün

BOTR

Yeni ÜyeSavaşın başlamasından bu yana 340. gün: Kremlin’de uzun bir savaş için hazırlıklar. Havadan çekilen fotoğrafların, güç durumdaki Wuhledar’da büyük bir yıkımı gösterdiği söyleniyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Scholz: Putin’i aramaya devam edeceğim


Şansölye Olaf Scholz bir “Tagesspiegel” röportajında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i doğrudan görüşmelerde etkilemeye devam edeceğini duyurdu. Putin’le tekrar telefonda görüşeceğim çünkü birbirimizle konuşmamız gerekiyor” dedi. “Ukrayna’dan asker çekmek ve şimdiden yüz binlerce kişinin hayatına mal olan bu korkunç, anlamsız savaşı sona erdirmek Putin’in elinde.”


Ukrayna’ya muharebe tankları teslim etme kararının ardından Scholz, daha fazla silah teslimatı konusundaki tartışmalarda ihtiyatlı olunması çağrısında bulundu. Scholz “Tagesspiegel”e (Pazar günü) verdiği demeçte, “Silah sistemleri söz konusu olduğunda sürekli bir yüksek teklif rekabetine girme” konusunda uyarıda bulunarak, Ukrayna’ya artık savaş uçakları da tedarik edilmesini talep ediyor. “Almanya’da bir karar verilir verilmez bir sonraki tartışma başladığında, bu çok ciddi görünmüyor ve vatandaşların devlet kararlarına olan güvenini sarsıyor.”


Ukrayna: Uzun menzilli füzelerle ilgili müzakereleri sürdürün


12:20: Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy’nin danışmanı Mykhailo Podolyak’a göre, Ukrayna ve müttefikleri şu anda Kiev’in uzun menzilli füze talepleri hakkında görüşmeler yapıyor. Podoliak, Ukraynalı Freedom kanalına verdiği demeçte, bu silahların Rusya’nın Ukrayna şehirlerini yok etmesini önlemek için gerekli olduğunu söyledi. Görüşmeler hızlı bir şekilde ilerledi.


Başkan Volodymyr Zelenskyy’ye göre Ukrayna’nın uzun menzilli füzelere ihtiyacı var. Zelenskyy, her gece yayınladığı video mesajında, Kiev’in Rusya’nın Ukrayna yerleşim birimlerine ve sivillere yönelik saldırılarını engellemek istediğini söylüyor. Ukrayna’nın 185 mil menzilli ABD yapımı ATACMS füzelerine ihtiyacı var. Washington şimdiye kadar Ukrayna’ya bu tür silahları sağlamayı reddetti.


Ukrayna, Rusya’nın Olimpiyatlardan dışlanması üzerinde çalışıyor


23:10: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Rus sporcuların 2024 Olimpiyatları’ndan men edilmesi için çabalarını artırıyor. Zelenskyy gece geç saatlerde yayınladığı video mesajında, Ukrayna’nın Rusya’yı Paris’teki yaz oyunlarının dışında tutmak için uluslararası bir kampanya başlatmak istediğini söyledi. Rusların oyunlara katılması halinde, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını haklı çıkarmaları ve “terör sembolleri” kullanmaları an meselesi olacaktır. Bu nedenle Ukrayna, konumlarını netleştirmek için büyük uluslararası spor federasyonlarına çoktan mektup yazdı. Ukrayna, Rus ve Belaruslu atletlerin 2024 Olimpiyatlarında yarışmasına izin verilirse yaz oyunlarını boykot etmekle tehdit etti.


Vali: Rusya’nın Konstantynivka’ya düzenlediği saldırıda üç kişi öldü


19:36: Valiye göre, Ukrayna’nın doğusundaki Konstantinivka kentinde bir yerleşim bölgesine Rus saldırısında üç sivil öldü ve en az 14 kişi yaralandı. Donetsk bölgesi valisi Pavlo Kyrylenko Cumartesi günü çevrimiçi ağlarda dört çok katlı bina, bir otel, garajlar ve sivil araçların hasar gördüğünü söyledi.


Kyrylenko, kurtarma görevlileri ve polisin “insanlara yardım etmek ve Rus işgalciler tarafından topraklarımızda işlenen başka bir suçu belgelemek için” olay yerinde olduğunu açıkladı. Telegram’a gönderdiği fotoğraflarda, camları kırılmış apartmanlar ve yanmış bir aracı çevreleyen enkaz görülüyordu.


Ukrayna Savunma Bakanlığı’na göre, Rus birlikleri Konstantinivka’ya çok sayıda roketatarla saldırdı.


Rusya, Ukrayna’yı hastaneye saldırmakla suçladı


18:58: Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna silahlı kuvvetlerini Luhansk bölgesindeki bir hastaneyi hedef almakla suçladı. Moskova’daki bakanlık Cumartesi akşamı – iddia edilen olaydan yaklaşık on saat sonra – Nowoaydar’daki hastanenin ABD tipi bir Himar çoklu roketatar tarafından ateşlendiğini duyurdu. 14 kişi öldü, 24 hasta ve klinik personeli yaralandı.


Luhansk bölgesi büyük ölçüde Rusya tarafından işgal edilmiş durumda. Bilgi bağımsız olarak doğrulanamadı. Bakanlık, sabah meydana geldiği söylenen çarpmanın ilk etapta ne videosunu ne de fotoğrafını yayınlamadı.


Bakanlık, Ukrayna silahlı kuvvetlerini sivil hastaneye karşı “Kiev rejimi tarafından ciddi bir savaş suçu” olan “kasıtlı füze saldırısı” yapmakla suçladı. Yetkililer başlangıçta herhangi bir kanıt yayınlamadı. Açıklamada, sorumluların bulunup sorumlu tutulacağı belirtildi.
 
Üst