Bu Andriy Melnyk’in yeni sorumluluk alanı

BOTR

Yeni Üye
Andrij Melnyk, Almanya büyükelçisi olarak epey tartışmaya neden oldu. Şimdi Kiev’e taşındı ve yeni bir sorumluluk alanına sahip oldu.


Andrij Melnyk yeni yıla yeni görevlerle başlıyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak öncelikle Kuzey ve Latin Amerika ülkeleriyle ilişkilerden sorumlu olacak. “Başkan (Volodymyr) Zelenskyy ve Bakan (Dmytro) Kuleba’nın bana atadığı asıl görevim, dünya sahnesinde giderek daha önemli bir rol oynayan Latin Amerika için iddialı bir strateji geliştirmek olacak.” Basın Ajansı. Ancak ABD’den, Ukrayna dış politikasının uluslararası hukuki yönlerinden ve yurtdışındaki Ukraynalılardan da sorumlu olacak.


Melnyk, neredeyse sekiz yıl Berlin’de büyükelçi olarak görev yaptıktan sonra Ekim ayında hükümetin eski yaptırımlar komiseri Oleksii Makeiev tarafından değiştirildi. Kasım ayı ortasında Dışişleri Bakanı Kuleba’nın birkaç yardımcısından biri olarak atandı, ancak resmen göreve ancak Noel’den kısa bir süre önce başladı.


Savaş uçakları ve savaş gemilerine talep


ABD’nin Patriot hava savunma sistemleri taahhüdünden sonra, şimdi sadece tankları değil, aynı zamanda Rus saldırganlarına karşı savunma yapmak için batılı savaş uçakları ve savaş gemilerini de talep ediyor. Alman Basın Ajansı’ndan Melnyk, “yeni cesur adımlar” için ABD’ye çok minnettar olunduğunu söyledi. “Ama bir şey açık: Hala yıkılması gereken pek çok tabu var. Batı tanklarına, savaş uçaklarına, savaş gemilerine, çok sayıda roketatarlara, cephaneye acilen ihtiyacımız var. Noel Baba için tek dileğim bu.”


Amerika Birleşik Devletleri, Noel’den kısa bir süre önce Washington’a yaptığı ziyarette Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj’e Patriot sistemlerini teslim etme sözü vermişti. Öte yandan, Ukrayna henüz herhangi bir Batı muharebe tankı, savaş uçağı veya savaş gemisi almadı.


Geçmişte Melnyk, federal hükümete Leopard 2 ana muharebe tanklarının teslim edilmesinin önünü açması için defalarca çağrıda bulundu. Şansölye Olaf Scholz (SPD) bunu reddediyor ve başka hiçbir ülkenin bu tür silah sistemleri teslim etmediğine dikkat çekiyor.


Almanlar, ana muharebe tanklarının teslimi konusunda şüpheli


Şansölye, Alman nüfusunun çoğunluğunun arkasında. dpa tarafından yaptırılan bir YouGov anketinde, yüzde 45’i Alman muharebe tanklarının Ukrayna’ya teslim edilmesine karşı. Sadece yüzde 33 lehte, yüzde 22 bilgi vermiyor. Sadece Yeşiller’in seçmenleri arasında ana muharebe tanklarının tedarikine onay hakim – ve açıkça: yüzde 50 lehte, sadece yüzde 25 aleyhte.


Gömülü içerik simge resmi


Göm


Almanlar tank teslimatları konusunda ne kadar şüpheciyse, Rusya ile acil müzakere arzusu da o kadar büyük. Ankette yüzde 55 gibi net bir çoğunluk lehte. Öte yandan, yanıt verenlerin yalnızca yüzde 27’si barış görüşmeleri için henüz doğru zaman olmadığını söylüyor.


Rusya, doğu ve güney Ukrayna’nın bazı kısımlarını ve Kırım Yarımadası’nı işgal etmeye devam ederken, Ukrayna henüz müzakere koşullarını görmüyor. Kiev hükümeti başlangıçta Rus birliklerinin tamamen geri çekilmesini talep ediyor.


Bütün Almanlar bunu anlamıyor. Yüzde 50, Ukrayna’nın savaşın bitiminden önce 2014’ten önce tüm orijinal topraklarını içermesi gerektiği görüşünde. Ancak yüzde 29, 2014’te yasa dışı olarak ilhak edilen Kırım’ın Rusya’nın elinde kalması gerektiğine inanıyor. Hatta yüzde 9, Kırım’a ek olarak Ukrayna’nın doğusunda Rusya’nın işgal ettiği diğer bölgelerin de Rus kontrolünde kalması gerektiği görüşünde.


Melnyk: “Asla olmayacak”


Melnyk, Ukrayna’nın ulusal topraklarının bazı kısımlarından vazgeçmesini kategorik olarak dışladı. dpa’ya “Bu Kiev için kabul edilemez. Asla olmayacak” dedi. Kendisi için de şu an Rusya ile müzakere söz konusu değil. Putin’in onlardan yalnızca Ukrayna’yı ve müttefiklerini bölmelerini istediğine inanıyor.


“Kremlin’in Putin’in müzakereye istekli olduğu iddiasıyla ilgili tüm konuşmaları, esasen Batı’da sempati kazanmayı, Almanya da dahil olmak üzere toplumları rahatsız etmeyi ve müttefiklerimizin kararlılığını çökertmeyi amaçlayan saf bir blöftür. Buna izin vermemeliyiz “dedi. Ukrayna’nın Almanya büyükelçisi.
 
Üst