Cem İlkel: “Türkiye Artık Bir Tenis Ülkesi Diyebilirim”

EdwardAbaxy

Yeni Üye
ENKA Spor Kulübünün ulusal tenisçisi Cem İlkel, ebeveynlerin okul tasası niçiniyle çocuklarını tenise yönlendirmediğini belirterek, “Tenisin ortasında kaldıkça üniversiteye gitme talihiniz artıyor. Benim hayli arkadaşım teniste başarılı olup onun bursuyla Amerika’ya üniversiteye gitti. O yüzden kimse genç yaşta tenisten vazgeçmesin.” dedi.

Trabzon’da düzenlenen Türkiye Tenis Ligi final karşılaşmasında TED Spor Kulübünü 2-1 yenerek şampiyon olan ENKA Spor Kulübünün atleti İlkel, yaptığı açıklamada, 7 yaşında başladığı teniste 15 yıldır kulübü için liglerde gayret ettiğini ve en son geçtiğimiz ekim ayında Litvanya’da düzenlenen Vilnius Açık’ta ikinci olduğunu söylemiş oldu.

Cem İlkel, bir atletin uğraş ettiği branşta gelebileceği en hoş yerlerden birinin ulusal grup olduğunu vurgulayarak, ulusal grup ve ENKA ismine elinden gelenin en uygununu yapmak istediğini belirtti.

“Dünyada en çok future turnuvası düzenleyen ülkelerden biriyiz”

Kendisinin tenise başladığı senelerda Türkiye’nin tam manasıyla bir tenis ülkesi olmadığını lisana getiren İlkel, şunları kaydetti:

“Tenis epey tanınmıyordu, epeyce fazla turnuva yoktu, yatırım da yapılmıyordu lakin şu anda federasyon, özel şirketler, sponsorların epey fazla ilgisi ve yatırımıyla tenis sporunun ülkede hayli fazla büyüdüğünü düşünüyorum. Artık baktığımız vakit ülkemizin her kentinde epey fazla tenisle ilgili tesisler var. Çok fazla turnuva yapılıyor. Dünyada en hayli future turnuvası düzenleyen ülkelerden biriyiz. O yüzden bu biçimde yatırımlar pek daha fazla atletin tenise kazandırıldığını görüyoruz.”

“Türkiye artık bir tenis ülkesi diyebilirim”

Teniste gelecek neslin daha da başarılı olacağına inandığını tabir eden ulusal tenisçi, “Türkiye artık bir tenis ülkesi diyebilirim. Bu branşta hoş muvaffakiyetlerin önümüzdeki senelerda geleceğini söyleyebilirim.” diye konuştu.

“Kimse genç yaşta tenisten vazgeçmesin”

Cem İlkel, ebeveynlere çocuklarını tenise yönlendirmeleri davetinde da bulunarak, şöyleki devam etti:

“Ailelerin en büyük tasası, ‘oğlumu, kızımı tenise yollarsam okulundan feragat etmesi gerekiyor’ diye düşünüyorlar ve bu niçinle tenise yollamaktan vazgeçiyorlar. Ben küçükken bu niçinle bütün arkadaşlarım vazgeçmişti, bu biçimde yapılmaması gerekiyor zira tenis sizin ömrünüzün geri kalanında hakikaten epeyce fazla kapı açacaktır, karakterinize hayli fazla katkı sağlayacaktır. Tenis sahiden epeyce değerli bir spor ve insanın gelişimi için kıymetli olduğunu düşünüyorum.”

“Tenisin ortasında kaldıkça üniversiteye gitme talihiniz artıyor”

Profesyonel spor hayatının şahsa sağladığı katkıların altını çizen İlkel, “Tenisin ortasında kaldıkça üniversiteye gitme talihiniz artıyor. Benim epeyce arkadaşım teniste başarılı olup onun bursuyla Amerika’ya üniversiteye gitti. O yüzden kimse genç yaşta tenisten vazgeçmesin. Sonuçta bu sabır ve vakit işi. vakit içinde teniste her şey yolunu buluyor. O yüzden bu sporun ortasında kalmaları gerektiğini düşünüyorum.” biçiminde konuştu.