Boğa burcu doğumu mu? Uygulama Scholz'u baskı altına alıyor

BOTR

Yeni Üye
İspanya'da bir Rus sığınmacı ölü bulundu. ABD muhtemelen Ukrayna'ya uzun menzilli füzeler sağlamak istiyor. Daha fazla bilgi haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Gömülü içerik simgesi resmi


Göm


Kanada, Ukrayna'nın savunmasına 800'den fazla drone göndermek istiyor


22:05: Kanada, Ukrayna'ya 800'den fazla SkyRanger R70 çok amaçlı insansız hava sistemi göndermeyi planlıyor. Savunma Bakanı Bill Blair, Kanada'nın Rusya'ya karşı savaşında ülkeyi desteklemek istediğini söyledi. Blair, “Bugünkü duyuru, Ukrayna'nın devam eden mücadelesi için kritik hedefleri tespit etmek ve tanımlamak için ihtiyaç duyduğu insansız hava araçlarına sahip olmasını sağlıyor. Kanada, ihtiyaç duyulduğu sürece Ukrayna'nın yanında kalacak” dedi. Drone'ların değeri yaklaşık 700 milyon dolara eşdeğer olacak.


Ukrayna, Rusya'nın Starlink kullanımını engellemek istiyor


21:54: Dijital bakanına göre Ukrayna, Rusya'nın Starlink uydu internet hizmetini kullanmasını engellemenin yollarını arıyor. Mikhailo Fedorov, “Bu tür durumların yaşanmaması için bir algoritma bulduk ve SpaceX'e öneride bulunduk” diyor. Ülke, ABD'li milyarder Elon Musk'un şirketiyle temas halinde. Starlink SpaceX tarafından işletilmektedir. Kiev hükümetine göre Rus birlikleri, Ukrayna'da işgal ettikleri bölgelerde iletişim amacıyla Starlink terminallerini kullanıyor. Rusya ve Starlink ise bunu yalanlıyor. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.


Zelenskyj: Cephede durum “son derece zor”


21:25: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj cepheye yaptığı ziyaretin ardından buradaki durumu “son derece zor” olarak nitelendirdi. Zelenskyj günlük video konuşmasında, cephenin Rusların en büyük rezervleri yoğunlaştırdığı kesimlerinde sorunlar olduğunu söylüyor. “Ukrayna'ya yardımda yaşanan gecikmelerden yararlanıyorlar.”


Zelensky, cephede top mermisi, uçaksavar sistemi ve uzun menzilli füzelerin bulunmamasından şikayetçi. Ukrayna devlet başkanı yurttaşlarına, Kiev'in Batılı ortaklarından yardımları yeniden başlatmak için yoğun şekilde çalıştığını söyledi. Ukrayna güçleri ancak hafta sonu Avdiivka kentinden çekilmek zorunda kaldı. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.


Zelensky daha önce Kharkiv bölgesindeki cephenin Kupiansk bölgesini ziyaret etmişti. 2022 sonbaharında şehirden sürülen Ruslar, yine Ukraynalıların cephanesinin az olması nedeniyle stratejik açıdan önemli görülen demiryolu kavşağının bulunduğu küçük kasabaya doğru haftalardır ilerliyor. Ukrayna'daki askeri durum hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz. Cumhurbaşkanı konuşmasında, kendi ülkelerinde silah üretimini teşvik eden Ukraynalı firmalara teşekkür etti. Ancak şu anda ülkenin kendisine silah ve mühimmat sağlayamadığını ve hâlâ yardıma bağımlı olduğunu söylüyor.


Ukrayna için Boğa mı? Trafik ışığı grupları Scholz'u baskı altına alıyor


20:43: Trafik ışığı grupları, federal hükümete Ukrayna'ya ilave uzun menzilli silah sistemleri tedarik etmesi çağrısında bulunmak istiyor. Ortak koalisyon önerisi taslağında, Şansölye Olaf Scholz'un (SPD) şu ana kadar direndiği Taurus seyir füzelerinin ismi geçmiyor. Grup liderlerinin “Stern” dergisi ve Alman Basın Ajansı'nda bulunan makalesi, “Ukrayna'nın (…) Rus saldırganının çok gerisindeki stratejik açıdan önemli hedeflere uluslararası hukuka uygun olarak hedeflenen saldırılar.”


“Stern”e göre SPD, Yeşiller ve FDP'nin teklifi bu hafta Federal Meclis'te oylamaya sunulacak. Resmi etkinlik, Rusya'nın Ukrayna'nın Karadeniz'deki Kırım yarımadasını işgalinin onuncu yıldönümü.
 
Üst