Çağla Büyükakçay Amaçları Hakkında Konuştu: “Her Atletin Hayalidir”

EdwardAbaxy

Yeni Üye
Milli tenisçi Çağla Büyükakçay, Türkiye’nin teniste hoş bir geleceğinin olduğuna inandığını belirtti. Bayan ve erkeklerde toplamda 25 takımdan 122 atletin katıldığı Türkiye Tenis Ligi final karşılaşmaları için Trabzon’da bulunan Çağla Büyükakçay, ekip arkadaşlarıyla bir arada kulübü ENKA Spor’un başarılı olması için çaba ediyor. Büyükakçay, geleceği ve amaçları hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

“İnşallah umduğumuz üzere haftayı tamamlarız”

Çağla Büyükakçay, geride kalan hafta Tunus’ta düzenlenen W25 Monastir Turnuvası’nda çaba ettiği için Trabzon’daki tertibe bir gün daha sonra katılabildiğini söylemiş oldu. İşte ayrıntılar…

Türkiye Tenis Ligi final karşılaşmalarıyla ilgili 33 yaşındaki sportmen, “Turnuva, hem erkek birebir vakitte bayanlarda bizim için âlâ gidiyor. İnşallah umduğumuz üzere haftayı tamamlarız.” diye konuştu.

“Dünya genelinde birinci 300’e girdim”

Çağla Büyükakçay, oynadığı her maçın ve şampiyonluğun kendisi için hayli değerli olduğunu belirterek, açıklamalarına şöyleki devam etti:

“Tunus’ta bu sene ikinci şampiyonluğumu kazandım. Dünya genelinde birinci 300’e girdim. O şampiyonluğu elde ettiğim için hayli memnunum. Arkadaşlarımın yanına da keyifli bir biçimde gelmem fazlaca hoş oldu. Lakin artık bunlar geride kaldı, artık önümüzdeki maçlara hazırlanmaya devam edeceğiz.”

Sporcunun kendisini geliştirmesinin ve bu gelişime devam etmesinin epey kıymetli olduğunu aktaran ulusal tenisçi, “Şampiyonluk hoş ve kıymetli oluyor lakin onun devamını getirmek daha da kıymetli. Yılın sonuna geldik, artık önümüzdeki dönem için hazırlıklarımız başlayacak. Gayem natürel ki ülkemizi dünyada en uygun biçimde temsil etmek, ulusal ekipte yer almaya devam etmek. Kendime rakamsal olarak gayeler koymaktan hoşlanmıyorum, kendimi geliştirmekten hoşlanıyorum, o yüzden umarım seneye kendimi geliştirdiğim hoş bir yıl olur.” tabirlerini kullandı.

“Ben umudumu yüksekte tutuyorum”

Çağla Büyükakçay, Türkiye’deki popülasyona bakılırsa fazlaca az tenis oynandığını lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Tenis oynayan sayımız epeyce az. Tenisin bütün kentlerimize yayılması, her türlü reklamının yapılması pek değerli. Zira kimi yerlerde tenisin ne olduğunu bile yeni yeni öğreniyorlar. O yüzden tenisi öğrenip, bu branşta başarılı sportmenler olduğunu bilip diğerlerine ilham verebilirsek epey hoş şeyler olur. Onun haricinde kentlerimizin turnuvalar alması, küçük çocukların o turnuvalarda ağabeylerini, ablalarını görmeleri pek kıymetli. Bu kapsamda aslında bizim burada olmamız küçük çocuklar için epeyce kıymetli. Bu yalnızca Karadeniz’de değil, doğuda, batıda, güneyde her yerde olmalı. Genç bir popülasyona sahibiz, o yüzden ben umudumu yüksekte tutuyorum, bence ülke olarak teniste hoş bir geleceğimiz olabilir.”

“Herkesten ben ilham almaya çalışıyorum”

Sporcu olmanın zorluğunu anlatan Çağla Büyükakçay, “Gün gün kendini geliştirmeye odaklı bir iş. O yüzden ben her atletten ilham almaya çalışıyorum. Hem fizikî hem zihinsel epey önemli eforlar veriyoruz ve âlâ bir çizgide de devam etmek bizim için hayli değerli. Sakatlık olmaması ya da özel hayatında inişler çıkışlar olmaması, her gün idman kaliteni güzel tutmak, bunlar başarıda şayet olmazsa olmaz şeyler. O yüzden yalnızca tenis değil, basketbol, futbol yani her türlü spor branşında bunları başarabilen herkesten ben ilham almaya çalışıyorum.” diye konuştu.

Çağla Büyükakçay, 2024 Paris Olimpiyatları’nda yer almayı epeyce istediğini lisana getirerek, “Bu, bir atletin her vakit hayalidir. Ben kendimi geliştirmeye bakıyorum. bu biçimde epey daha sürprizlerle dolu oluyor tenis, şu anda yalnızca sağlıklı bir biçimde tenis oynamayı hedefliyorum.” tabirlerini kullandı.

“İlerisi ile ilgili epeyce plan yapmaktan hoşlanmıyorum”

Spor hayatının dolu dolu geçtiğini kaydeden Çağla Büyükakçay, “Edindiğim deneyimlerimi natürel ki gençlere aktarmak isterim fakat şu anda yalnızca atlet olarak mesleğime devam etmek istiyorum. İlerisi ile ilgili epeyce plan yapmaktan hoşlanmıyorum fakat eminim teniste gençlere faydalı olabilirim.” halinde konuştu.

Tenis hakkında

Tenis, raket ve top sayesinde “kort” ismi verilen oyun alanında, iki yahut dört şahısla oynanabilen olimpik bir spordur. Tenis oyuncuları ellerindeki raketleri kullanarak, topu sahanın ortasındaki ağ üstünden (net) rakibinin alanına (kort) atmayı çalışırlar. Oyun kuralları takibince en çok puanı almayı başaran oyuncu yahut oyuncular müsabakanın galibi sayılırlar. Temposu yüksek ve gereklilikleri asgarî seviyede bir spor olmasından dolayı, tenis tüm dünyada milyonlarca oyuncusunun ve seyircisinin bulunduğu tanınan bir spor kısmıdır. Eliyle raket tutabilen her insanın (tekerlekli sandalyeyle dahi) oynayabileceği cinsten bir spor olmasının da tanınan olmasındaki tesiri büyüktür.

Bugünki manasıyla çağdaş tenis 18 ile 19. yüzyıl sonlarına yanlışsız İngiltere merkezli olarak şekillendi. Buna karşın tenisin esaslı bir geçmişi olduğuna ve köklerinin 12. yüzyıla dayandığına inanılır. Tarihçilerin inanışına bakılırsa 12. yüzyıl Fransa’sında tenise misal bir oyun oynanıyordu. Bu oyundaki oyuncular bugünki tenis topuna misal bir top kullanıyor ama raket yerine ellerini kullanmayı tercih ediyordu. Jeu de paume (“Avuç oyunu”) olarak isimlendirilen oyunun, çağdaş tenis anlayışının ortaya çıkmasında kıymetli bir rolü olduğu düşünülüyor. Vaktin Fransa Hükümdarı X. Louis de avuç oyununun kıymetli müdavimlerinden bir tanesiydi. Rivayetlere bakılırsa bu oyunun kapalı ortamlarda oynanması kendisini gereğince memnun etmeyince, oyunlar birinci kez dışarı taşınmış ve Paris etrafında oyun alanları oluşturulmuştu. Avuç oyunana verdiği kıymet ve kısa mühlet daha sonra yaşanacak trajik vefatı, X. Louis X’in tarihe bilinen birinci tenis oyuncusu olarak geçmesine niye olacaktı.

Tenis her vakit çağdaş tenise benzemiyordu. Avuç oyunundan türetildiğine inanılan oyuna 16. yüzyıla kadar raket dahil edilmemişti. Kapalı alanlarda oynanması niçiniyle genelde gerçek rakipler yerine duvara karşı oynanmaktaydı. Oyuna raketin dahil olmasıyla oyuncular rakipleri için “tut”, “yakala!” ve “vur!” üzere manalara gelebilen “tenez” sözcüğünü kullanmaya başladılar. birtakım kimi Fransızlar, oyunculara yaptıkları tezahüratlar sırasında da bu sözcüğü yinelardı. İddia edebileceğiniz üzere tenez sözcüğü daha sonraları bugün “Tenis” olarak tanıyacağımızın sporu temsil etmektedir.

Tenis Kuralları

Tenis genel olarak 3 ya da 5 set olarak kıymetlendirilir. Bu bağlamda 3 setlik maçlarda 2 set alan ve 5 setlik maçlarda ise 3 set alan oyuncular maçı kazanır. Bu doğrultuda bir set oyunu kazanabilmek için ise toplamda 6 oyun oynanır. Yapılan puanlama ise genel olarak 15,30 ve 40 halinde kıymetlendirilir. Şayet 40 – 40 birliktelik üzere bir durum kelam konusu olur ise, bu biçimde tek puan üzerinden set uzar. Fileye yakın olan Karşıyaka çizgilerin içerisine kesinlikle topun denk gelmesi Birinci seferde gerekir. sonrasındasındaki atışlarda ise kort dışına çıkan top üzerinden oyuncu puan kaybeder.