Boris Becker Hapishanede Yaşadıklarını Anlattı: “Klopp’la Görüşmeme Müsaade Verilmedi”

EdwardAbaxy

Yeni Üye
Eski Wimbledon şampiyonu Alman tenisçi Boris Becker, borçlarını ödememek için 2,5 milyon sterlin kıymetinde varlık ve krediyi saklamaktan aldığı mahpus cezasının sekiz ayını çektikten daha sonra özgür bırakılmıştı. Becker, hapishanede yaşadığı günleri anlattı.

Diken’in BBC’nin derlediği haberde, Becker, mahpustan çıkınca parasını bir arkadaşının ödediği özel uçakla Almanya’ya hudut dışı edildi. Salı akşamı da Sat 1 kanalında Steven Gaetjen ile röportaj yaptı.

“Hapishanede bir hiçsin”

Gözaltındaki birinci haftalar Londra’nın güneybatısındaki Wandsworth Hapishanesinde olan Becker, cezasının birçoklarını Oxfordshire’da Henley yakınlarındaki Huntercombe Hapishanesinde çekti. Becker, çok duygusal geçen röportajda, “Hapishanede bir hiçsin, yalnızca bir numarasın” dedi. Onun numarası A2923EV idi.

“yaşamımda birinci defa aç yattım”

“yaşamımda birinci sefer aç yattım” diyen Becker, birkaç ay ortasında yedi kilo verdiğini söylemiş oldu. “Hapishane sıhhatime güzel geldi. İçki içtiler lakin ben içmedim” diye anlattı o günleri.

Hücre kapısının birinci sefer çarparak kapandığı anın, şimdiye kadar yaşadığı en yalnız an olduğunu anlatan Becker, akla gelebilecek her çeşitten hatalı olan mahkum arkadaşlarının çığlıkları yüzünden uyuyamadığını da söylemiş oldu.

“Beni öldürmek istedi”

Ekim ayında Huntercombe Hapishanesinde “Kendisini öldürmek isteyen bir mahkumla tartışma dedikleri bir şey yaşadığını” söyleyen Becker, “Peşimden gelmeye çalıştı, bana yapacağı her şeyi anlattı” dedi. Yardım için bağırdığında, yardım etmek için dışarı çıkmak zorunda kalanların kanattaki başka mahkumlar olduğunu belirten Becker, “Gardiyanlar yavaş yavaş ortaya çıktı ya da hiç çıkmadı” dedi. Becker’ın dediğine nazaran o adam çabucak sonrasında ondan af diledi ve elini öptü.

İlk vakit içinderda başka mahkumlara bakmaktan kaçınmayı öğrenen ve gözlerini yere diken Becker bu vakitte ‘başka bir mahkuma yanlış taraftan bakmamayı’ öğrenmiş.

Becker, Huntercombe’da üç ay geçirdikten daha sonra, fitness eğitmeni olarak çalıştığı ve Matematik, İngilizce ve hatta Yunan ideolojisi öğrettiği öteki bir kanada transfer edildiğini anlattı.

“Bazı şeyler güzel niçinle olur”

“Tüm bu tecrübe bana bununla birlikte değerli ve güzel bir şey öğretti” diyen Becker, bunu da “Bazı şeyler düzgün niçinle olur” diye deklare etti.

Hapishanede geçirdiği 231 günün kendisine, ömrünü bir daha düşünmesi, dört çocuğu ve partneriyle yakınlaşması için vakit verdiğini belirten Becker, kızıyla bağlantısının her zamankinden daha yakın hale geldiğini söylemiş oldu.

Jürgen Klopp ziyarete gelmek istedi fakat kabul edilmedi

Becker ayrıyeten, Liverpool Teknik Yöneticisi Jürgen Klopp’un da kendisini ziyarete gelmek istediğini fakat bunun hapishane idaresi tarafınca kabul edilmediğini deklare etti.

“Jürgen Klopp ile düzgün bir arkadaşlığımız var”

Becker, “Ayda iki sefer ziyaret hakkım vardı ve bu isimleri denetim edebilmeleri için yetkililere vermem gerekiyordu lakin bu süreç fazlaca yavaş ilerliyordu. Jürgen Klopp ile uygun bir arkadaşlığımız var, yetkililere onun ismini verdim lakin kabul etmediler. Zira epeyce ünlü biri olduğu ve güvenliğinden kaygı duydukları için kabul etmediklerini deklare etti” dedi.

Boris Becker 2,5 yıl mahpus ceza almıştı

55 yaşındaki eski Alman tenisçi, İflas Yasası uyarınca dört suçlamadan hatalı bulunduktan daha sonra geçen nisan ayında 2,5 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı. 2012’den beri İngiltere’de yaşayan Becker, 1999’da kortlara veda etmişti. Becker, 15 yıllık mesleği boyunca 3’ü Wimbledon’da olmak üzere 6 Grand Slam tekler şampiyonluğu kazanmıştı.